Чи діє “Дія”? Як спроба підприємців отримати компенсацію за карантин перетворилася для багатьох на 9 кіл пекла

Перевіряєте, чи ваш основний КВЕД входить до переліку, заходите на портал чи в мобільний додаток, подаєте заявку, вказуєте ІВАN, на який вам мають зарахувати 8 тисяч гривень карантинної компенсації від держави, підтверджуєте. І чекаєте, коли “капнуть” гроші. Такий вигляд система мала в описі.  На практиці десятки підприємців Тернополя зіткнулися із проблемою вже на етапі подання заявки – система її просто не приймає. Чи справді так легко отримати компенсаційні кошти, як про це заявляють чиновники, дізнавалася журналістка Терміново.

Очікують, що допомогу отримає понад мільйон осіб

“Понад 150 тисяч українців вже скористалася через “Дію” послугами надання матеріальної допомоги від держави під час пандемії. Без зайвих папірців, черг та бюрократії”, – хвалиться успіхами у відеоролику очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Нижче, під відеозаписом на офіційній сторінці Мінцифри у фейсбуці доповнено, що насправді за три дні вже понад 200 тисяч підприємців скористалися цією можливістю: понад 160 тисяч – через мобільний застосунок, ще 40 тисяч – через портал. Раніше Федоров прогнозував, що компенсацією скористається понад 1 млн підприємців. (Поки ми працювали над матеріалом, у Мінцифрі повідомили, що кількість заявок, станом на ранок 21 грудня, досягла 280 тисяч – авт.)

Нагадаємо, подати заявку на одноразову компенсацію в розмірі 8 тисяч гривень можуть ФОПи та наймані працівники юридичних осіб та ФОПів, основний КВЕД яких належить до визначеного переліку. Заявку можна оформити у два способи, але обидва – через “Дію”: або у додатку, або через портал. Перші виплати обіцяють вже з 21 грудня цього року.

“У системі – збій, спробуйте пізніше знову”

“На перший погляд, прогрес, діджиталізація, гарна справа це все, але…”, –  розповідає про свої спроби податися на компенсацію тернопільський підприємець Віктор.

Він три дні витратив на бої і з застосунком, і з порталом, та все намарно. Хоч його КВЕД у переліку є, але система вперто пише “Основний КВЕД вашої організації станом на 31.102020 не відноситься до тих, стосовно яких вживають карантинні обмеження”. 

На фейсбук-сторінці Мінцифри люди досі залишають невдоволені коментарі щодо роботи порталу та додатку

Віктор торгує автозапчастинами. Каже, всіх вимог держави, аби отримати компенсацію, дотримав. Відкриває перелік і ще раз проходить по кожній.

“На 31.10.2020 основний КВЕД віднесено до переліку тих, стосовно яких вживають карантинні обмеження. Є. У мене 45.32 – основний. Здійснюю діяльність понад 3 місяці. Працюю три роки. Сплатив ЄСВ не менше, ніж за три місяці у 2020 році. Сплатив за всі 3 квартали 2020 року. Але заявку не приймає”, – констатує підприємець.

Вже й звертався на “гарячу” лінію “Дії”, де “провисів” майже пів години  і так ні з ким і не зв’язався.

Віктор також писав у підтримку боту, там сказали, що це якийсь збій, і порадили спробувати ще раз через певний час.

“Добре, що час є до 31 грудня. Зрештою, думаю, і його продовжать згодом, якщо всі помилки програми не виправлять до того часу”, – сподівається Віктор.

До слова, під відео, яке записав очільник Мінцифри Михайло Федоров, у коментарях – шквал обурення та запитань. Люди “виснуть” на різних етапах. Комусь одразу відмовляють навіть у оформленні заявки, хтось “шпортається” на етапі, де вказано, що є проблеми з оплатою ЄСВ, хоча все оплачено. Дехто нарікає: заявка зависла, а подати наступну не пускає, мовляв, ще попередня в обробці. Тому незрозуміло: чекати на відповідь чи ні?

