“Не хочемо жити в клітці”: як білоруси пережили ніч гніву та до чого готуються далі (ексклюзив)

– Ви самі все бачили. Про плани не питайте, можу розповісти лише те, що відбувалося вчора, – так розповідає журналістці Терміново про минулу ніч мінчанка Вольга. Вчора тисячі людей, незгідні з озвученими офіційними результатами президентських виборів у Білорусі, вийшли на протести, оскільки  центральна виборча комісія повідомила про чергову перемогу Олександра Лукашенка.

Як оговтується країна після масових протестів і на що сподіваються, ексклюзивно для Терміново розповіли жительки столиці республіки.

Що робити, якщо ваші знайомі та близькі не виходять на зв’язок, чим найбільш ефективно промивати очі від сльозогінного газу, як поводитися в натовпі, – ці повідомлення білоруси почали поширювати соцмережами вже від обіду 9 серпня. А після перших підрахунків ЦВК народ массово висипав на вулиці міст.

За офіційними повідомленнями Міністерства внутрішніх справ Республіки Білорусь, в країні затримали близько 3 тисяч мітингувальників, з них них тисяча – в самому Мінську. Протести відбулися в 33 містах, найбільші сутички, за інформацією того ж МВС, виникли в Пінську.

 “80%? А що ж так мало “намалювали”?”

Результат виборів білорусів не здивував, зізнається Вольга. Її знайомі були готові і до більшої цифри, яку б “намалювали” Олександру Лукашенку.

– Коли почули перші результати із 79,9%, то іронізували, мовляв, а що ж так мало? Але те, що цього разу вже не проковтнемо цей фарс, розуміли, – каже жінка. 

Чи не наймасштабніші сутички, за її словами, у Мінську відбувалися біля Стели (архітектурно-скульптурний меморіальний комплекс “Мінськ – місто-герой” в центрі міста – авт.). 

– Дивно було, коли на вулицю приїхало багато “швидких”. Ми спершу думали, що вони справді будуть забирати травмованих, тож народ їх чемно пропускав. Але тоді хтось підказав, що таким чином вони просто “розбивають ряди” – аби зробити “дірки” серед протестувальників, – пояснює Вольга.

Водомети, світлошумові гранати, гумові кулі, вибиті шибки, травмовані протестувальники, проти яких виступають добре екіпіровані “космонавти” (так називають омонівців через їхні захисні шоломи самі білоруси у соцмережах – авт.), – протести у Білорусі не те щоб відбувалися вперше, але таких масштабів Вольга не пригадує.

Місцеві жителі закликали ОМОНівців не виступати проти свого ж народу. (Фото: TUT. BY)

– Ні стільки правоохоронців, ні стільки людей на центральних вулицях. Коли ти в гущі цього всього, то не розумієш, який це вигляд має збоку. Вранці глянула відео – прекрасно і жахливо водночас, – зізнається жінка. – Горджуся мінчанами і людьми з інших міст. Це ще не кінець. Бо не можна, щоб людей з такою жорстокістю били лише за те, що вони не хочуть і надалі жити в клітці.

“Треба добирати слова”

Білоруси про події розповідають обережно. Натомість масово репостять фото із наслідками сутичок: ряди ОМОНу, гумові кулі, знайдені на тротуарах, техніка на вулицях міста, закривавлені протестувальники. Однією з причин, аби вранці розійтися, стала відсутність стабільного зв’язку, пояснює ще одна жителька Мінська Юлія.

– Зі зв’язком досі чималі проблеми. Десь не ловить інтернет, десь немає навіть мобільного зв’язку, – описує вона ситуацію, що склалася в місті. –  До мене лише вранці дійшли повідомлення друзів, які вони надіслали мені вчора ввечері.

На протести люди виходили з національною символікою. (Фото: TUT. BY)

Офіційно оператори мобільного зв’язку причин не називають, повідомляє в телеграм-каналі видання TUT.by. Не поспішають коментувати і можливу компенсацію через неналежно надані послуги “внаслідок незалежних від них причин”. Тим часом Олександр Лукашенко офіційно заявляє, що “зв’язок глушать з-за кордону”. Закордон, за його ж словами, і керує протестами в містах.

– О так, ми вже читали, що він про це думає. Читали, що ми – “вівці”, що зіпсували свято виборів. У мене двоє знайомих досі не виходять на зв’язок після вчорашньої ночі, так “святкували”, – іронізує Юлія. – Що я відчуваю через це все? Суцільну злість.

Обидві жінки розповідають: сьогодні до них у соцмережах масово пишуть знайомі з сусідніх країн. Хтось співчуває, що “почалися безпорядки”, дехто обережно цікавиться, як справи.

– Люди не знають, на якій стороні барикад ми з чоловіком, тому не спішать робити висновки, знають, що треба ретельно добирати слова, не наважують питати “в лоба”, в нас же тут диктатура. Дехто просто бажає, аби ми були в безпеці, дехто вже почав про “громадянську війну” і про “треба жити мирно”, – зауважує Юлія, – Мабуть, у вас було таке ж у 2013 році. Але українці таки висловлюють підтримку, кажуть, що вірять в нас. Напевно, це справедливо: ми вірили в Майдан, тепер пора повірити і в себе.

В центр Мінська пригнали десятки автозаків. (Фото: Nexta)

Сам же Лукашенко прокоментував нічні події лише вранці. Цілком імовірно, що і ця його заява розійдеться на цитати.

“Я попереджаю: Майдану не буде, як би комусь цього не хотілося. Тому треба втихомиритися, заспокоїтися. А батькам третій раз дивитися, де їхні діти, щоб потім не було боляче. Щоб не ахали і не ойкали”, – такими словами він прокоментував протести, що прокотилися країною, пише Белсат.

Кандидатка ж на посаду президента Білорусі Світлана Тихановська заявила, що вважає себе переможницею виборів, її штаб має дані альтернативного підрахунку голосів і має намір «доводити всі порушення», інформує Радіо Свобода.

Тим часом, станом на 16.00 10 серпня  ЦВК Білорусі оприлюднила дані, згідно з якими, Олександр Лукашенко набрав 80,08%, Світлана Тихановська – 10,09%.

За попередніми даними, сьогодні ввечері протести в країні продовжаться. В соцмережах мітингувальникам дають поради, як вберегтися під час сутичок із силовиками та не потрапити в пастки на вулицях. А ще радять закупитися в будівельних магазинах. Захисні щитки, каски, респіратори. І взяти з собою аптечки. Бо в тих таки соцмережах поширюють відео, на яких видно, що в міста знову стягують водомети та автозаки.

Головне фото: Белсат

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025