«Норвегія-Україна»: один з найбільших міжнародних проєктів в Україні 8 років реалізовують у Тернополі

З 2014 року на базі Західноукраїнського національного університету реалізовують проєкт «Норвегія-Україна». Це одна з наймасштабніших міжнародних програм в Україні. Основне завдання – перепідготовка ветеранів та членів їхніх сімей на базі університету, а також соціальний і психологічний супровід від Громадської організації. Для багатьох учасників проєкту – це не лише навчання та можливість безкоштовно здобути новий фах, а й певний орієнтир на майбутнє.

Проєкт «Норвегія-Україна» передбачає організацію курсів професійної перепідготовки ветеранів та членів їхніх сімей на базі університету, а також соціальний і психологічний супровід від Громадської організації. Партнером і координатором з українського боку є «Міжнародний фонд соціальної адаптації». Фінансову підтримку надає Міністерство закордонних справ Норвегії.

двічі на рік відбуваються навчальні семестри за спеціальністю «Підприємництво»

У Тернополі проєкт реалізовують з 2014 року на базі Західноукраїнського національного університету. Відтоді успішно відбуваються двічі на рік навчальні семестри за спеціальністю «Підприємництво». Учасники впродовж 3 місяців навчаються, отримують консультації у професійних юристів та фінансистів, а також створюють бізнес-план власної справи.

Супровід проєкту здійснює громадська організація «Освітні та соціальні інновації». За її підтримки учасники мають змогу брати участь у різноманітних семінарах і тренінгах, що сприяють особистісному розвитку та обміну досвідом. Також мають можливість отримати індивідуальні консультації щодо роботи та відкриття власної справи, консультації психологічного та правового напрямку, сприяння у працевлаштуванні. Навіть після закінчення курсів випускники можуть розраховувати на подальшу підтримку. У разі необхідності професійні спеціалісти готові надати їм потрібну допомогу.

 

Випускники отримують свідоцтва про проходження перепідготовки від Західноукраїнського національного університету, диплом Міністерства закордонних справ Норвегії, а також спільний сертифікат Західноукраїнського національного університету і NORD-університету.

За 8 років курси завершив 1091 слухач. Чимало з них успішно відкрили та розвивають власну справу.

соціальної та професійної адаптації потребують передусім ветерани та члени їхніх сімей у малих містах

«Під час перепідготовки ми побачили, що соціальної та професійної адаптації потребують передусім ветерани та члени їхніх сімей у малих містах. Це зумовлено низьким рівнем соціально-економічного розвитку, недостатньо розвинутою інфраструктурою та недоліками системи соціально-побутового обслуговування. Є проблеми безробіття та обмежена транспортна комунікація.

З 2020 року ЗУНУ та ГО «Освітні та соціальні інновації» почали співпрацю з територіальними громадами Бережан, Підгаєць та Кременця. За три роки в цих містах перекваліфікувалися 227 осіб. Багато з випускників відкрили та розвивають власну справу», – розповідає голова громадської організації Роман Кулик.

Напередодні Різдва Христового слухачі проєкту «Норвегія-Україна» спеціальності «Підприємництво» м. Тернопіль та м. Бережани отримали дипломи та сертифікати про успішне завершення навчання. Окрім неоціненного досвіду, для декого участь у проєкті – промінчик світла, який сяє і чітко окреслює майбутній шлях.

56 слухачів упродовж трьох місяців навчалися підприємницької діяльності, знайомилися із основами бізнес-законодавства та психології, брали участь у різноманітних семінарах, майстер-класах, вебінарах, тренінгах, що сприятимуть майбутній успішній професійній самореалізації.

«Це були чудові, насичені подіями вечори, коли летиш додому, або з Лановець в Тернопіль, аби дізнатись щось нове, насититись знаннями»,- ділиться враженнями учасниця проєкту Наталя.

«Проєкт «Норвегія-Україна» у ЗУНУ став для мене відкриттям, це більше, ніж просто навчання. Тут я зустріла хороших друзів. Ми часто спілкуємося та робимо спільні проєкти. А особливо мене вразили психологічні тренінги та зустрічі з багатьма бізнесменами, які поділилися своїм досвідом. Викладачі відкрили для нас нові горизонти і ми стали трохи по-іншому дивитися на світ, адже впевнені, що ми у ньому не самі»,- розповідає слухачка Тетяна з м.Бережан.

«У листопаді 2022 року відбувся Міжнародний науково-методичний семінар організаторів проєкту «Норвегія-Україна» з питань соціальної та професійної адаптації ветеранів і членів їхніх сімей в Україні. Захід організували Західноукраїнський національний університет у співпраці з Міжнародним фондом соціальної адаптації.

