02.10.2023
Новини

Сьогодні навіть без телескопа можна побачити рідкісне небесне явище

Увечері 21 грудня відбудеться максимальне зближення Юпітера і Сатурна. Уперше за майже 400 (якщо бути точними — 397) років на небі ці дві планети Сонячної системи здаватимуться найбільш наближеними одна до одної, пише “Громадське”.

Зближенням ми називаємо явище, коли планети перебувають на приблизно одній лінії із Землею. Кожна планета обертається довкола Сонця по своїй орбіті в приблизно тій самій площині, і час від часу вони «наздоганяють» одна одну.

Це викликає ілюзію «зближення» планет. Насправді ж Юпітер і Сатурн відділяють 730 мільйонів кілометрів. А Землю від Юпітера — 890 мільйонів кілометрів.

Зближення планет — не таке вже й рідкісне явище. Власне, Юпітер і Сатурн «наздоганяють» один одного кожні 20 років. Але саме ввечері 21 грудня вони вперше так зблизяться з липня 1623 року: як дивитися із Землі, то відстань між планетами становить одну десяту градуса або одну п’яту ширини Місяця.

Ще ближче, ніж 21 грудня, Юпітер і Сатурн востаннє підходили один до одного в березні далекого 1226 року — тоді в Азії тривала воєнна кампанія монгольського хана Чингісхана. Як і тоді, так і зараз зближення можна буде побачити навіть неозброєним оком.

Для цього вам слід мати вільний час увечері й обрати місцину, де можна безперешкодно бачити небо, бажано повище. Десь через годину після заходу Сонця подивіться на південний захід на небі. Юпітер ви маєте побачити одразу: він буде схожим на яскраву зірку. А от Сатурн буде дещо тьмянішим, трішечки лівіше від Юпітера й над ним.

Якщо ж ви маєте бінокль або й телескоп, то, придивившись уважніше, роздивитеся чотири великі супутники Юпітера. Ба більше: ви навіть зможете сфотографувати зближення двох планет — краще для цього закріпити камеру на штативі, а взагалі маєте десь годину-дві часу.

На випадок, якщо у вас немає ані камери, ані телескопа, ані місця для спостереження за небом, можете переглянути трансляцію Астрофізичної групи з Ексетерського університету в Англії від 20 грудня. А якщо раптом не встигаєте побачити зближення на власні очі — то доведеться зачекати ще майже 60 років: наступного разу таке явище повториться 15 березня 2080 року.

Нинішнє зближення припадає на день зимового сонцестояння — в цей час Сонце перебуває на мінімальній висоті над Землею. Іншими словами, 21 грудня — найкоротший день і найдовша ніч у році.

У 1603 році німецький астроном Йоган Кеплер припустив, що попереднє максимальне зближення Юпітера й Сатурна мало припасти на кінець 6 року до нашої ери. І, ймовірно, саме це явище в Біблії могли описати як Вифлеємська зірка — та сама, яка вказала волхвам шлях до місця народження немовляти Христа.

Чи справді це так? Пізніші розрахунки показали, що Кеплер дещо помилився, і відстань між Юпітером і Сатурном тоді була вдвічі більшою за діаметр Місяця. Та й теологи пропонують не шукати пояснень образам Біблії в реальних астрономічних подіях.

Схожі пости

Умивальники з сенсором, бойлер, сушарки для рук. У Чортківській школі відремонтували вбиральню за 200 тис грн

Подружжя з Бережан отримало Президентські премії

Тернополян закликають бути пильними з тими, хто не розуміє української

Перейти до панелі інструментів