Уроки на вулиці та Перший дзвоник для “обраних”: до яких новацій слід готуватися школярам з 1 вересня у Тернополі

Не більше 20 учнів у класах, уроки на свіжому повітрі, харчування позмінно, постійна дезінфекція приміщень, – це далеко не всі вимоги, які висунуло Міністерство освіти та науки України для початку навчального року. Як все це будуть реалізовувати у Тернополі, Терміново поцікавилося у директорів міських шкіл, адже саме на керівників навчальних закладів поклали відповідальність за дотримання усіх карантинних вимог.

До школи ходитиме по черзі пів класу

Умови навчання у школах, дитсадках та вишах відтепер залежить від того, до якої карантинної зони належить регіон. Відповідно до рекомендацій, розроблених МОН, у “помаранчевій”, до якої Тернопіль віднесли з 24 серпня, заборонили відвідувати заняття одночасно більш ніж 20 людям. Але це обмеження не стосувалося ні шкіл, ні дитсадків, тобто, мова спершу йшла про коледжі, виші та технікуми. Хоча згодом, за словами директорів, з міністерства прийшло повідомлення, що класи все ж доведеться поділити. 

– Щоб обмежити скупчення людей, навчання буде відбуватися в групах, у змішаному режимі, – пояснює директор школи-ліцею №6 Олександр Остапчук, – Тобто, в понеділок половина класу йде на навчання, уроки тривають стандартно – 45 хвилин. У вівторок до школи йде друга половина класу, а перша – на дистанційному навчанні виконує завдання на зв’язку з учителями. В середу знову до школи йде перша половина. А наступного тижня міняються. Тобто, навчальний цикл вже буде тривати не по одному тижню, а по два.

Рекомендації, подані МОН для навчальних закладів (Скрішот із презентації МОН)

Хоча в класах, де учнів є не так багато, збережуть попередній режим роботи. Наприклад, у школі №14 у 10-11 класах навчається 20-21 учень. Дрібнити їх на підгрупи змісту немає, вважає директорка закладу Оксана Добровольська. Вони цілком поміщаються в кабінеті, по одному учню за партою.

– Якщо класи ділять на підгрупи, відповідно, вчителям варто попрацювати над матеріалом, аби його ущільнити. Буде менше практичних робіт, а більше пояснень на перших порах. Бо ще треба буде наздогнати той матеріал, який було пропущено через коронавірус наприкінці минулого навчального року, – пояснює Олександр Остапчук.

Хоча такий метод – це додаткове навантаження на самих учителів, зауважує директорка школи №28 Лілія Вавринів.

Вчитель повинен підготуватися і до очного уроку, і до дистанційного. Коштів на це, наскільки мені відомо, держава не виділяє. Хоча розтягнути навантаженість на цілий день – навчатися у кілька змін – це також був прийнятний варіант. Адже вчителям оплачують одну академічну годину, а фактично вони працюватимуть всі дві. – пояснює директорка. Хоча тут же додає: вчителі готові йти назустріч різним ситуаціям, коли мова йде про здоров’я учнів. – Наприклад, у дитини – цукровий діабет, чи астма, тому батьки можуть оформити сімейну форму навчання чи вчительський патронаж, чи індивідуальну форму навчання. Ми будемо всіляко сприяти, аби діти залишалися вдома в такій ситуації. 

Уроки на карематах та окремі входи

У МОН зберегли також попереднє побажання щодо проведення уроків, за можливості, на свіжому повітрі. Відповідно до рекомендацій, щоранку при вході до школи і учням, і педагогам вимірюватимуть температуру. Якщо покаже більше 37,2 – до навчального закладу не пустять. Якщо ж коронавірус виявлять хоча б у одного учня, на самоізоляцію піде увесь клас.

Щодо реалізації рекомендацій МОНу, то кожна школа тут мала свободу, адже і кількість учнів, і умови навчання всюди – різні. І директори на місцях краще знають, як застосувати на практиці вказівки міністерства.