з початком повномасштабного вторгнення проблема адаптації військових стала актуальнішою

Проблема професійної та соціальної адаптації військовослужбовців, ветеранів, членів їхніх сімей та сімей загиблих є нагальною для України. До 2014 року це було пов’язано з масштабними скороченнями військового персоналу. З початком агресії росії проти України в 2014 році соціальної адаптації та перепідготовки почали також потребувати учасники бойових дій на Сході України та члени їхніх сімей, а з початком повномасштабного вторгнення проблема стала актуальнішою.

Через війну економічна ситуація в країні погіршується, можливості держави щодо ефективного надання послуг звільненим військовим та їхнім сім’ям не встигають за зростаючим попитом та необхідністю швидко і системно вирішувати проблему. Тому наразі гостро стоїть питання пошуку додаткових можливостей для продовження фінансування діючої перевіреної моделі та мережі виконавців проєкту «Норвегія-Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» (NUPASS).

Згідно із договором про співпрацю між Міжнародним фондом соціальної адаптації (Україна) та Nord Університетом (Норвегія) осінній семестр 2022 року є фінальним за фінансуванням з боку норвезького уряду. Основним завданням трирічного договору була інтеграція напрацьованої за 19 років моделі професійної та соціальної адаптації військовослужбовців і членів їхніх сімей в державну систему України. Основним стейкхолдером та відповідальною організацією є Міністерство у справах ветеранів України. Також до адаптації військових долучаються Міністерство освіти і науки України та Міністерство оборони України.

У планах створення центру ветеранського розвитку при ЗУНУ

Але ми йдемо далі і працюємо над створенням центру ветеранського розвитку при ЗУНУ. Створення такого центру дасть змогу продовжити ефективну систему супроводу та професійної адаптації ветеранів війни та ветеранів військової служби після звільнення та підтримки членів їхніх родин», – поділилася проректор ЗУНУ Оксана Десятнюк.

«Спілкування та підтримка дуже потрібні рідним Героїв. З цією метою у Західноукраїнському національному університеті за підтримки Міжнародного фонду соціальної адаптації, у співпраці університету з відділом Мінветеранів у Тернопільській області та ГО «Освітні та соціальні інновації» провели чергову зустріч з членами родин загиблих українських воїнів.

Вони відчули підтримку, послухали поради психолога, корисно поспілкувалися. Учасники ділилися емоціями та переживаннями. Витинали об’ємних ангеликів з паперу в пам’ять про своїх рідних, які стали світлими Янголами . Це творче заняття та поетичні рядки на громадянську тематику , які прозвучали у процесі витинання, викликало позитивні емоції. Огорнули душу теплом також чудова різдвяна пісня на сучасний патріотичний лад та віншування від студентів університету», – розповідає головний спеціаліст Відділу Ірина Скасків.

В пам’ять про цей день учасники отримали невеличкі сувеніри.
Пам’ятаємо… Шануємо…
Дякуємо рідним за Героїв.
Дякуємо Героям за Україну.
Наша сила – в єдності та небайдужості, тому Україна переможе!

About the author

УПА
trending_flat
Як святкували Великдень бійці УПА: розповів тернопільський історик

Історик із Тернополя Володимир Бірчак, який зараз захищає Україну від російської навали фронті. Проте він досліджує нещодавно розсекречені архіви КДБ. Цього разу він показав як святкували Великдень бійці УПА. Відповідні фото із розсекречених архівів КДБ Володимир опублікував у телеграм-каналі. "Підбірка великих фотографій УПА. Це свято завжди було для повстанців. Коли це дозволяла обстановку, то можна було відсвяткувати. Зв'язкові, а іноді й родичі приносили смаколики до лісу і разом частувалися. На це свято, не завжди, але дозволялося й спиртне, як це видно із кількох світлин, де є пляшки вина, пива, чи навіть горілки. В інший час діяла заборона на вживання спиртних напоїв. Свято - світле і родинне, тому це часто використовували в НКВД-МГБ. Знали, що хтось із повстанців не витримає та намагається бодай на пару хвилин прийти додому. Це завершувалось арештами, перестрілками та загибеллю. Зі святом усіх, хто сьогодні святкує. Христос […]

аварія
trending_flat
ДСНС про аварію на Микулинецькій у Тернополі: госпіталізовано дитину

