Страждають тисячі, до суду справу доводять одиниці: яка в Тернополі ситуація із домашнім насильством

За 4 місяці 2020 року мобільна група з протидії домашньому насильству лише в Тернополі здійснила 692 виїзди на виклики, з них підтвердились 289. Це – менше половини.

В чому причина, чи збільшилась кількість викликів через карантин, та як працює спеціальна мобільна бригада з протидії домашньому насильству, розповідає старший інспектор відділу дільничних офіцерів поліції управління превентивної діяльності ГУ НП в Тернопільській області, майор поліції Дмитро Адамович.

Спеціальна мобільна група запрацювала в Тернополі у вересні 2019 року. Зараз у команді 10 людей, із них – одна жінка. Щодня група із двох осіб заступає на чергування на добу. Виїздять переважно на випадки домашнього насильства – це їхній пріоритет. Одночасно з мобільною групою працює також бригада соціально-психологічної допомоги постраждалим особам. Зазвичай вони виїздять туди, де є діти-свідки домашнього насильства, або коли родина живе у складних умовах.

Якщо ж група з протидії домашньому насильству на виїзді, а надходить виклик про ще один випадок, тоді підстраховують патрульні, розповідає Дмитро Адамович. Однак чимало із викликів по факту не підтверджуються, констатує майор поліції.

– Це не лише тому, що на місці заявники відмовляються від своїх скарг, хоча такі випадки трапляються, і досить часто. Буває, що телефонують, аби сам дзвінок “втихомирив” кривдника, але доводити справу до кінця постраждала сторона не хоче. Телефонують знову і кажуть, що вже не треба їхати, вже все добре, – розповідає Адамович. – Однак у більшості випадків диспетчер сам приймає рішення, варто їхати мобільній групі чи ні, бо ж кожен дзвінок реєструють. Хоча справді частими є виїзди на випадки, коли насильства і немає. Або люди просто хочуть одне одного залякати, щоб вирішити якийсь конфлікт чи проблему.

Тому і виходить, що з такої великої кількості викликів лише 289 закінчується складанням адмінпротоколу, або внесенням інформації про випадок до єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 126-1 “Домашнє насильство” чи іншим видом кримінального порушення, пов’язаного з ним.

“Вибачте, ми помирились”

Буває, що викликають мобільну групу, щоб завезти хворих до лікарні, або коли домашнього насильства немає, але воно могло би бути, бо в постраждалих вже є такий негативний досвід.

– Є випадки, коли особа повідомляє, що чоловік може вчинити насильство, бо “йде додому п’яний”, група приїздить, а чоловіка вдома ще навіть немає, – каже Адамович.

Непоодинокими є випадки, коли мобільну групу викликають через насильство, але, коли поліцейські приїздять на місце, заспокоюють кривдника, то людина, яка потребувала захисту, дякує за “проведену профілактику”, вибачається і просить на вихід, бо “помирилися і я заяви писати не буду”.

– Буває, що телефонують, кажуть, що в домі крик і бійка, а коли черговий перетелефоновує запитати, чи немає в домі зброї, чи є собака або кодовий замок, заявник (а найчастіше все ж мова йде про жінок) каже, що їхати вже не треба. Тобто, іноді, аби втихомирити кривдника, досить просто налякати його дзвінком до поліції. Але кожне звернення проходить реєстрацію. Оператор приймає рішення по виклику, – продовжує Адамович. – “Вибачте, ми помирилися”, згідно законів України, не передбачає профілактичної бесіди. Профілактичну бесіду ми проводимо з кривдником, який перебуває на обліку і визнаний винним судом.

Тому поліція має два варіанти: або складати протокол на сторону, яка передумала, або складати протокол на кривдника і направляти протокол в суд.

– З іншого боку, а раптом її чоловік пригрозив, щоб вона сказала, що не варто їхали поліції? – пояснює Адамович, чому навіть коли “передумали”, група все одно виїжджає.

Хоча такі випадки скоріше свідчать про негативний досвід постраждалих, які підозрюють, чим це все може закінчитись, однак в адмінкодексі є стаття 183 “Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб”. За нею від початку року склали вже 40 протоколів, коли факти домашнього насильства не підтвердилися.

Заборонять приходити і спілкуватися

Зрештою, це точно не означає, що про всі випадки домашнього насильства потерпілі взагалі повідомляють. Хоча в останні роки активність щодо цього зросла. В 2017 році прийняли Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, відповідно до якого зросла відповідальність кривдника. Один-єдиний закон, який дозволив постраждалим відчувати себе більш захищеними. Адже раніше, навіть якщо ти і скаржився до поліції, то притягнути до відповідальності кривдника було ще тим завданням.

– Раніше була стаття 173-2 “Насильство в сім’ї”. Офіційне попередження і все. Тепер є і ця стаття, і новим законом введено такі поняття як терміновий заборонний припис (далі ТЗП – авт ) і обмежувальний припис (далі ОП – авт.), – уточнює Дмитро Адамович.

Терміновий виносять працівники поліції, аналізуючи ризики вчинення подальшого домашнього насильства. Зокрема, представник мобільної групи проводить розмову з потерпілою стороною, заповнюючи анкету, де галочками помічає позитивні відповіді на питання. Чим галочок більше у відповідних пунктах – тим вищий рівень ризику.

– Є три рівні ризику: високий, середній і низький. При низькому і середньому терміновий припис працівник поліції виносить на власний розсуд. При високому – обов’язково, – наголошує Адамович.