– Школи мають різні можливості та різну наповненість, – зазначає Лілія Вавринів. – У когось є лише початкові класи. Є гімназія, яка має з 5 класу по 11. Є школи, які мають різні входи, тож вони можуть взагалі ізолювати початкову, середню та старшу школи, аби вони не перетиналися. Зрештою, школи мають і різні технічн засоби. Тож у цьому питанні вони автономні.

Зокрема, це стосується організації так званих “зелених” класів, коли учні можуть слухати викладача на свіжому повітрі. Тут далеко не кожна школа може собі таке дозволити, бо для цього треба мати подвір’я відповідних розмірів. Так, наприклад, у школі №28 в планах поки що один такий клас, а в школі №14 – організували вже аж три на внутрішньому подвір’ї.

– У нас є багато старих парт, де лавки прикріплені до стільниць, то ми їх розмістили на подвір’ї, – розповідає директорка навчального закладу Оксана Добровольська. – Замість дошки для вчителів використаємо фліпчарти. Також маємо в планах придбати каремати, або діти можуть приносити їх з дому, якщо мають. В такому випадку слухати вчителя можна буде навіть на стадіоні школи.

Щойно місто опиняється у “червоній” карантинній зоні, навчання автоматично переходить в онлайн. (Скріншот з презентації МОН)

Такі класи, за словами Добровольської, розмістили на відстані одне від одного. Директорки шкіл №№ 14 та 28 пояснюють: в цих умовах цілком можна проводити уроки, де потрібно більше слухати, а не нотувати. Зарубіжну літературу, історію, природознавство, “Я і світ”, – для цих предметів “зелені” класи підходять цілком. Аби лише погода сприяла.

У школах №№6, 14 та 28, із керівниками яких поспілкувалася журналістка, навчається, відповідно, 1215, 1250 та 900 учнів. Поділ класів на підгрупи дозволить зменшити потік дітей. МОН також рекомендував відкрити усі додаткові входи, аби “розвести” потоки учнів та пришвидшити вимірювання температури перед початком уроків. А ще – облаштувати розмітку на підлозі, аби діти дотримувалися дистанції. 

У вказаних школах є більше одного входу/виходу, тож директори запевняють: всі вони будуть відчинені. Зокрема, це дозволить 1-4 класам мати свій окремий вхід, щоб молодші школярі поменше перетиналися зі старшокласниками. А от розмітку в коридорах робили не всі. 

– Класи поділили на підгрупи, тобто, дітей одночасно стало майже вдвічі менше, а коридори у нас – широкі, – пояснює Оксана Добровольська. –  Ми відкриємо три входи, кожна паралель знатиме, кудою вона заходить і виходить. Початкова школа у нас відділені від решти. Тож про скупчення дітей не йдеться. 

Харчування – за дзвінком

Якщо раніше учні могли забігати до їдальні ледь не щоперерви, то тепер така “опція” їм недоступна. Харчування також буде позмінним: кожен клас матиме чіткий час, коли можна буде піти поїсти.

Першачки їстимуть під час уроку, а на перервах вже харчуватимуться учні середніх та старших класів, – описує схему, яка діятиме в його школі, Олександр Остапчук. – В першому класі урок триває 35 хвилин, у 2-4-му класах – 40 хвилин. Тож таким чином цілком можна “розвести” потоки учнів і забезпечити дотримання карантинних вимог. Дзвінки не співпадають із дзвінками основної школи, таким чином впорядкуємо процес.

Серед рекомендацій МОНу є також провітрювання кабінетів впродовж 10 хвилин після кожного уроку. Однак це не буде проблемою, каже Оксана Добровольська.

– Торік взимку у нас й так було дуже спекотно в класах. Тому провітрювання  робили і без карантинних вимог, – пригадує директорка. – Класний керівник відчиняв вікна, а діти тим часом йшли на перерву. Щоб зараз уникнути скупчення дітей на коридорах, змістимо розклад перерв орієнтовно на 5 хвилин. Щоб не всі класи одночасно були на коридорах.

