Історія, якої можна торкнутися: у Тернополі рятують двері, яким понад 100 років

Реставрувати двері під’їзду з будинку на Опільського, 4 вирішили небайджі тернополяни. Хоч старі двері вже замінили на металеві, але мешканці кажуть: зробили це, бо реставрація старих вартує більше, аніж купити нові. Хоча згідні й поміняти двері місцями, якщо їх все ж вдасться відновити.

Зініціювала відновлення довоєнних дверей Людмила Дрозд. Вона мешкає у під’їзді, де нещодавно старі двері замінили на металеві.

– Сусіди підтримували ідею відреставрувати старі двері, зрештою, цей будинок є в реєстрі архітектурних пам’яток місцевого значення, – розповідає активістка. – Однак ціна питання виявилася близько 30 тисяч гривень. 

Житловий будинок на Опільського, 4 належить до архітектурних пам’яток місцевого значення

Людям, які мешкають у центрі міста, відома проблема, коли під’їзди, які не зачиняються, мають ризик стати громадським туалетом чи місцем, щоб розпивати алкоголь ночами. У під’їзді ж на Опільського навіть не це стало останньою краплею – нещодавно там вбився невідомий нікому чоловік – впав на сходах. Зважаючи на це, жителі під’їзду замінили двері на металеві, залишивши від старих лише фрамугу (віконце вище вхідних дверей – авт.)

Однак Людмила вирішила, що в місті старі двері й так безслідно зникають, тож пора рятувати ті, які ще залишилися. За приклад можна взяти відому на всю Україну ініціативу “Франківськ, який треба берегти”. Там чітко розуміють, що двері – це частина історичної спадщини міста, тож реставрують їх, повертають на місце навіть якщо замість них вже стояли металопластикові чи металеві, деякі роблять з нуля, орієнтуючись на збережені старі світлини. За 4 роки у місті вже поновили три десятки брам. Оскільки це громадська ініціатива, то кошти на кожен проєкт шукають щоразу з різних джерел: десь це фінансують меценати, десь допомагають ґрантові кошти, десь – самі мешканці.

За 4 роки в Івано-Франківську відреставрували три десятки старих брам. (Фото: Facebook Марії Козакевич)

Аналогічна ініціатива існує і в Одесі – “Тисячі дверей Одеси”. Там також реставрують старі двері, відновлюють ковані металеві елементи. У Львові брами  відновлюють за умов співфінансування та погодження з мешканцями: 90% фінансує іноземний фонд, але 10% мають дати жителі будинку – так перестраховуються, щоб люди цінували вартісну обновку.

В Одесі також реставрують старі двері. (Фото: Facebook Тисяча дверей Одеси)

Півтора роки тому взялися реставрувати двері і в Бережанах. Тоді спершу за кошти громадського бюджету, а тоді й за фінансової підтримки всіх небайдужих, відреставрували двоє довоєнних брам.

Читайте також: Ініціатива: в Бережанах відновлюють двері, яким майже 120 років (фото)

Ініціював реставрацію у Бережанах історик та краєзнавець Михайло Музичка. Свого часу він влаштовував містом екскурсії для всіх охочих, і двері кам’яниць були важливою частиною цих прогулянок. Михайло Музичка, на прохання активістів, також фахово оцінив старі двері на Опільського.

– Це – неокласичні двері 1880-1900 років, – каже історик. – Типова житлово-цивільна столярка зламу століть Австро-Угорської доби. Двері оздоблені сандриками (невеликий карниз над вікном чи дверима – авт.), дентикулами (невелиці зубці під карнизом – авт.), виділені горизонтальні профілі для тафлі, застосоване типове рустування (спосіб виконання поверхні стіни з кам’яних квадрів – авт.). Важливий момент — це рустування перегукується з рустуванням фасаду. Такі відсилки до кам’яних кладок – наче символ надійності й домашнього затишку.

У Тернополі старих дверей залишилося не так вже й багато. Але й вони помалу зникають. Довоєнні елементи з часом псуються, їм бракує замків. Люди хочуть комфорту і щоб чужі не проникали на їхню територію. Тож не дивно, що обирають міцні металеві. Реставрувати – часо- та фінансовозатратно. Але реально, вважає Людмила Дрозд.

– Із сусідами ми домовилися: якщо відреставровані двері виконуватимуть свою основну функцію, їх повернуть на місце, – пояснює ситуацію активістка. – Тож поки що ми їх залишили у під’їзді, у який, завдяки новим дверям, чужі не заходять, і збираємо кошти на реставрацію та шукаємо майстрів.

Старі брами помалу зникають

Фотографиня та журналістка Анна Золотнюк роками знимкує старі елементи в архітектурі Тернополя та інших міст і містечок. Вона, спільно із Людмилою Дрозд, є ініціаторкою збереження дверей на Опільського. Каже: двері є центральним композиційним елементом фасаду, без яких весь задум розпадеться.

