Яка “Ціна правди”: у Тернополі стартує показ фільму про Голодомор

Багате та сите життя дипломатів у Москві і десь, за сотні кілометрів від них, – порожні українські села, жителі яких померли від голоду. Такі паралелі проводить у своєму фільмі про Голодомор 30-х років режисерка фільму “Ціна правди” Аґнєшка Голланд.

Поміж цим журналіст-валлієць Ґарет Джонс, який приїхав до радянської столиці з надією дізнатись у Сталіна, за який кошт розвивається Радянський Союз, якщо чи не вся Європа перебуває в економічній кризі. Зачепившись за визначення, що “золото Сталіна – це пшениця”, він їде в Українську РСР. Те, що там бачить, аж ніяк не схоже на утопічні описи його колег про райську колективізацію.

На допрем’єрному показі стрічки в Тернополі детальніше про підготовку до створення фільму розповів продюсер зйомок з українського боку Сергій Демидов.

Над фільмом працювали одразу три сторони: польська, українська та англійська. Оскільки більшість зйомок проводили все ж на території нашої країни, то акторів для масових сцен намагались підібрати саме тут.

– В кіностудії ім. Довженка зібрали близько 400 людей. За допомогою консультантів з’ясували, який одяг носили люди в ті роки. Тож акторів спершу перевдягли та загримували відповідно до тих часів, про які мова в фільмі, – пояснює Демидов. – Тоді всіх відфотографували, а світлини надіслали на затвердження Аґнєшці. Саме вона вибирала, хто гратиме, навіть в масових сценах. Важливим моментом, звісно, було й те, що потрібно було знайти людей з нетиповою в наш час худобою.

В Україні зйомки тривали кілька тижнів у березні 2018 року, розповів продюсер.

– Знімали на Чернігівщині та під Києвом, в Харкові, де довелося перекрити центральну вулицю заради зйомок. За сюжетом події відбуваються в Москві, тому шукали локації, схожі на тогочасну столицю Радянського Союзу. Тому також багато кадрів відзняли і в Польщі.

Сергій Демидов розповідає, що особливо багато часу забрала саме підготовка до зйомок, яка є вже вершиною процесу. Перед цим же довелось зібрати багато матеріалу за темою Голодомору 32-33 років.  Відтворити деталі побуту допомогли архівні світлини. Сама ж Аґнєшка Голланд також чимало досліджувала тему.

– Режисерка багато уточнювала у дослідників теми Голодомору. Все це необхідно було донести і до акторів та долучити до фільму. Я цікавився навіть у власної бабусі, питав, що вона пам’ятає про ці роки. Адже тоді вона жила в Києві, – каже Демидов. – Вона розповіла, що тоді і справді була посуха, однак ситуацію штучно погіршили саме тим, що продукти масово відбирали. Уявити собі всі ці цифри лячно. Зараз я розумію, що десятки років ця тема ніким не висвітлювалась, багато інформації ми втратили.

Головним героєм “Ціни правди” є Ґарет Джонс – реальна постать, журналіст, який після повернення з Радянського Союзу одним із перших почав розповідати світу про те, що відбувалось в УРСР. Власне, оригінальна назва фільму якраз і носить його ім’я – Mr. Jones.

– Фільм на цю трагедію дивиться очима реальної постаті. Саме Джонс свого часу не побоявся сказати правду. З великою вірогідністю, саме за це він і поплатився власним життям. Є версія, що його вбивство було через цю спробу розповісти світові про мільйони смертей від голоду, – так Сергій Демидов пояснює, чому в українському прокаті кіно має іншу назву.

У фільмі також наголошують на тому, що велика частина промислових об’єктів, зведених в ті часи в Радянському Союзі, збудована саме за гроші, отримані за пшеницю, відібрану у селян.

У Тернополі початок прокату фільму запланований на 28 листопада. Показуватимуть його в “Сінема Сіті”.

Довідково: 
22 листопада вийшов указ президента України, згідно з яким голова Європейської Академії кіно Аґнєшка Голланд отримала орден княгині Ольги ІІІ ступеня “За вагомий внесок у вшанування пам’яті жертв геноциду Українського народу — Голодомору 1932-1933 років в Україні, подвижницьку діяльність, спрямовану на висвітлення правди про Голодомор”.

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025