Папір, на якому роздруковують чеки, для переробки не годиться, бо містить пластик. Раніше його просто викидали, однак небайдужі тернополяни знайшли, хто може утилізувати такий вид сміття.
- Не викидай!, – каже мені подруга Оксана, вказуючи на автобусний квиток, роздрукований у вигляді фіскального чеку, – Віддавай краще мені.
- Збираєш чеки? Але ж їх не переробляють, – впевнено заявляю, бо ж теж маю сякі-такі знання із сортування сміття.
- Не переробляють, але ми знайшли, хто їх утилізує, – посміхається дівчина.
Чеки в магазинах, кафе, аптеках, книгарнях, з передбаченнями і без, квитки на рейсові автобуси, електрички та вже майже рік як в громадському транспорті Тернополя – наше місто потопає у смітті, яке точно не має шансів на друге життя. Фіскальні чеки – це не макулатура. Для них використовують спеціальний папір, який містить пластик, тому їм раніше було місце у смітті, яке не підлягає сортуванню.
Чи все ж є варіанти?
Оксана Назарко працює адміністраторкою в магазині туристичного спорядження всеукраїнської мережі Горгани. Розповідає, що чеків у них завжди багато: прийом товару, обслуговування клієнтів. Зрештою, пакувальних матеріалів загалом є досить. Але намагаються бути якомога більш екофрендлі: що можуть – сортують, що не підлягає переробці – використовують повторно.
- Сміття намагаємось сортувати: папір, пластик. Все це потім складаємо для безхатченків, а вони вже здаються на переробку, – пояснює дівчина. – Якось знайшла в мережі групу екоактивістів, які пропагують сортування сміття та переробку на Львівщині та Прикарпатті. Утилізують вони і фіскальні чеки. Ми – мережа, крамниці в нас є і в цих регіонах. Тож домовились: якщо будуть якісь відправки у Львів, заодно і передамо зібрані на утилізацію чеки.
Зараз цього добра вже назбиралась коробка та пакет. Візуально – багато. Фактично – ні, бо, якщо втрамбувати, то буде раптом кількасот грамів.
- Ми хочемо підзбирати добряче, щоб зайвий раз не завдавати клопотів із цими передачами, – пояснює Оксана. – Може, це і маленький крок, але все ж і його варто робити, якщо є можливість.
Дівчина наголошує: дуже багато людей думають, що отакі ініціативи нічого не вирішують. Мовляв “Якщо цього не робить ніхто, то що зміниться, якщо я почну сортувати?”.
- Але насправді чимало людей вже зараз ходять із екоторбами, бамбуковими горнятками та термочашками, багаторазовими торбинками замість поліетиленових. Просто це не надто помітно, от і складається враження, що нічого не змінюється. А якщо ті самі чеки почнуть збирати на утилізацію супермаркети та інші заклади, де їх видача є обов’язковою, то це точно матиме ефект, – впевнена дівчина.
Наразі ж пропонує всім, хто піклується про довкілля, також почати відкладати чеки і приносити їм.
- Нехай це буде першим кроком, можливо, потім до цієї ініціативи долучаться й інші магазини нашого міста, – додає Оксана.
Довідка:
Приносити чеки можна за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 12, магазин “Горгани”.