“Пацани, з нас люди будуть сміятися”. Дежавю-2013: Тернопільщина без бюджету

27 грудня 2019 року на 7-му пленарному засіданні 12-ї сесії Тернопільської обласної ради депутати не проголосували проект обласного бюджету-2020. “За” нашкребли тільки 27 голосів. Й після репліки І заступника голови облради Василя Деревляного “Все. Бюджет не прийнято!” переголосовувати його ніхто не збирався. Депутати розійшлися до 13 січня. Це ймовірна дата наступного пленарного засідання, до якого голови облради і ОДА, їхні заступники і голови фракцій мали б дійти згоди у деяких питаннях бюджету. 

 

Плюси і мінуси обласного бюджету-2020

За словами директора департаменту фінансів Тернопільської ОДА Степана Скибиляка, обласний бюджет-2020 збалансований і за доходами, і за видатками. Базова дотація, медична та освітня субвенції, додаткова дотація, кошти на реконструкцію та будівництво доріг. Власні доходи обласного бюджету складуть 732 млн. грн (це на 114 млн. грн. більше, ніж цього року). 

  • Кошти на заробітну плату і енергоносії враховані у повному обсязі, – додає Скибиляк.- Враховане підвищення зарплати на 10%. 

Додаткова потреба в коштах – 450 млн. грн. Їх, за словами пана Скибиляка, немає і ніколи не було. 

Детальніше з бюджетом можна ознайомитися за посиланням

Після короткого ознайомлення з основним фінансовим документом області депутати могли поставити свої запитання і внести пропозиції. Найбільше їх звучало від фракції ВО “Свобода”. 

  • Ніхто не сумнівається, що враховані і заробітні плати, і комунальні послуги, а от де бюджет розвитку? – посіяв зерно сумніву голова облради Віктор Овчарук. 
  • Зеро, – підкоментовує збоку його Перший заступник Василь Деревляний.

Далі обласна рада працювала у двогодинному режимі вмовлянь і переконань. Старожили ради переконували, що ідеальних бюджетів не буває і його треба прийняти, а потім вносити правки. Інші ж переконували, що їхні пропозиції важливі і не голосуватимуть, поки їх не почують. Скажімо, “свободівець” Олег Сиротюк вважає, що ремонтом місцевих доріг повинні займатися не приватні підприємці, а КП обласної ради, а також те, що в бюджеті не враховані фінансування Гаївського мосту, очисних споруд тощо. Жодна з його пропозицій не набрала достатньої кількості голосів.

Що буде без бюджету

Перш ніж не проголосувати за бюджет, “свободівці” таки запитали у головного фінансиста ОДА, чим це обернеться для області.

– 1/12 бюджету-2020 буде меншою, ніж в бюджеті 2019, оскільки низка запропонованих позицій у бюджеті-2020 були відображені в нинішньому бюджеті, – каже Степан Скибиляк. – Крім того, ми не зможемо жодної гривні витратити капітальних видатків, оскільки бюджетний кодекс цього не дозволяє. Таким чином, ми свідомо поставимо обласний бюджет в таку ситуацію, що закупівля техніки для лікувальних закладів, телемедицина будуть поставлені під пряму загрозу.

Ще одне застереження з місця додав депутат Вадим Боярський, який очолює обласне управління соцзахисту.

–  З 1 січня на 550 грн. зростає мінімальна заробітна плата і якщо зараз не прийняти бюджет, у січні працівники обласних комунальних установ не отримають підвищену заробітну плату, – говорить пан Боярський. 

Життя без бюджету буває. Таке було у не такій давній історії Тернопільщини, у 2013 році, коли люди стали заручниками політичних ігор “свободівців” і тодішнього голови ОДА регіонала Хоптяна. Тодішня свободівська більшість просто бойкотувала сесії (а відтак прийняття головного фінансового документа області), оскільки ТВК не вводила 16 “побратимів” на місце тих, що вибули до рад інших рівнів. А Хоптян, у свою чергу, не міг (чи радше не хотів) вплинути на ТВК, де більшість складали регіонали і комуністи. 

Усе завершилося аж в кінці жовтня, коли нарешті роботу ради розблокували, ввівши 16 “свободівців” і трьох “радикалів”, головою обрали знову ж таки “свободівця” Василя Хомінця і того ж дня проголосували обласний бюджет, без якого область прожила 10 місяців, відтак фінансувалася за торішнім бюджетом (так звана 1/12) За цей час мільйони гривень не надійшли на реалізацію обласних програм, на ремонт лікарень, шкіл, закладів культури, доріг. Мільйони гривень податків не надійшли від підприємств, робота яких залежить від обласної ради. 

Чи вартувала таких жертв політична гра? Чи вартує зараз?