ТЗП виносять на термін до 10 діб. Він висуває кілька обмежень: кривдник повинен залишити місце проживання і не з’являтися там увесь вказаний термін та не контактувати з постраждалою особою. За невиконання “світить” штраф, громадські роботи або адмінарешт.

– Навіть якщо квартира належить кривднику, а потерпіла сторона там не прописана чи вони не перебувають у шлюбі (якщо мова про пару). Тобто в пріоритеті – права та інтереси потерпілої сторони, – наголошує Адамович. – Зрештою, права власності у кривдника ніхто не забирає. Лише тимчасово обмежує його доступ.

Що дає тимчасовий припис? За час, на поки він діє, потерпіла сторона може визначитись із місцем проживання або звернутись до суду по обмежувальний припис. Хоча й кривдник за цей же час може оскаржити дані дії.
Що цікаво: знайти на час дії ТПЗ помешкання кривдник повинен сам, законом не передбачено, що правоохоронці повинні знайти йому місце для проживання. З іншого боку, він повинен повідомити їм цю адресу. Якщо впродовж вказаного у ТЗП терміну він цього не зробить, він порушує Ст. 173-2. І за це на нього знову складуть протокол.

– Хоча бувають випадки, що навіть із тимчасовим приписом кривдник потім спокійно живе в тій самій квартирі. Або знову ж таки “помирились”, або між собою про це домовились із потерпілою стороною, – зауважує Адамович. – Ми не маємо обов’язку перевіряти виконання ТЗП, якщо нам не повідомляють про його порушення. У цьому випадку група виїжджає, складає протокол про невиконання ТЗП і направляє його в суд.

Обмежувальний припис призначає суд на термін до 6 місяців з можливістю продовження ще на такий же термін. Він також передбачає заборону перебувати в місці спільного проживання.

Щоб притягнути до адмінвідповідальності, вистачає і дзвінка сусідів чи перехожих, але до кримінальної – потрібна заява потерпілої сторони, наголошує Дмитро Адамович.

– Людина може терпіти роками, але заяв не пише, бо кривдника можуть посадити. А для багатьох це досі неприпустимо навіть попри те, що потерпіла сторона постійно перебуває в небезпеці насильства: психологічного та фізичного, – пояснює майор поліції.

Домашнє насильство і карантин

У відповіді на інфозапит видання «Терміново» в ГУ НП Тернопільської області повідомили, що за період з 17 березня по 10 травня 2020 року в області задокументували 730 фактів, які підпадають під статтю 173-2 “Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування. За аналогічний період 2019 року таких випадків зареєстрували 549.

На превентивний облік за вчинення домашнього насильства за вказаний період 2020 року поставили 363 чоловіків, 56 жінок та 5 неповнолітніх (4 хлопців та 1 дівчину). За аналогічний період минулого року – 325 чоловіків та 36 жінок.

Ці дані красномовно свідчать, що кривдниками є особи обох статей, однак кількість чоловіків більша в рази.

На перший погляд, можна зробити висновок, що карантин, постійне перебування в одному домі могли спричинити ріст показників, однак Дмитро Адамович каже, що все не так однозначно.

– Ймовірно, що раціональне зерно в таких висновках є: люди довше перебувають разом, частіше мають підстави сваритись, зважаючи на карантин може виникнути і економічне насильство, адже чимало людей залишились без зарплат або доходи знизились, – пояснює Адамович. – Однак така ситуація в нас лише перший раз, порівняти немає з чим, щоб твердо сказати, що це через карантин.

Зрештою, можна й припустити, що люди просто почали більше звертатись із такими проблемами, бо суспільство починає розуміти, що дуже багато ситуацій, які ми вважаємо нормою, насправді нею не є. Шантаж грошима, схиляння до статевих відносин, бо “ми сім’я”, крики на дитину чи старших батьків, бійки, бо “напилися, то що з них взяти”. Кожен із цих випадків підпадає під відповідальність. А з початку карантину правоохоронці та соцпрацівники масово поширювали інформацію про план безпеки під час карантину.

***
Зі згаданих вище 289 підтверджених випадків потерпілими визнано 326 осіб, тому що постраждалими вважають і дітей, які є свідками домашнього насильства. Із них 218 – жінки, 54 – чоловіки та 54 – діти (особи, які не досягли 18 років). Цифри, які також говорять про те, хто найчастіше страждає від домашнього насильства у заявлених випадках.

За січень-квітень 2020 року в Тернополі відкрито 15 кримінальних провадження стосовно випадків домашнього насильства, з них 3 за статтею 126-1 “Домашнє насильство…” та 2 – за статтею 390-1 – “Невиконання обмежувальних заходів…”. Ще одне, за статтею 126-1, відкрили днями, тож воно “піде” у травневу статистику.

Загалом у Тернополі найчастіше фіксують випадки психологічного та фізичного насильства, розповідає Адамович.

– На другому місці – економічне, а після нього – сексуальне. Щодо сексуального насильства – це взагалі одиничні випадки. Однак справа не в тому, що це трапляється вкрай рідко, – пояснює майор. – Люди ще тільки усвідомлюють можливість повідомляти про такі факти. Зрештою, далеко не всі розуміють, що таке домашнє насильство загалом. На жаль, наш менталітет ще не дозволяє виносити з дому такі факти.

Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews

Фото:  pixabay

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025