Депутати новообраних райрад мають всі шанси бути розпущеними до кінця терміну

Нові райради, які будуть обирати у жовтні на місцевих виборах, навряд чи проіснують передбачені 5 років. Адже із реалізацією реформи децентралізації вони починають дублювати функції ОТГ.

Відтак, після внесення відповідних змін до Конституції, райради, ймовірно, розпустять. Такий сценарій під час свого перебування у Тернополі підтвердив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Тернопільщині залишили лише 3 райони

«Стратегія реформи децентралізації полягає в тому, щоб якнайбільше повноважень дати органам місцевого самоврядування, тобто громадам,  – зауважив чиновник.  – Роль адміністрацій буде мінімальною – розподілу майна між суб’єктами цього процесу та представництва влади на місцях».

За словами міністра, попереду ще чимало роботи для продовження втілення реформи. Водночас Чернишов висловив впевненість, що є всі підстави розраховувати на її кінцеве втілення вже наступного року.

«Вибори до райрад ми проведемо цьогоріч ще згідно чинного законодавства.  Попереду ж нас очікують конституційні зміни, які, можливо, відбудуться на початку наступного року. Планується прийняття закону про префектів. І це визначить умови подальшого існування та функціоналу райдержадміністрацій та райрад», – описав майбітні плани мінстр.

На уточнююче питання Терміново щодо того, що райради в такому контексті звичного терміну повноважень можуть не добути, Чернишов відвів, що така ймовірність існує.

«Такий сценарій теж розглядається. Це буде вирішено після змін до конституції», – сказав Чернишов.

Загалом на Тернопільщині буде три райони замість 17, як раніше. В Україні замість 490 районів залишили 136. Хоча окремі області, які за площею близькі до Тернопільської, зуміли вибороти більшу кількість районів, ніж 3.

«Конфігурація викликала деякі спекуляції. Звичайно, усі 100% побажань забезпечити неможливо. Але було проведено тисячі зустрічей, конференцій, обговорень. Комітет Верховної Ради працював з великим навантажень. Голови ОДА і облрад працювали над конфігурацією і зустрічами з ОТГ. Потім надходили пропозиції від облдержадміністрацій, вони затверджувалися рішенням уряду і опрацьовувалося парламентом. Головним показником було, щоб район мав від 150 тис. населення», – окреслив ключовий принцип формування районів міністр.

Однак чому на Тернопільщині з понад мільйонним населенням таки не зробили хоча б 4 райони він чітко пояснити не зміг.

Чим же займатимуться райради та РДА

Як пояснили Українській правді голова підкомітету Верховної Ради з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін і радник міністра розвитку громад та територійІван Лукеря, ключове, що втратять райони після передачі повноважень на громади, – це гроші, а саме 60% податку на дохід фізичних осіб (ПДФО), які проживають в межах району. Замість району вони йтимуть одразу в громади.

Районний бюджет тепер здебільшого поповнюватиметься за рахунок комунальних підприємств, які залишилися на його балансі, та дотацій з державного бюджету.

 РДА залишають, щоб уряду було легше організовувати роботу різних структур на місцях – судів, податкової, соцзахисту, пенсійного фонду, поліції тощо. Безгін та Лукеря  пояснюють, що район – це фактично  адміністративно-територіальна одиниця для уряду, а не для громадян. Для громадян – громади.

Так, райради продовжать ухвалювати рішення, а РДА – їх реалізовувати. Утім завдань стане менше, адже частину повноважень – освіту, утримання ЦНАПів та іншого комунального майна – перебирають на себе громади.

За районними органами частково залишається медицина, освіта, соцзахист і логістика. Ключове у роботі РДА після 1 січня 2021 року – це соціальний захист, державні програми та координація різних органів на кшталт ДСНС, поліції, лісгоспів.

Райради також мають стати “підтримувальною подушкою” для тих закладів, які громади не зможуть взяти собі на утримання. Це частина районних лікарень, позашкільні навчальні заклади, дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячі будинки, будинки для людей похилого віку.

About the author

trending_flat
В “ЄС” дали оцінку діям депутата-однопартійця, який “прославився” кримінальною лексикою і погрозами

Розмову двох чоловіків, щільно насичену ненормативною лексикою, розмістив на своїй сторінці в фейсбуці керівник бережанського видання Береж.Інфо Володимир Якимів. Чоловік стверджує, що ексзаступник голови облдержадміністрації, а нині – депутат Олег Валов погрожував йому розправою. З приводу даних погроз поліція уже відкрила кримінальне провадження. Власне, погрози Якимів і пропонує послухати всім охочим, завдяки розголосу хоче привернути увагу до ситуації і в такий спосіб убезпечити своє життя. Запис телефонної розмови можна почути як на його фейсбуксторінці, так і на сторінці Олега Валова, де пост Якиміва залишався на момент публікації даного матеріалу. Згаданий аудіофайл  не долучаємо до матеріалу з етичних міркувань, адже слова, які там звучать, радше пасують кримінальним елементам, а не колишньому чиновнику, а нині депутату облради. Читайте також: Ексзаступника голови облдержадміністрації вже покликали на допит через погрози редактору видання Як запевнив Терміново голова обласної організації партії «Європейська солідарність» Степан Барна, Валову […]

trending_flat
Вирубка дерев заради парковок: конфлікт світобачень, який загрожує пересварити чималу кількість тернополян