– Якщо ми знищимо двері, те, що буде на їх місці, не вписуватиметься, або робитиме це не так органічно, бо двері часто перегукуються із оформленням фасаду. Коли ми говоримо про будівлю, ми говоримо про її історію. Бо різноманітні деталі вказують, що ми бачимо перед собою місце, яке було тут багато років, і таким чином є таким же елементом історії, як і події, що відбувалися в місті. Ми говоримо про історію, якої можемо торкнутися, – пояснює фотографиня.

Анна Золотнюк наголошує: якщо не знати історії, може здатися, що всі ці двері та їх деталі є випадковим набором, але це не так.  Бо, якщо орієнтуєшся у стилях, ти одразу зможеш зрозуміти, якого віку ця будівля. Ці знання дають можливість ставитися до будівлі, як до чогось живого. 

– Якщо ми знаємо людину, ми проникаємося до неї співчуттям, – пояснює Анна Золотнюк. –  Якщо знаємо, що цей будинок – кінця позаминулого століття, то розуміємо, що він простояв понад 100 років, багато пережив. Аналогічно і двері. Ми бачимо елементи, які можемо ідентифікувати. 

Наприклад, сандрики – давній елемент, що прийшов з античної архітектури. Як пояснила фотографиня, цей декоративний елемент спершу захищав від опадів. 

– Коли розумієш, що перед тобою елементи, що прийшли з античної архітектури, що це будинок неокласичний – такі моменти дають розуміння тяглості архітектурної традиції. Розуміння, що Тернопіль не стояв десь на марґінесах, а чітко вливався в європейську архітектурну традицію. Виламуючи її частину, ми позбавляємо місто частини історичної спадщини, – переконана Анна Золотнюк.

Вміння читати архітектуру приближує нас до неї. (Фото: Анна Золотнюк)

В місті, на жаль, збереглося не так багато історичної архітектури. І не на всіх цих будинках збережені історичні елементи, зокрема, двері.

– Десь зо три роки я спостерігаю за брамами Тернополя, і за цей час зникли з добрий десяток дверей. Деякі були унікальними, інші мали простіший дизайн, – пригадує фотографиня. – Ця акція має показати не лише те, що двері можна врятувати, а й що ці двері є важливими як естетична і історична частина міста. Місто творить його різноманітність. Якщо ми бачимо зо 5 різних дверей, то кожні з них будуть нести здивування. Люди, котрі приїжджатимуть до міста, очевидно, не будуть зацікавлені побачити сучасні металеві двері, але через кілька років залишаться лише вони. Старі двері важливі не лише тому, що згодом нам не буде, що показати не лише нащадкам, а й туристам.

Збирають кошти, шукають фахівців

Поки що активісти радяться з фахівцями із Франківська, як саме краще відреставрувати двері та як залучити до збору коштів і органи влади, адже вони мали би бути в першу чергу зацікавленими у збереженні довоєнного архітектурного обличчя міста.

Сусіди згідні демонтувати металеві двері після реставрації старої брами. (Фото: Анна Золотнюк)

Наразі всього за тиждень завдяки небайджим тернополянам вдалося зібрати майже 4 тисячі гривень. Це дозволить розпочати перші роботи. Днями мають знімати шари фарби, що роками вкривали дверне полотно.

Для підтримки ініціативи можна не лише переказати кошти, а й придбати листівки. Їх намалював ілюстратор Юрій Волянюк. Придбати їх можна або через спільноту “Збережемо старовинні двері на Опільського” або в кав’ярні “Карма Кава”. Вартість однієї – 20 грн.

Листівки створили спеціально, аби допомогти зібрати кошти на реставрацію дверей на Опільського, 4. (Автор: Юрій Волянюк)

У своєму проєкті консультуються із Марією Козакевич, засновницею “Франківська, який треба берегти”, аби реставрація була добротною та двері стали функціональними: рятували від протягів, надійно зачинялися. При цьому варто враховувати, що будинки раніше проєктували із розрахунку саме на дерев’яні рами вікон та дерев’яні двері. Це забезпечувало певний мікроклімат у будівлі, виводилася зайва волога, стіни не пліснявіли.

Попри благородну мету, знайшлися і такі, які вважають, що реставрація – зайва трата часу та коштів. Мовляв, час йде і металеві двері – це надійніше, а першочерговий задум архітекторів і дотримання стилю важливої ролі не грають. Однак Людмила запевняє: якщо якісно провести реставрацію одних дверей, згодом можна буде говорити і про відновлення інших, які ще залишилися. Адже у Тернополі після війни можна побачити не так вже й багато елементів довоєнної архітектури.

Можна скільки завгодно їздити до Львова, Чернівців та Івано-Франківська і милуватися елементами вулиць старої забудови, скрушно констатуючи, що “в нас такого немає”. А можна спробувати врятувати хоча б те, що є.

Довідка:

Підтримати ініціативу можна, переказавши кошти на картку

Приват банк 5168752010958927

Головне зображення: Анна Золотнюк

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025