27.05.2024
Новини Політика

Непрозоро і з перепалками: Тернопільська облрада створила ще одну ношу-тягар для платників податків

На завершення каденції Тернопільська облрада вирішила створити чергове комунальне підприємство. Однак з даного приводу розгорілися пристрасті, оскільки непрозорість призначення керівника новоутвореної структури та відсутність відповідей на ключові питання не всім депутатам припала до вподоби.

Фактично на розгляд сесії винесли проект створення ілюзорної організації з незрозумілою ефективністю, без статуту і навіть без приблизного кошторису. Однак депутатський корпус таки проголосував за появу ось такого непорозуміння. Голоси «за» віддали 33 з 46-ти зареєстрованих, 1 депутат утримався, 12 – не голосували.

Створення комунальної установи облради «Тернопільський обласний центр сприяння територіальній обороні», як йдеться в проекті, ініціював депутат від ВО «Свобода» Володимир Бутковський. Передбачається, що КП буде діяти в приміщення на вул. Грушевського, 8. Тобто, у «білому домі».  Підприємство ляже на плечі платників податків, адже фінансуватиметься з обласного бюджету. Виконуючим обов’язки директора новоствореного центру призначили Назарія Харольського. Людина з таким прізвищем та ініціалами є засновником ГО «Військово-патріотичний клуб «Характерник».

Щодо непрозорості призначення керівника претензії висловив заступник голови облради Любомир Крупа.

«Якщо єдина вимога до претендента на таку важливу посаду – мати вищу освіту, то про що ми говоримо. Я не проти центру, але треба оголосити конкурс, нехай громадські організації візьмуть участь і оберуть найдостойнішого. А ні – пропихати чергове робоче місце для однієї політичної сили», – заявив напередодні голосування Крупа.

Депутат Володимир Іванишин зауважив, що новоутворена структура дублюватиме функції вже діючих.

“У нас є державні інституції, силові структури, які вже цим займаються. Я б хотів розуміти концепцію і ціну питання. Це ж і технічне забезпечення, і утримання приміщення, і штату. Невже в нас в обласному бюджеті стільки зайвих коштів?», – поцікавився депутат.

І тут виявилося, що ні кошторису, ні штатного розпису – немає. Фактично депутатам підсунули кота в мішку.

«Керівника буде призначено з приставкою в.о. д 1 вересня. Тоді визначимося і з штатним розписом, і з статутом. Потім будемо голосувати і за фінансування, якщо нас людина переконає, що все це потрібно», – окреслив бачення майбутніх дій голова облради Віктор Овчарук.

Водночас звідки взялася кандидатура Харольського він не пояснив. Любомир Крупа ж підкреслює – відповідно до положення про призначення керівників комунальних закладів є перелік документів, які мають надавати кандидати. Це, зокрема, автобіографія, характеристики, рекомендації, нагородні листи.

«В даному випадку була лише заява кандидата і копії сторінок паспорта. Кандидатуру не заслуховували на освітній комісії, її не заслуховували у сесійній залі. Виглядає, хтось собі в кабінеті вирішив, що ця людина має бути керівником. Я не маю нічого проти даної особи, але є процедура, так це не робиться», – наголосив заступник голови облради.

Він також додав, що в структурі обласного молодіжно-методичного центру вже діє відділ, який займається територіальною обороною. Тож необхідність створення ще одної комунальної установи є відверто сумнівною.

«Цей відділ очолює Володимир Грицина, він проводить багато вишколів. І виникає питання – навіщо тоді ще центр самооборони? Моя особиста думка, що це, на жаль, створюється для ВО «Свобода» чи його сателітів робоче місце. Територіальна оборона потрібна, але робити під приводом територіальної оборони такі речі – це неправильно. Я військовослужбовець, і я маю право про це говорити, бо в мене контракт із ЗСУ. І я б хотів, щоб людина, яка буде очолювати такий центр, теж була на контракті, розуміла всі тонкощі, була на контакті з військкомісаріатом. А не займалася потім суто партійною роботою», – каже Любомир Крупа.

Водночас Володимир Бутковський намагався довести, що роботи суто відділу – замало.

«Терооборона не може надалі залишатися в молодіжному центрі. Одним автоматами людину патріотом не зробиш. Хто був на фронті, той може сказати – там дуже багато заробітчан. Я можу це сказати, я воював. 20-30% там – це російськомовні, які взагалі не можуть сказати, за що вони воюють. Патріотиче виховання – це широкий спектр: від кіно і закінчуючи військовими вишколами. Тероборона – це більш вузька спрямованість. Ціль – готувати фахівців, які вмітимуть протистояти диверсантам, які в разі ескалації конфлікту з Росією зможуть замінити військові частини», – висловив своє бачення ініціатор створення центру територіальної оборони.

Він також переконує, що зараз склалася критична ситуація з підготовкою молоді до військової служби.

«Ми об’їздили усі великі школи області, 80% учнів на першій презентації не вміють зняти запобіжник і загнати патрон в патронник. Це жах! З орієнтуванням ситуація ще гірша. Діти навіть з телефоном не можуть зорієнтуватися між населеними пунктами. Фізичне здоров’я теж жахливе. А це наші майбутні захисники», – апелював до депутатів Бутковський.

Водночас яким чином вирішить дані проблеми створення центру та непрозоре призначення керівника новоутвореної комунальної установи він не уточнив.

Так чи інакше, депутати проголосували за створення наразі відверто загадкової структури і доручили Назарію Харольському подати на затвердження статут комунального центру на реєстрацію державному реєстратору.

Слід зазначити, що обласна рада даного скликання не є унікальною у створенні комунальних установ для працевлаштування представників політичних сил, які потрапляють у раду, або ж їх сателітів, родичів чи інших «потрібних» осіб. За різних, іноді доволі непевних політичних конфігурацій та розкладів у місцевих радах комунальні «годівнички» для своїх є найпростішим і доволі поширеним способом вирішення проблемних питань та досягнення компромісів. Ось тільки з роками кількість сумнівних комунальних установ як міської, так і обласної рад зростає, годують ж ці структури пересічні платники податків. Навіть не підозрюючи, на що ж витрачають їхні часом досить важко зароблені кошти.

Перейти до панелі інструментів