З порушеннями, маніпуляціями, але без “чорнухи”: як тернопільські медіа популяризують партії і кандидатів

Із 738 матеріалів новинних стрічок десяти тернопільських онлайн-медіа 11 містили ознаки замовності, з них шість – ознаки політичної контрагітації. Щоправда, відвертої “чорнухи” за вказаний період у тернопільських онлайн-ЗМІ не було. Найчастіше ж місцеві онлайн-видання грішили неналежно маркованою політичною рекламою: так, у 89 матеріалах не було зазначено, що це – PR. Такі результати триденного моніторингу, який провів Інститут масової інформації.

Впродовж 5-7 жовтня 10 онлайн-ЗМІ Тернополя перевіряли на наявність політичної джинси та неналежно маркованої агітації, визначали замовників та шукали фейки і маніпуляції в текстах з ознаками замовності і неналежно маркованій рекламі. Аналізувалися te.20minut.ua. 0352.ua, galas.te.ua, realno.te.ua, poglyad.te.ua, ternograd.te.ua, ternopoliany.te.ua, tenews.org.ua, teren.in.ua та сайт тижневика gazeta1.com, які користуються чи не найбільшою популярністю серед читачів регіону. Досліджувалася новинна стрічка, не враховуючи журналістських розслідувань, аналітичних матеріалів, анонсів та загальної інформації (про відсутність електроенергії, припинення водопостачання в окремі райони міста тощо).

Рубрики та маркування

Майже завжди перелічені вище видання поміщають політичну агітацію у рубрики “Політика”, “Політичні новини”, “Політакценти”, “Вибори-2020”, однак при цьому не вказують, що це не просто політичні новини, а агітація кандидатів. На певний компроміс пішов сайт te.20minut.ua, який в самих заголовках в дужках вказував, що даний матеріал – це політична позиція або політична агітація. Однак це все ж не окрема рубрика чи спеціальне маркування, а просто частина заголовка. Щоправда, в публікаціях вказують, що їх подали пресслужби, але це говорить про джерело інформації, але не визначає їх як рекламні тексти.

Що ж до випадків відвертої політичної джинси, то в одному випадку агітація не потрапила до жодної рубрики, а чотири чомусь опинилися у рубриці “Суспільство”. Як, наприклад, на сайті 0352.ua, матеріал про Більче-Золотецьку лікарню для реабілітації бійців АТО. Сам текст поданий як допис із фейсбук-сторінки чинного голови облради Віктора Овчарука. В заголовку також вказано слово “відео”, хоча самого відеозапису в матеріалі немає. Однак, якщо пройти за лінком, то саме відео вже містить логотип партії “Європейська Солідарність”, від якої і балотується Овчарук на посаду міського голови Тернополя. Крім того, стає зрозумілим, що формулювання “наша команда”, яке транслітерували із відеоролика, в тексті вказує не на роботу в облраді, а політсилу, яку представляє Овчарук. Тобто, сам текст насправді є не просто інформативним, а агітаційним. 

Фейсбук та вірші

Що ж до дописів у фейсбуці, то вони стали основою не для одного кандидата. Так, наприклад, це ж видання посилається на допис кандидата до міської ради Віктора Генсерука від партії “Порядок. Відповідальність. Справедливість”. Матеріал, до речі, також входить до рубрики “Суспільство”. Однак сам допис у фейсбуці не містить такої чіткої структури: джерело, дослівно, деталі, довідково, – як начебто процитовано у новині. Аналогічно побудований матеріал на сайті realno.te.ua, де вже інший кандидат до міської ради від цієї ж партії Андрій Грицишин критикує “дилетантів нагорі”. Щоправда, тут матеріал принаймні занесли до рубрики “Політакценти”.

До цікавих методів агітації вдалася і кандидатка від “Батьківщини” до обласної ради Любов Бочан. Частина її звернення – це вірш Володимира Сосюри “Любіть Україну”. Така її агітація з’явилася на сайтах te.20minut.ua, poglyad.te.ua та tenews.org.ua

Переконують “прикладами” заповнення бюлетенів та політичним карантином

Цікавим для уваги є маніпулятивний матеріал під промовистим заголовком “Українців на виборах спробують обдурити”. Його проілюстрували фотографією чоловіка, яким, очевидно, є Юрій Бойко – співзасновник політичної партії “Опозиційної платформи – За життя”. В самому ж матеріалі читачів запевняють, що “заплутана виборча система покликана допомогти “тіньовим кардиналам” поставити “своїх” людей” та “очевидно, що цією плутаниною намагатимуться скористатися та максимально знизити результат націоналістичних партій”. Примітно, що в матеріалі не пояснюють, як же все-таки вірно заповнити бюлетень цифрами, аби голос точно зарахували, натомість написано наступне: “Пам’ятайте, навіть, якщо Ви не визначилися з кандидатом, Ви все одно маєте право проголосувати за конкретну партію, наприклад, “Порядок. Відповідальність. Справедливість”– команда Сергія Надала”. Ідентичні тексти розмістили на своїх сайтах realno.te.ua і ternograd.te.ua.

Ще одним прикладом фейку, а заодно і контрагітації можна вважати матеріал “Урядовці не можуть змиритись з політичною позицією тернополян і мера Надала та штучно тримають місто в червоній зоні”, де Кабмін звинувачують у навмисному утриманні міста в найбільш обмеженій карантинній зоні лише через те, що мер “продовжує говорити правду про непрофесійний уряд”.

Згідно з проаналізованими матеріалами, найчастіше згадуються кандидати від партій: “Батьківщина” – у 23% агітацій (хоча назву партії при цьому згадують не завжди), “Довіра” – 19% (при цьому майже всі агітації стосуються кандидатів на посади голів ОТГ), “Європейська Солідарність” – майже 13% (у текстах теж не завжди згадують саму політсилу), “За майбутнє” – майже 13%, “Опозиційна платформа – За життя” – 8%, “Порядок. Відповідальність. Справедливість” – 5%, “Слуга народу” – 4%.

Примітно, що майже в усіх виданнях розміщені агітації від кандидатів різних політсил, і лише на сайті teren.in.ua, який пов’язують із нардепом, першим номером списку партії “За майбутнє” на Тернопільщині, Іваном Чайківським,10 із 10 матеріалів були про цю ж політсилу. Наприклад, “Представник команди «За майбутнє» знає, як правильно проводити адмінреформу” чи “До команди «За майбутнє» увійшов засновник одного з наймасштабніших фестивалів України.

Так чи інакше, 10% від загальної кількості матеріалів із ознаками замовності і неналежно маркованої агітації виявилися фейками, серед них замаскована під аналітику агітація, маніпуляція щодо заповнення бюлетенів та контрагітація проти нардепів чи уряду. Відверта джинса за 5-7 жовтня становить 0,7% від усіх новинних матеріалів проаналізованих ЗМІ, у той час як неналежно маркованих – 12%, тобто, кожен дев’ятий текст не позначений як політична агітація і може ввести читачів в оману.

Регіональна представниця Інституту масової інформації у Тернопільській області Ірина Небесна

 “Матеріал було підготовлено ГО “Інститут масової інформації” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025