02.10.2023
Новини Розслідування

У центрі Тернополя з’явиться туалет за мільйон

Ремонтують чи встановлюють? У центрі Тернополя у сквері на вул. Чорновола до кінця року має з’явитись громадський туалет. Його облаштуванням має зайнятися тернопільська фірма ТОВ “Тернопіль Будпостач”. Вартість договору – 1 млн 117 тис. 323 грн.

За даними сайту закупівель Prozorro, йдеться про неконкурентну, допорогову закупівлю. Державний класифікатор – 45453000-7 – Капітальний ремонт і реставрація. Угоду підписано ще 23 жовтня. У ній йдеться про те, що підрядник бере на себе зобов’язання з виконання “робіт капітального ремонту – влаштування громадського туалету в сквері на вул. В. Чорновола у м. Тернопіль”.

Зважаючи на такі дані, ми поцікавились у начальника управління ЖКГ Олега Соколовського, де ж саме у сквері Чорновола ремонтують туалет.

– Ремонтують? Я також не знаю. Не можна ремонтувати те, чого нема. Ми маємо поставити новий туалет на Чорновола, – відповів він. – То капітальний ремонт скверу, а туалет – то влаштування. Це ж ми реставрували повністю цьогоріч сквер, зелені насадження. Там купа всього. А туалет – новий. Ми нічого не ремонтуємо. То просто проектанти так називають.

За словами пана Соколовського, туалет уже замовили та мають невдовзі привезти. Облаштують його біля МАФу, що нещодавно з’явився у сквері. МАФ і туалет стоятимуть “спина в спину”.

– За спиною цього МАФу, фундамент залитий невеличкий. Ось там і облаштують туалет, – додає посадовець. -Там будуть антивандальні унітази, бо ж ми не можемо керамічні поставити. Туалет буде пристосований і для осіб з інвалідністю. Буде автомат стояти, в який кидаєш гроші, щоб увійти. Тому воно таке дороге, бо інакше ми вже за два дні нічого не побачимо.

Працюють свої?

Утім, у такій турботі про зручність, за словами фахівців, можуть критись ризики. Частково вони пов’язані з тим, що закупівля – допорогова, неконкурентна. Словом, кому хотіли, тому й дали заробити.

Виконавцем робіт з капремонту – влаштування туалету є, як згадано вище, ТОВ “Тернопіль Будпостач”. Засноване воно, за даними youcontrol, 6 вересня 2017 р., статутний капітал – 1 тис. грн. Засновники – Крайчак Руслан Ярославович та Крайчак Галина Романівна.

У підприємства найбільше договорів, за даними бази даних і системи аналітики публічних закупівель ProZorro – “Clarity-project”, заключено саме з управлінням ЖКГ Тернопільської міської ради. Йдеться про 49 договорів на 40 млн 769 тис. 174 грн. за за 2018-2019 р.р.

Окрім того, як ФОП Крайчак Руслан Ярославович має заключених із управлінням ЖКГ міськради за 2018-2019 р.р. 11 договорів на 9 млн 694 тис. грн. Як у першому, так і другому випадку – усі закупівлі були неконкурентними, допороговими.

У конкурентних закупівлях, оголошених управлінням ЖКГ, ТОВ “Тернопіль Будпостач” спробувало свої сили – тричі. Зокрема, подавалось на ті тендера, де у підсумку вигравало ТОВ “ТОМ-Інвестбуд”. А двох засновників цих різних підприємств, як ми писали раніше, об’єднує одна квартира: один із засновників “ТОМ-ІнвестБуд” Мазурик Василь Романович, зареєстрований у тому ж будинку та квартирі, що й засновниця “Тернопіль Будпостач” Крайчак Галина Романівна. А це у свою чергу кидає тінь на усі конкурентні тендери, де зустрічались ці фірми.

Туалети, буває, виростають

Є у цій справі й інші суперечливі моменти. Пов’язані вони насамперед із невідповідністю між тим, що показує Prozorro, і між тим, що кажуть в управлінні ЖКГ.

Як кажуть фахівці, класифікатор у закупівлі “капітальний ремонт і реставрація”. Тобто, повинні щось ремонтувати, будувати, реконструювати. Але по факту, той туалет, який збираються там поставити – це МАФ у чистому вигляді. Тим не менше, там залили фундамент і проектом передбачено саме “капітальний ремонт”, а не встановлення тимчасової споруди. В результаті таких дій МАФ-туалет може отримати статус капітальної споруди, отримати номер.

Далі – туалет-МАФ можуть перенести убік, а на його місці почати реалізовувати проект “капремонт, реконструкція туалету в торговий центр”. Прецедент уже є, це – вбиральня в парку Шевченка. Таким чином у сквері Чорновола може з’явитись капітальна будівля комерційного призначення. А громада Тернополя знову втратить шматок громадського простору через такі чиновників.

Тим часом, в управління екології облдержадміністрації кажуть, що такої закупівлі як облаштування туалету у сквері по вул. Чорновола взагалі не мало б бути. Бо відсутній один із основних дозвільних документів, що мали бути в основі проектної документації до початку торгів.

Підстави для такої закупівлі – не було
Коментар:
Орест Сінгалевич, начальник управління управління екології та природніх ресурсів Тернопільської облдержадміністрації:

  • Сквер Чорновола є пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення. А всі такі речі регулюються проектом організації території пам’ятки природи. Такого проекту наразі немає. Тому ми звернемось до міськради з приводу того, що на сьогодні підстави у них для прийняття рішення про влаштування туалету у сквері – відсутні. Про такий “історичний” об’єкт ми дізнались нещодавно. І, відверто кажучи, ні естетично…ніяк він не в’яжеться із цим сквером. Туалети треба ставити, але не тут.

Схожі пости

Той, хто допомагає не втратити віру в людей. Історії тернопільських волонтерів

Юлія Вітюк

Вбивство в лісопосадці, кажуть, трапилось через необережність

Світлана Гривас

За добу на Тернопільщині 46 підтверджених випадків COVID-19

Перейти до панелі інструментів