Значний резонанс серед тернополян спричинило вирізання дерев у дворі на вулиці Симоненка. Мешканці будинку, які виявили на місці зелених насаджень лише пеньки, були шоковані і не приховували свого обурення. Люди вказували, що це була захисна смуга між їхніми квартирами та дорогою з інтенсивним рухом поруч, до того ж, дерева влітку давали тінь і хоч трішки рятували від спеки. Тепер на цьому місці буде парковка. Аби якось пригасити хвилю негативу, адже вирубка всіх дерев у дворі стала темою вихідних у фейсбуці, в міській раді на офіційному сайті розмістили інформацію про те, що парковку погодили мешканці. «Перед початком робіт на місце виїжджали екологи, які надали погодження на проведення зрізання деяких зелених насаджень, щоб на даному місці облаштувати екопарковку. Окрім того, проєкт ремонту двору був погоджений більшістю мешканців, які своїми підписами підтримали облаштування екопарковки», – йдеться в офіційному повідомленні прес-служби. Екоінспекція впливу на […]

trending_flat
Спроба третя: влада Тернополя знову береться за вирішення долі літака при вході у парк (відео, опитування)

Сьогодні, 29 березня, Тернопільська міська рада зініціювала електронне опитування щодо подальшої долі літака, який розташований при вході в парк Національного відродження на пр. С. Бандери. Тернополянам пропонують проголосувати за ремонт конструкцї або за її демонтаж. Демонтувати композицію, яку встановили у 1972 році як данину пам’яті загиблим у Другій світовій війні льотчикам, вже хотіли при різних каденціях в новітній історії Тернополя. Депутати міськради двічі підтримували ідею збутися літака, однак потім це питання випадало з порядку денного на тривалі періоди. Зараз в мерії вкотре знову завели мову про літак. Заявляють про аварійний стан конструкції. При цьому чомусь не пояснюють, що саме було зроблено за роки, відколи мова про цю аварійність ведеться. А в контексті того, що поруч з літаком вже відведена земля під будівництво, чергова ініціатива міськради викликає ще більше питань. Голосні заяви з нульовими результатами У прес-службі мерії пояснюють, що причиною […]

trending_flat
“Патріоти” й сумна слава: тернопільський стадіон опинився в епіцентрі міжнародного скандалу

Рішення міської ради від 5 березня про присвоєння головному стадіону Тернополя імені Романа Шухевича спричинило міжнародний скандал. Про своє несприйняття таких дій заявили посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон, а також польська сторона. Зокрема, 10 березня на офіційному сайті Замостя розміщено заяву президента цього міста Анджея Внука. У ній посадовець повідомляє, що реалізація проекту вартістю 68,7 тис. євро «Спільна історія двох міст – Тернополя і Замостя» після присвоєння стадіону імені головнокомандувача УПА уже не є можливою. Трохи раніше, 8 березня польський політик Krystian Kamiński написав на своїй сторінці  у Фейсбуці, що скерував листи керівникам міст Чорзов, Радом, Ниса, Ельблонг та Тарнув, в яких закликав їх переглянути підписані угоди про партнерство з Тернополем. Мовляв, Роман Шухевич є відповідальним за волинський геноцид польського народу, а тому найменування його іменем міського стадіону у Тернополі не може бути прийнятним для поляків. «Шухевич воював за […]

trending_flat
Непотопаючий Бесага: чергова спроба звільнити одіозного чиновника увінчалася лиш словесною перепалкою

Відсторонити від роботи головного архітектора міста Василя Бесагу на час слідства запропонував сьогодні під час сесії  депутат міськради Іван Ковалик. Він зауважив, що Бесагу звинувачують у незаконному погодженні  відведення земельної ділянки вартістю понад 1,3 млн грн для будівництва. Відкрито кримінальне провадження,  чиновнику вже оголосили підозру. «Важливо подати сигнал…» Відтак депутат висловив думку, що міській раді пасувало би продемонструвати своє несприйняття корупції та готовність допомагати слідству. – Корпуція є чи не найбільшим ворогом української держави, – наголосив під час виступу Ковалик. –  Вона роз’їдає нашу країну і нашу громаду з середини. Чи здійснював Василь Йосипович дане правпорушення ми не можемо знати. Але маємо докласти максимум зусиль, щоб правоохоронці швидко та об’єктивно завершили розслідування... Сьогодні важливо подати сигнал, що міська рада не буде нікого прикривати, особливо корупціонерів у її виконавчих органах, а навпаки сприятиме правосуддю. Депутат закликав міського голову Сергія Надала відсторонити […]

trending_flat
Коньяк, віскі, поліграф: екс-прокурора Тернопільщини знову звільняють через скандальну пиятику

Екс-прокурора Тернопільської області Миколу Петришина звільнили з посади в органах прокуратури. Таким є рішення кадрової комісії з розгляду дисциплінарних скарг про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів  (далі - кадрова комісія) від 19 лютого 2021 року. Документ опублікований на офіційній сторінці Офісу Генерального прокурора. Комісія прийняла таке рішення після детального вивчення подій 14 вересня 2020 року. Нагадаємо, тоді Петришина представили колективу. А вже наступного дня з’явилася інформація від місцевого активіста, що одразу після представлення у приміщенні прокуратури відбулося святкування з розпиванням алкоголю, після чого новопризначений прокурор брутально висловлювався на адресу своїх підлеглих. Невдовзі, 17 вересня  Миколу Петришина звільнили з посади, він став рекордсменом з найкоротшого перебування на посаді керівника Тернопільської обласної прокуратури. 1 жовтня 2020 року його призначили заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону. З даними комісії, з 4 грудня 2020 […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025