23.10.2020
Новини

«Просто так гроші ніхто не дасть»: які суми і кому з потерпілих від підтоплень планують відшкодувати на Тернопільщині

На Тернопільщині вже підрахували попередню суму збитків, завданих підтопленнями у Бучацькому, Борщівському, Монастириському та Заліщицькому районах на півдні області. Наразі мова йде про майже 60 млн грн. Саме таку цифру скерували в Кабмін на відшкодування.

– Уже відправили листи до Прем’єр-міністра, чекаємо відповіді. Розраховуємо, що на черговому засіданні уряду це питання буде розглянуто, – каже голова ТОДА Володимир Труш.

За його даними, попередні збитки цивільного населення склали 8,8 млн грн, аграріїв – 19,3 млн грн, на відновлення понищених гідротехнічних споруд необхідно  31,4 млн грн.

– Ми подали уряду всі суми, – зазначає Труш. – Зрозуміло, відшкодовуватимуть по різних напрямках. Скажімо кошти на гідроспоруди підуть по лінії держагентства водних ресурсів, яке буде відновлювати понищені дамби. По населенню і аграріях рішення прийматимуть окремо. Ми бачили, що поля затоплені, врожаї там пропали. Аграрії мали б використовувати такий інструмент, як страхування.

Голова ТОДА наголошує – щоб отримати відшкодування, людям слід потурбуватися про належно складені акти.

– Кошти задурно ніхто нікому не дасть. Мають бути реальні збитки, – підкреслив керівник області. –  Всі акти будуть переглядатися. Люди, які справді постраждали від повені, і все це заактовано – вони можуть не переживати за відшкодування. А хто хоче вдатися до шахрайських схем, то хай добре подумає, чи варто це робити. Бо потім акти вивчатимуть правоохоронні органи на предмет, чи це не та шахрайська схема з будиночками, в яких ніхто не жив, а їх тримають лише, щоб затоплювало.

Володимир Труш зазначив, що має інформацію від місцевого населення про те, що сталося в Коропці у 2008 році після стихії. Тоді окремі спритники отримали чималі відшкодування за понищені будинки у прирічковій смузі, хоча насправді ці будівлі не використовувалися. Тоді як насправді потерпілі, яким затопили жилі помешкання, отримали компенсації значно менші. Зараз місцеві переживають, щоб історія не повторилася.  

– Ми знаємо про ці факти. Тому дано органам місцевого самоврядування вказівка визначити: проживали люди в цього разу затопленому приміщенні, чи не проживали. Є також такі будинки, куди люди часом приїжджають, хоча постійно і не живуть в селі. Це все мають вирішувати на місцях. Несправедливості не можна допустити. Ми доручили райдержадміністраціям та органам місцевого самоврядування контролювати цей процес, – сказав голова ТОДА.

Він також принагідно пояснив, чому Тернопільщини не опинилося в списку тих областей, яким 25 червня Кабмін виділив кошти на ліквідацію наслідків повені.

– До нас стихія прийшла пізніше на 3-4 дні. Коли було прийнято рішення уряду про виділення коштів для інших областей, ми в телефонному режимі вирішували питання, щоб і нас довключили до тих п’яти областей. Тоді саме затопило дамбу в Устя-Зеленому.  Але в нас ще не було суми збитків, бо як їх порахувати, коли все затоплене, – каже Труш.

За його даними, подана уряду сума в 59,5 млн грн згодом буде збільшуватися, оскільки ще не всі сільські ради подали акти на відшкодування. З часом частково планують залучити і місцеві кошти.

– У нас є резервний фонд, який ми можемо використовувати по лінії обласної Державної служби надзвичайних ситуацій. Побачимо, які кошти виділить уряд, – розмірковує керівник області. – Якщо на якісь роботи треба буде додаткові кошти, ми їх виділимо. Але з цього резервного фонду ми також використовуємо гроші і на боротьбу з коронавірусом, це теж треба враховувати.

Повінь знищила як городи жителів сіл, так і чималі площі посівів аграріїв. (Фото: обласна ДСНС)

Схожі пости

НАРОДЖЕНІ НА МАЙДАНІ: Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан» – спецпроект (Відео)

Redaktsia

МОН пропонує закінчити навчальний рік без лінійок і випускних

У п’ятницю Тернопільщина буде з обласним бюджетом