Частину матеріалу учням доведеться опановувати самостійно. (Фото: unsplash)

У школах також введуть кабінетну систему: діти залишаються в класах, “мігрують” лише вчителі. 

– Єдиний виняток – уроки хімії, бо на пальцях її не покажеш, – додає Добровольська. – Тому навіть якщо пів групи перейде в хімічний кабінет, де ніхто цілий день не навчається, а учні приходять лише не уроки, то це буде цілком доречно. 

Перший дзвоник не для всіх

Цьогоріч учні здебільшого обійдуться без свята Першого дзвоника. Точно залишать його лише для першачків, розповідають директори. Так, наприклад, 6-й школі його проведуть по групах лише для першокласників. 11-класників цього року попросять зрозуміти ситуацію і обійтися без останнього Першого дзвінка.

Водночас у 28-й школі вирішили таки влаштувати свято і для випускників – там проведуть урочисту лінійку на вулиці для 1-х та 11-х класів..

– Все ж це останній раз для цьогорічних випускників, тому організуємо все з дотриманням карантинних вимог, – розповідає Лілія Вавринів. – Ми розмежуємо класи. Після лінійки ні батьків, ні першачків до школи вже не впускатимемо. 

До слова, батьків без нагальної потреби у навчальних закладах тепер не чекають, вхід для них тепер – “під замком”.

– Ми заведемо журнал, до якого черговий буде вносити інформацію, щоб адміністрація і вчителі могли вийти на зв’язок із батьками та потрібним учнем, – пояснює, як це працюватиме у школі №28 Лілія Вавринів. – Що ж до першого дня навчального року, то кожен вчитель проводить зі своїм класом “святкування”, розповідає про правила поведінки і, за великим бажанням, може піти з класом прогулятися в парк. А святкова лінійка – це лише для тих, для кого вона перша і остання.

Наразі очільники та очільниці тернопільських шкіл зізнаються: перебувають у підвішаному стані, коли все напрацьоване може змінитися буквально за день. Бо, згідно з показниками захворюваності, Тернопіль вже за крок від “червоної” зони. А тоді все навчання автоматично переходить в режим онлайн.

Примусово з батьків гроші на деззасоби ніхто не збирає

Чим ближче до початку нового навчального року, тим частіше батьки нарікають: з них почали збирати кошти на придбання деззасобів до класів, в яких навчаються їхні діти. Директори шкіл запевняють: у них все є, а допомога школі може бути лише добровільною.

– Міська рада кошти на придбання всього необхідного передбачила, вони поступають у школи, – розповідає Олександр Остапчук. – Якщо ж батьки хочуть допомогти чимось школі, то це, звісно ж, вітається. Але мова йде про добровільну допомогу чи спонсорство. У примусовому порядку цього бути не повинно.

 

Старші класи матимуть окремий вхід до школи, аби не перетинатися із молодшими. (Фото: unsplash)

 

Під час підготовки матеріалу Терміново також звернулося за коментарем щодо ситуації до міського управління освіти, однак його начальниця Ольга Похиляк в домовлений час обійшлася лише лаконічним “все завтра” і вибила дзвінок. Аналогічна ситуація, до слова, була кілька місяців тому, коли ми готували матеріал про онлайн-навчання у Тернополі в умовах карантину. Тоді нам із коментарем допомогла заступниця очільниці управління.

Хочеться сподіватися, що надалі Ольга Похиляк знаходитиме час донести громадськості важливу інформацію, яка турбує містян, адже саме жителі громади платять чиновниці зарплату і вправі оперативно отримувати від неї відповіді на всі нагальні питання. Як, власне, і вчителі, які досі не можуть збагнути, як буде оцінена їхня праця, бо роботи у нових обставинах у них суттєво додасться. 

 

.

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025