Травмована дитина. У ДСНС розповіли про наслідки аварії на Микулинецькій. Автопригода трапилась 21 квітня о 15:39 у місті Тернопіль на вул. Микулинецькій. Зіткнулись два легкові автомобілі Suzuki Grand Vitara та Audi Q7. У результаті ДТП травмовано дитину 2017 року народження. З діагнозом "травма живота" дитину госпіталізовано до КНП «Тернопільська міська дитяча клінічна лікарня». Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Для ліквідації наслідків аварії та деблокування водія Suzuki на місце події залучалося рятувальне відділення ГРР АРЧ АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Рятувальники звільнили постраждалого чоловіка з деформованого автомобіля та передали працівникам екстреної медичної допомоги", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

вірус
trending_flat
Тварини вмирають безсимптомно: мешканців Тернопільщини попереджають про нові хвороби свійських тварин

На Тернопільщині є ризик поширення небезпечних хвороб домашніх та свійських тварин. Господарів закликають ретельно слідкувати за станом тварин.  Про це повідомили в Тернопільській обласній державній адміністрації. На позачерговому засіданні ДНПК при Кабінеті Міністрів України прийнято додаткові ветеринарно-санітарні заходи для недопущення занесення вірусів ящуру та блутангу на території України. " На Тернопільщині створено «гарячу лінію» для повідомлення про захворювання ящуру та блутангу. Є підозра, що тварина захворіла на ящур чи блутанг – негайно повідомте на «гарячу лінію» Держпродспоживслужби Тернопільщини. У країнах ЄС зафіксовані спалахи ящуру та блутангу. Як наслідок – це високі ризики занесення хвороб на територію України. Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області створило «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр щодо захворювань тварин на ящур чи блутанг: (0352) 52-10-10. Звертаємось до власників тварин: наразі – кожен повинен посилити увагу. Фермери та власники тварин мають бути […]

авто
trending_flat
Тернополян, які везли авто хлопцям на фронт, відмовились обслуговувати українською: деталі скандалу

На одній із заправок Дніпропетровської області відмовились обслуговувати українською мовою хлопців з Тернополя.  Про цей інцидент у соціальних мережах розповів Тарас Михальчук. За словами чоловіка, він та його попутники, які переганяли автомобілі на фронт, зупинились на одній із заправок на автошляху "Бориспіль — Кременчук — Дніпро — Запоріжжя — Пологи — Маріуполь" аби долити пальне у машини. Та на самій заправній станції чоловіків відмовились обслуговувати державною мовою та відповідали мовою агресора. "Гнали на фронт три авто заїхали на цю заправку заправитися. Чмо, яке сиділо на касі відмовилося нас обслуговувати державною мовою. Відповідь була мовою ворога, що він не зобов'язаний розмовляти мовою держави в якій живе, тобто нас так і не обслужили. Ця заправка знаходиться на трасі Дніпро-Запоріжжя, в кінці Дніпровської області. На фото ще авто цього виродка. Було бажання розтрощити його транспортний засіб але, розумів, що я потрібний на фронті, а […]

аварія
trending_flat
Масштабна автотроща на дорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська»: троє загиблих

На Львівщині трапилась смертельна аварія. Троє людей загинули.  Трагедія трапилась 21 квітня близько 11:20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Шопки Львівського району. Як попередньо встановили правоохоронці, відбулося зіткнення автомобіля Kia Sportage та вантажівки MAN. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівської області. Від отриманих травм, отриманих під час аварії, 46-річний водій легковика та двоє його пасажирів, чоловіки віком 36 і 38 років, дані яких уточнюються, загинули на місці події. Наразі невідомо чи є тернополяни серед постраждалих чи загиблих. "Правоохоронці встановлюють обставини ДТП, вирішується питання правової кваліфікації", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

герой
trending_flat
Тернопільщина у скорботі: на фронті загинув чортків’янин Ігор Островський

У Чортків надійшла трагічна звістка з фронту. На війні загинув Ігор Островський 1972 року народження.  Військовий загинув 19 квітня, виконуючи бойове завдання. Ігор був стрільцем 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти та служив у 105 окремій бригаді територіальної оборони. Мобілізували воїна на військову службу 20 грудня 2023 року Чортківським РТЦК та СП. Про це повідомили Чортківській міській раді. "Поки ми тут, у тилу, завдяки нашим титанічним захисникам маємо можливість радіти воскресінню Ісуса Христа, на півночі, сході та півдні України триває кровопролитна війна, яка щодня забирає життя найкращих. Зустріч тіла Героя відбудеться у вівторок 22 квітня о 12 год. у соборі верховних апостолів Петра і Павла", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Вічна пам'ять! Читайте також: Збаражчина в скорботі: на Донеччині загинув воїн Василь Яремко

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025