“Думали, що так, як є, буде все”: видали книжку довоєнних листівок з видами Тернополя (фото)

На обкладинці – малюнок 1936 року із силуетами Парафіяльного та Домініканського костелів і Середньої церкви, під палітуркою – 200 репринтів листівок та фото, а також малюнки старих будівель міста та його адресна книга 1935-1936 років – до 480-річчя міста видали книжку “Поштівки давнього Тернополя”.  

Упорядником збірника став місцевий краєзнавець Тарас Циклиняк, який видав вже вісім книг із циклу “Дитинство Тернополя”. Репринти ж стали нехарактерним виданням – спогадами, зафіксованими не текстом, а на фотоплівці. Книгу присвятили пам’яті Ірини Максимів з родини Саїків – корінній тернополянці та праведниці народів світу.

– 98% листівок, взятих для книжки, належать колекціонеру Віктору Кіяшку, тернополянину, котрий живе у Празі. Він надіслав нам відскановані зображення, які дозволив використати в книжці. Інакше видання вийшло б дуже дорогим, – зазначає Тарас Циклиняк. (Наприклад, щоб придбати для законного використання у книжці скан листівки з видом на зниклу внаслідок Другої світової війни тогочасну вулицю Перля на одному зі стокових сайтів, доведеться викласти 69,99 доларів – авт.). 

– Вітя надіслав мені 250-300 поштівок, тож я досить довго думав, як їх подати, – пригадує упорядник збірника. – Бо просто накидати листівок – не дасть розуміння того міста. Тому я вирішив зробити просту річ: ми взяли план Тернополя 1905 року і пішли на прогулянку. А гуляли в Тернополі де? На Корзо – стометрівці – вулиці Міцкевича та Панській, тепер це бульвар Шевченка. З цього місця, де зараз театр, я зробив кілька маршрутів: один тягнеться до Надставної церкви, другий – через Грушевського, зачіпаючи Заруддя, Новий світ, третій маршрут йде по Шевченка, Качали, Франка, Коперника, зачіпає вулицю Чорновола, Старий парк і закінчується Руською, четвертий – через Шевченка, Руську, Старий ринок до Серету, а останній… йде на кладовище. Все як в житті. 

У вступі до книжки йдеться про тернопільських фотографів та їхні ательє, завдяки яким до нас дійшло стільки світлин довоєнного міста

Тож упорядники відібрали понад 150 листівок, які і склали у ці 5 маршрутів. 

– Нам вдалося вкласти в них усі ключові об’єкти, які надавали довоєнному Тернополю виразності. Для кращого розуміння: за 10 років мені вдалося назбирати від 3 до 5 тисяч фото та поштівок, що не повторюються. Головною характеристикою, коли ми відбирали їх, була якість скану, – пояснює Циклиняк і додає: якби зробили збірник кольоровим, то його собівартість була би 500 грн, якщо не дорожче. 

Крім листівок в книжку помістили і графіку тернопільського художника Володимира Поворозника – ілюстрації сучасних будинків, частини з яких вже немає. 

– Через те, що книжка вийшла чорно-білою, вона не втратила шарму, бо кремовий папір з часом буде жовтіти, і це надаватиме їй відчуття старовини, – зазначає упорядник.

Однак “Поштівки давнього Тернополя” – це не лише віддруковані листівки та фото. Наприкінці книжки помістили адресну книгу  міста за 1935-1936 роки. 

– Це практично репринт. Вона містить прізвища всіх тернополян, які творили тогочасне місто. Всі, хто мають відношення до довоєнного Тернополя, шукають діда-бабцю, – тут їх знайдуть, – запевняє Циклиняк. – Якщо захочете дізнатися, чому на Валовій над кав’ярнею написано “telefon 243”, то ви знайдете, що в ті роки вулиця мала назву Брюкнера, а магазин належав Влодзімежу Клебудзінському, торговцю кахлями. Саме номери телефонів крамниць часто вказували на фасадах. В книзі є і кадастрові номери будівель. Під №1 – Старий замок.

У адресній книзі за номерами телефонів також можна знайти, кому вони належали

“Поштівки давнього Тернополя” присвятили пам’яті Ірини Максимів – корінної тернополянки, праведниці народів світу, яка померла цього літа.

– Це була абсолютно неповторна людина, якій я в значній мірі завдячую своєму інтересу до Тернополя. В першому маршруті я дав опис до світлин тією смачною мовою, якою вона з нами спілкувалася, якою нас тішила, незважаючи на те, що там багато полонізмів, німецьких слів і суржика. Той, хто бачив відео з пані Іриною, відчує, що це вона вас водить цими вулицями, – запевняє Тарас Циклиняк.

Частина коштів, отриманих з продажу книжки, піде на встановлення меморіальної таблиці на будинку, де мешкала пані Ірина. Над ескізом вже працює скульптор Дмитро Мулярчук. На ньому пані Ірина виглядає з вікна, як часто полюбляла робити в останні роки життя, коли вже підвели ноги. На дошці також помістять фразу корінної терноплянки: “Ми думали, що так, як є, буде все”, – її вона якось сказала під час розмови з Тарасом Циклиняком, оповідаючи про довоєнне місто.

Ескіз меморіальної таблиці, яку планують розмістити на фасаді будинку, де мешкала Ірина Максимів

– Пам’ятаю, коли я приходив у гості, особливо в останній рік, вона завжди зі мною сварилася. Тато не повинен бути дідом, коли ви вже одружитеся і “чи вже діставати тріпачку?”. Тому на останніх сторінках є не лише ще прижиттєве побажання корінної тернополянки до сучасних жителів міста, а й мем із її фото та “погрозою” про тріпачку. Я вирішив, що такою вона і має нам запам’ятатися.

Напередодні її останнього дня народження Тарас із друзями відвідали пані Ірину і попросили зробити напис-побажання для тернополян, аби використати його в цій книжці.  

“Поштівки давного Тернополя” – вже 9-та книжка з серії “Дитинство Тернополя”, над якою працює Тарас Циклиняк

– І її “жичу всім мої тернополянам доброго здоров’я, спокою і задоволення в житті”, – це підпис кожному, хто захоче мати збірку репринтів у своїй колекції, – додає Тарас.

Наразі Тарас Циклиняк працює над останньою книжкою серії, яка матиме назву “Дитинство Ірусі Саїк”, в яку увійдуть численні спогади корінної тернополянки.

Головне фото: Тарас Циклиняк. Решта світлин: Ірина Небесна

 

  

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025