Ще кілька реплік

Провалу голосування за обласний бюджет передували ще кілька ремарок із різних фракцій. Вони були і аргументовані, і почасти істеричні, коли-не-коли лунали несміливі зауваги недосвідченого голови ОДА Ігоря Сопеля, який обіцяв усіх слухати і йти на поступки. 

Довго мовчав Степан Барна (БПП). Коли ж заговорив, відзначив, що має бути досягнутий компроміс між ОДА і облрадою, але його пошук почався занадто пізно. Далі екс-голова ОДА перерахував статті бюджету, на які, за його відчутями, грошей передбачено замало.   

  • Сідаєте в кабінеті, кличете депутатів і відпрацьовуємо питання, – резюмував Барна. 

Олег Крижовачук (БПП) порадив членам президії покликати голів фракцій і домовлятися.

  • Пацани, в нас виходу іншого нема, – каже Крижовачук. – З нас люди будуть сміятися. Якщо ви не приймете бюджет, вони що, дадуть нам 4 мільярди на дороги? Вони просто скажуть: “У вас області нема”. 

Віталій Фидрин із “Самопомочі” висловив пропозицію поставити проект бюджету на голосування в цілому.

  • Група осіб, яка влаштувала цей цирк сьогодні і посміховисько з обласної ради, хоче уникнути політичної відповідальності, навіть не визначившись, вони “за” чи “проти” обласного бюджету, – резюмував Віталій Фидрин.

Саме голосування тривало недовго. 27 “за” виявилось недостатньо для прийняття бюджету. Депутати розійшлися до 13 січня. До цієї дати головний фінансовий документ обіцяють допрацювати чи “домовитись” (це слово часто звучало упродовж пленарного засідання). 

На завершення додамо списки голосування обласних депутатів. 

Як бачимо, 23-х із 60-ти при голосуванні за проект бюджету не було навіть у залі. 23 депутати навіть не вважали за потрібне брати участь у цьому голосуванні. “Проти” не голосував ніхто. П’ятеро облдепів утрималось і дев’ятеро не голосували. 

  • Господарники, ті, які платять в бюджет, всі проголосували за бюджет, а бюджетники, які живуть з того бюджету, проголосували проти, – резюмував Василь Градовий (БПП). – То, може, трохи подумайте і будем голосувати, бо то гроші вам в першу чергу.

About the author

trending_flat
На Тернопільщині футбольні поля зі штучним покриттям коштують півтора мільйона, а служать кілька місяців

Спортивні майданчики зі штучним покриттям відкривали на Тернопільщині упродовж 2017-2019 років урочисто - з хлібом-сіллю, керівниками області, району, села, нардепами та іншими “весільними генералами”. Справа, безумовно, потрібна і корисна. Майданчиками користуються або школярі, або й уся громада. Та одного разу нам у редакцію надіслали фото футбольного поля у Зборові, який понищили ще до того як здали в експлуатацію за документами.  Це стало поштовхом до великого дослідження. Ми вирішили перевірити, в якому стані футбольні поля зі штучним покриттям, кожен з яких коштував держбюджету близько півтора мільйона гривень. Маршрут обирали випадковий. Першим містом на нашому шляху була Теребовля, де на міському стадіоні “Колос” ми побачили два майданчики зі штучним покриттям. Як розповів нам охоронець стадіону, їх створили ще в 2016 році за кошти ОТГ. Вартість цих майданчиків з’ясувати не вдалося, тендер, вочевидь, не проводили. Однак можемо оцінити їхній стан. На одному з […]

trending_flat
Чи вистачить лікарням Тернопільщини апаратів ШВЛ для боротьби з COVID-19? Аналіз ситуації

Пандемія коронавірусу поповнила наш словниковий запас щонайменше кількома новими поняттями, вже не кажучи про нові знання й аналітичні навики. Навіть діти засвоїли суть карантину, як правильно носити маски і мити руки, для чого важливо залишатися вдома. Ми дізналися, навіщо лікарням апарати штучної вентиляції легень (далі ШВЛ). Та головний урок коронавірусу – зміна ставлення до медичних працівників і розуміння того, що їх потрібно берегти. І пересічні громадяни, і влада дійшли, наскільки неготові наші медзаклади до прийому хворих на тяжку форму COVID-19. На початку пандемії масками, антисептиками, костюмами, захисними щитками і навіть апаратами ШВЛ лікарів кинулись забезпечувати волонтери, підключився й соціально відповідальний бізнес. З початку першої хвилі волонтерства минув місяць, і журналісти «Терміново» вирішили проаналізувати, як змінилось забезпечення лікарень Тернопільщини апаратами ШВЛ і яка у цьому участь обласної влади. Частина апаратів ШВЛ у районних лікарнях з минулого століття Цікавим документом поділився з […]

trending_flat
У голови Тернопільської ОДА – нові заступники. Що про них відомо?

