“Гроші віддайте, при спробі зґвалтування опирайтесь”. Поліцейські радять, як поводитись при нападі

Часто ходите самі темними вулицями? Ловите попутки? Маєте звичку дорогою слухати щось у  навушниках? Самі по собі всі ці дії не несуть шкоди, якби ми жили в ідеальному суспільстві, де не було нападів та пограбувань. За інших умов вони можуть зіграти проти вас.

Минулого тижня поліцейські Тернополя упіймали чоловіка, який на “Східному” масиві нападав на жінок у темну пору доби. Прибуток злочинця – 1300 грн, але моральні травми, отримані постраждалими, точно обійдуться дорожче.

Чи можна вберегтись від таких випадків? І як поводитись, якщо на вас все-таки напали, розповів начальник сектору управління карного розшуку ГУ НП в Тернопільській області Ігор Стегнович. Звісно, майже всі ці поради кожен із нас чув та знає, але не зайвим буде нагадати. Наголосимо, вони є універсальними. Адже напади скоюють і на жінок, і на чоловіків.

Як мінімізувати небезпечні зустрічі

Будьте уважними до того, що коїться довкола. Якщо ви йдете з навушниками, очима в смартфоні, а на голову насунули капюшон, ваша увага розсіяна і кут зору дуже обмежений.

– Такі моменти не провокують напади, але точно грають на руку злочинцям. Адже ви до останнього не підозрюєте, що може статись щось лихе, – пояснює Ігор Стегнович. – Якщо доводиться йти кудись в темну пору доби, старайтесь ходити людними місцями, а не скверами та парками.

Обирайте освітлені вулиці. Камери відеоспостереження допоможуть упіймати злочинця, але вони не ґарантують, що на вас не нападуть. Якщо поруч проїжджа частина, йдіть на зустріч руху транспорту. Так і бачитимете, що діється перед вами і в разі необхідності зможете втекти в протилежну до руху сторону.

Не ведіться на прохання показати дорогу чи спроби заговорити з вами. Йдіть, куди йшли.

Не заходьте в ліфт із незнайомими людьми, особливо якщо це нетвереза компанія.

Обережно з попутками

Якщо кудись поспішаєте, викличте таксі, але не сідайте в незнайомі авто. Особливо, якщо в салоні вже є люди.

– Відчули запах алкоголю – бігом звідти, – застерігає пан Стегнович. – Обставини бувають різними, тож якщо все ж ризикнете сісти до незнайомих людей, наберіть друзів чи рідних і опишіть транспортний засіб. Назвіть номер авто, спитайте у водія, як його звати. Таке ж можна робити і сідаючи в таксі.

Обирайте задні сидіння. Таким чином, в разі необхідності ви матимете додатковий час, щоб зорієнтуватись.

Не погоджуйтесь на варіанти водія “скоротити дорогу” чи “заїхати кудись на кілька хвилин”.

Що робити, якщо помітили, що за вами хтось йде

Ні в якому випадку не варто забігати у під’їзди чи підвали, застерігають правоохоронці. Йдіть туди, де є люди, наприклад, у крамницю.

Зверніться за допомогою до людей. Але, як радять психологи, підходьте до когось конкретно і просіть допомоги в однієї людини, а не в натовпу. Тоді ймовірність того, що вам справді допоможуть, зросте.

Зробіть щось, щоб дезорієнтувати переслідувача: різко розверніться і змініть напрям руху, почніть кричати, можете вдарити припарковане авто, щоб спрацювала сигналізація. Зателефонуйте 102 і повідомте, де ви є.

– Придбайте в мисливському магазині газовий балончик для самозахисту і розберіться, як він працює. Перед тим, як вийти на вулицю, покладіть його так, щоб можна було легко дістати: в кишеню куртки чи у внутрішню кишеню сумки, найближчу до тіла. Ви повинні в лічені секунди мати змогу його витягнути і застосувати. Не довіряєте газовому балончику? Купіть електрошокер. А от гострі предмети на кшталт ножів, із собою краще не носити. Якщо не вмієте відбивати напад за допомогою ножа, то його дуже легко зможуть використати проти вас.

Ігор Стегнович радить записатись в школу самозахисту та вивчити хоч би пару ударів. Їх треба довести до автоматизму, щоб в разі небезпеки опанувати себе і застосувати їх. Теоретичної основи буде замало.

Якщо на вас напали

Найважче в такому випадку опанувати себе. Глибоко вдихніть і видихніть. Після цього спробуйте вдарити нападникам ліктем, вивільнити хоч одну руку і поцілити нападнику в очі, пах чи шию.

– Якщо є щось під рукою – застосуйте. Ключі, ручка, держак від щітки для волосся. Та хоч пальцем в очі, – продовжує Ігор Стегнович. – Бийте точно в болючі місця. Застосуйте газовий балончик.

Кличте на допомогу. Але не кричіть “рятуйте!”, кричіть “пожежа!” – на це точно відреагують.

Якщо вирватись не виходить,  віддайте те, що від вас вимагають.

– Звучить не дуже, але якщо в людини мета – лише збагатитись, то краще віддати, аніж отримати травми. Але в процесі постарайтесь максимально розгледіти нападника і запам’ятати його зовнішність, зріст, в чому одягнений, можливо, якісь особливості: татуювання, шрами. Це все потрібно буде розповісти правоохоронцям.

А от якщо це спроба зґвалтування, то тут потрібно забути попередню пораду і опиратись до останнього.

– Це не закид, а суха статистика: жінка, яка опирається, має значно більше шансів уникнути насилля,  хоча жертви таких злочинів не завжди жінки, – наголошує Ігор Стегнович. – Якщо маєте підозри щодо компанії, в яку збираєтесь, краще не ходіть. А ось порада суто для жінок: не думайте, що, якщо йдете з подругою, то це вас може від чогось застрахувати. Бачите, що в компанії “перебрали” з алкоголем, прощайтесь. Кожен випитий бокал вина впливає на здатність вірно оцінити ситуацію. Тут мова йде не лише про зґвалтування, а й про численні бійки, які виникають в нетверезих компаніях. Часто жертвами таких “конфліктів” стають саме чоловіки. Тому порада йти геть стосується всіх.

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025