З 11-ти спиртових заводів Тернопільщини працює лише 4, усі вони належать ДП “Укрспирт”. Такі цифри озвучили на нараді з питань розвитку спиртової галузі, яку провів у Тернополі президент України Володимир Зеленський, перебуваючи з робочим візитом 1 листопада.
Йшлося й про те, що понад половину українського спирту виробляють в тіні, а державні спиртові заводи десятки років контролює криміналітет.
- Змінити ситуацію можна шляхом демонополізації, детінізації та приватизації спиртової галузі, – повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов.
Один з конкретних кроків запропонував заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. До кінця місяця, за його словами, в Україні проведуть аудит усіх спиртзаводів.
- Ми розуміємо, що всі 80 заводів наразі не зможуть виробляти харчовий спирт, – каже Тарас Висоцький. – Частина з них фізично застаріла, частина – морально. З нашої точки зору, близько третини заводів потрібно доінвестувати і переорієнтувати на виробництво біоетанолу.
На думку чиновників міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, ці заводи повинні знайти інвесторів і отримати нове дихання.
Президентський законопроект передбачає чотири кроки: скасування державної монополії на виробництво спирту з 1 січня 2020 року, скасування обмежень на будівництво спиртових заводів та приватизацію наявних, ліцензування виробництва та оптової торгівлі спиртом, обмеження імпорту спирту до 1 січня 2022 року.