Сьогодні, 27 квітня, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Труш провів нараду з новопризначеними заступниками голови ТОДА — Віктором Устенком та Олегом Валовим. Про це йдеться на сайті обласної держадміністрації. Заступники призначені згідно з розпорядженням очільника ОДА за попереднім погодженням з Офісом президента та Кабміном. Зараз вирішують, як між новопризначеними заступниками розподілити обов’язки та напрямки роботи. Далі у повідомленні прес-служби ОДА йдеться: "Володимир Труш наголосив, що зараз Тернопільщині потрібні справжні професіонали з перспективним мисленням, новим підходом до роботи та вмінням адаптуватися до викликів сьогодення. На нараді голова облдержадміністрації надав доручення тримати на контролі питання, що обговорювалися". Які питання обговорювали - не повідомляють. Віктор Устенко - нове ім'я у політикумі Тернополя. 42-річний політтехнолог з Ічні, що на Чернігівщині. Тут вів підприємницьку діяльність, яка у системі YouControl зазначена "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет". На сьогодні його […]

trending_flat
У Підволочиську другий день горить несанкціоноване сміттєзвалище

Жителі Підволочиська другий день скаржаться на дим, який чути навіть у центрі містечка. На околиці райцентру, в урочищі Княжина, горить сміттєзвалище, яке давно мали б закрити. Та воно не тільки працює, а й час від часу загорається, як це часто буває на сміттєзвалищах. Фото і відео пожежі надіслав у редакцію читач Петро Федорович. Чоловік також розповів, що в урочищі до 1990-х років працювало стрільбище, яке належало військкомату. Далі територію почали захаращувати і поступово тут утворилося сміттєзалище, якому не змогла дати ради жодна міська чи районна влада. - Поруч зі сміттєзвалищем живуть люди, - додає пан Петро. - Неподалік орнітологічний заказник, рекреаційна зона, поруч проходить Львівська залізниця. А пожежі на сміттєзвалищі відбуваються регулярно, ніхто не збирається там щось робити. Активісти Підволочиська неодноразово звертали увагу на проблему, намагалися виявляти паліїв, зверталися до місцевої влади, однак поки безрезультатно. Сьогодні ми публікуємо фото і […]

trending_flat
Під Тернополем масштабна пожежа. Горить Чистилівський заказник (доповнене)

Про клуби диму в районі Великого Глибочка і Плотичі повідомляє у соцмережі Ірина Музика. Люди—варвари влаштували справжню Страсну п'ятницю для всієї живності, - пише жінка. - Господи, помилуй нас грішних, прости нам. Як шкода тих бідних птахів, адже багато з них саме висиджує потомство. Чомусь згадується Шевченко з його "і рай запалило"... То він про сонце, але ж ми самі запалили свій рай, ту річечку, що дарує прохололу, спокій, годує, заспокоює, умиротворяє... Як же боляче! Горить Чистилівський заказник, - повідомляє Володимир Лаврів. - Підпалили на самій середині. Вітер в сторону Плотичі, Чистилова. На дим скаржаться й жителі масиву Сонячний. У вайбер-чаті "Громада Тернополя" відео розмістила Наталія Кіндрацька.   Як повідомила прес-секретар Управління ДСНС у Тернопільській області Ірина Крупа, горить суха трава і очерет. Ймовірно, підпал. Зараз на місці працюють пожежники, про масштаби пожежі згодом. Близько 22.00 на сторінці УДСНС в […]

trending_flat
“Поліція області на Великдень працюватиме цілодобово”. Олександр Богомол про посилені карантинні заходи

На Великдень для жителів і гостей Тернопільщини планують посилити карантинні заходи. З 13.00 18 квітня по 6.00 21 квітня краян просять максимально обмежити свої контакти і не виходити на вулицю. Про це повідомив 16 квітня на засіданні оперативного штабу області голова ОДА Володимир Труш. Понеділок – офіційний вихідний, - каже очільник ОДА. – Погода максимально сприяє тому, що люди захочуть вийти на вулицю і вони вийдуть. А наше завдання – зробити так, щоб людей було якомога менше.   Як повідомив начальник ГУ Нацполіції в області Олександр Богомол, у ці три вихідні поліція працюватиме цілодобово. Усі працівники поліції будуть напоготові. Ми попросили медиків не виходити на пости, - каже Олександр Богомол. – Самі будемо міряти температуру, бо розуміємо, що збільшення кількості людей на ці пости може впливати також негативно щодо можливості зараження. Ми попрацювали з ДСНС і попросили, щоб вони роботу […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025