Аби “прорватися”, подавали заявку вночі

Тернопільська підприємиця Наталія має крамницю одягу. Товар замовляє в мережі за кордоном. Через епідемію коронавірусу навесні мала чималі збитки. Спершу зупинилися поставки, хоча потім вже й не було кому продавати, попри те, що торгівлю перенесла у соцмережі.

“Був момент, коли люди просто перестали купувати, наче відрізало. Хтось беріг гроші, бо незрозуміло, що буде далі, інші знайшли коштам інше застосування – зайнялися ремонтами, бо і так вдома сиділи. Або просто почали купувати щось додому”, – пригадує жінка.

Констатує: торгівля в інтернеті –  не те саме, що наживо. Люди часто не вгадують із розмірами, доводиться їздити туди-сюди на пошту, аби надіслати пакунок, а вже невдовзі – забрати, замінити товар, надіслати ще раз. І нехай поштові послуги оплачують покупці, але все це час. А покупців тепер таки багато. 

Тож новина про компенсацію її втішила, хоч і ненадовго. Каже, що три дні промучилася з додатком – подати заявку було неможливо. Зрештою, згадала, на які хитрощі доводилося йти, аби кілька років тому зареєструватися на подачу документів на візу.

“Тоді чоловік подавався опівночі, а я – о 8 ранку, поки ще не було ажіотажу, – пригадує підприємниця. – Тому тепер зробили аналогічно.”

подавали заявку о 1 годині ночі. Пропустило без проблем. Не знаю, можливо, пощастило, можливо, справді налагодили роботу системи, а, може, спрацювала наша хитрість.

Проблеми – через масовість звернень

У Мінцифрі навіть зняли відеоінструкцію, як подати заявку на отримання компенсації і на порталі, і в мобільному застосунку. Однак під самим відео – десятки питань та невдоволених коментарів: люди все одно не можуть подати заявку. 

“Якщо мені приходить повідомлення, що мій КВЕД не належить до переліку, який підпадає під компенсацію, це означає, що я маю право працювати під час карантину 8-24 січня”, – висновують для себе підприємці.

У коментарях SMM-ники “Дії” пояснюють: наразі взяли ті категорії підприємців, які є найбільш вразливими внаслідок введених карантинних обмежень. Та чи будуть перелік КВЕДів згодом розширювати, наразі невідомо.

Однак у цій ситуації не без успішних історій. Оксана – наймана працівниця у ФОПа, розповідає, що заявку подала без проблем і з першого разу.

Під відеопоясненням, як подати заявку на компенсацію, невдоволені користувачі залишають свої скарги. (Скріншот youtube-каналу Дія)

“У нас є точка на ринку, продаємо іграшки. Заявку вдалося подати сьогодні вранці без жодних заминок, – розповідає продавчиня, хоч і уточнює: спершу увесь процес пройшов її роботодавець. От він мав проблеми в перші дні, але згодом система його все ж пропустила. – Можливо, тому і в мене не було проблем із поданням заявки”.

У центрі обслуговування платників Тернопільської ДПІ Тернопільського управління ГУ ДПС у Тернопільській області журналістці Терміново пояснили: на жаль, нічим допомогти ФОПам у цій справі не можуть. За все відповідає Мінцифра. До них і варто звертатися.

Хоча сконтактувати з менеджерами на “гарячій” лінії “Дії” – ще той квест. Зрештою, від менеджерки Оксани вдалося дізнатися лише те, що подати заявку пробують тисячі людей одночасно, тому система і може виснути.

“Якщо людина перевірила і актуальність КВЕДІВ, і ЄСВ сплачено, але система видає помилку, варто трохи зачекати і спробувати ще раз. Ми працюємо над тим, аби покращити обслуговування усіх клієнтів. Однак потрібно зрозуміти: зараз найбільш “гарячий” період: люди почали масово відправляти заявки, тому виникають проблеми”, – пояснює менеджерка.

Працівниця “гарячої” лінії додає: варто трохи зачекати, коли мине навала найбільшої кількості заявок, а систему остаточно налагодять. І просить про розуміння.

Підприємці ж у свою чергу кажуть: розуміння їм вистачить, але чи вистачить часу? Наразі заявки приймають до 31 грудня. Якщо до того часу не встигнуть, то що тоді? В “Дії” поки що на це питання відповіді не мають.

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025