Ілюстрації до книжок, яких не існує: у Тернополі відкрили спільну виставку батька та сина

Який вигляд має корова, яка не несе відповідальності, та як самотужки зробити Північне сяйво, можна дізнатись на виставці Сергія та Іллі Школярів – УНІsOН.

Сергію – 43, його синові Іллі – 12. На перший погляд роботи можуть здатись дещо похмурими і зовсім не дитячими, однак батько – Сергій Школяр – пояснює: це зовсім не так.

– Нам часто кажуть, що картини є неяскравими, можливо, навіть комусь вони видаються депресивними, хтось вбачає в них багато агресії. Але вони скоріше іронічні та жартівливі. Хоча я не певен, що діти вміють відрізняти іронію від сарказму, – пояснює Сергій. – Але ми сміємось, бо це все жарт, діалог.

Ілля – спокійний і веселий, комунікабельний, розповідає Сергій.

– Хоча не любить надлишку уваги. Його вчителі та однокласники навіть не знаютьпро синове захоплення,  бо на уроках він малює те, що від нього вимагають. Йому навіть сказали на малюванні, що він погано малює. Отакий парадокс, – каже Сергій. – Син сам не хоче розповідати нікому про свої успіхи. Але, хоч і любить вдома читати багато, та в школі тягнеться до точних наук.

На виставці представили серію “Казки”, в яких немає ні початку ні кінця. Це ілюстрації до книжок, яких не існує, бо їх вигадав Ілля.

– Вони наче висмикнуті з однієї історії, я називаю їх коміксами однієї картинки, – розповідає Сергій. –  Це придумав Ілля, він запропонував зробити такі короткі історії. Згодом ми видали невеликий артбук, там зібрані його графічні новели, коротенькі комікси без початку і кінця.

Захоплення сина малюванням почалось десь у шестирічному віці.

– Я розповідав Іллі про математику та інші шкільні предмети, і це було нудно. Тому вирішив показати це графічно, на прикладах із яблуками, і він це підхопив, почав ставити мені запитання. Тож крок за кроком у нас виросла графічна серія. Один мій знайомий підказав, що вона схожа на гру сюрреалістів.

Оскільки малювати син почав доволі рано, то спершу це була графіка, а тільки згодом фарби.

– Але спершу це були чисті фарби. Знаєте, діти взагалі люблять взяти чистий пензель і “малювати”. Але я пояснив, що це так не працює, і що варто брати фарби. А потім показав, як їх змішувати. І ось результат.

Натхненням для картин служать книжки, їхні персонажі. Наприклад, однією з робіт є персонаж твору “Найлегший човен у світі”.

– Там був коротенький епізод про міфічну істоту, що була островом і мала багато голів: людську, щуки та ведмедя, – пригадує Сергій. –  І от двоє туристів вирушили на її пошуки, в якийсь момент їм здалось, що вони її знайшли. Однак сиділи в наметі  і боялись, а вранці хтось  викрав у них ліхтарик. Тож вони вирішили, що це зробила саме та істота. Цей сюжет видався мені дуже смішним і я запропонував Іллі зобразити це в роботі.

Ще на виставці є робота “Рецепт Північного сяйва”. Одного разу Сергій спитав у сина, яким він уявляє собі це явище. І от результат: лампа, трішечки зеленки, і не забудьте поглянути вгору.

Як же батько з сином почали творити спільно?

– Я працював, Ілля постійно крутився поруч. “Можна це взяти?” Можна. “А це?”. Можна. І ось так воно якось все перемішалось, – розповідає Сергій. – Я дозволив йому влазити в мою роботу, а потім питав дозволу, чи можна підправити щось із його творчості. І отримав вже його “можна”.

Деякі малюнки можуть здивувати чи викликати посмішку. Наприклад, робота “Корови не несуть відповідальності”.

– Спершу вона мене добряче насмішила. Син намалював корову, яка сидить на яйці. Я кажу йому: “Іллюша, корови не несуть яйця”. На що він мені: “Ти хотів сказати, що вони не несуть відповідальності?”. Тоді я й подумав: “О, це ж назва готової роботи”, – сміється Сергій.

Коли в Сергія питають, чи вважає він обов’язковим, аби син пов’язав своє життя із мистецтвом, батько-художник відповідає анекдотом.

– Приходить кудись сором’язливий чолов’яга, в якого дружина – домінант. Всім видно, що вона над ним “нависає”. І от чоловіка питають: “Вам не здається, що дружина над вами домінує?”. На що жінка відповідає: “Ні, йому не здається”, –  сміється Сергій. – Звісно, поки я маю авторитет, то я його направляю, але він вільний в своєму виборі, тому якщо вирішить не пов’язувати життя з творчістю, ми з дружиною (а вона теж художниця) спокійно до цього поставимось. Зараз стільки цікавого довкола, що можна все це поєднувати, і якщо працювати на стику кількох сфер, можна зробити чимало цікавого.

Сам Сергій, до речі, малювати почав доволі пізно.

– В школі я малював на останніх сторінках в зошиті. І доволі пізно зрозумів, чим хочу займатись. У 18 років пішов вчитись одразу декільком професіям. Спершу це було техобслуговуванню автоматизованої техніки, тоді облік і аудит. А потім почав займатись творчістю. Думаю, що чим більше сфер ти опановуєш, тим більше маєш відгуку на різні теми.

Виставку Сергія та Іллі Школярів УНІsOН можна відвідати в арт-галереї Bunkermuz до 9 січня. Вхід вільний.

Фото Анни Золотнюк та Сергія Школяра

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025