Штучно, негармонійно, віддає радянщиною: як фахівці оцінили встановлення арки-серця біля Острівка закоханих

Шквал негативних відгуків серед користувачів Фейсбуку викликало встановлення на містку до Острівка закоханих металевої конструкції у формі серця. Тернополян обурило, що без узгодження з громадою, спотворили до цього затишне та миловидне місце. Люди вже встигли наректи нову композицію “весільною брамою”, висміювали її з допомогою мемів.

Терміново вирішило з’ясувати у фахівців: разюча зміна вигляду входу на острівок, яка так сильно збурила громадську думку, – це справді естетично чи таки несмак і еклектика?

Колишній голова обласного відділення Національної спілки архітекторів України Олег Головчак, який є автором проєктів краєзнавчого музею, дитячого лялькового театру та бібліотеки-довгобуду, потреби встановлювати арку на мості не бачить.

– Я не в захваті, якщо чесно: і від арки, і від тих металевих дерев, які встановили у парку, – каже Головчак. – Це дивна ідея – ставити металеві дерева на природі, замість того, щоб висаджувати клумби і розбивати газони. Якби це ще було на асфальті… Сказати, що арки на мосту було потрібно, то ні.

Серце і колони не гармоніюють між собою, вважають фахівці. (Фото: Ірина Небесна)

Свого часу у тернопільських парках теж були металеві квіти, а потім і лебеді в граніті, і це надто вже віддає радянщиною, вважає архітектор.

– Позитивно я цього не можу оцінити, – резюмує Головчак. І тут же додає, що арку бачив мимоходом, а пристально до неї не придивлявся, оскільки побачене його зовсім не зацікавило.

Загалом, підкреслює фахівець з багаторічним досвідом, арт-обєкти – це плюс для міста, але їх встановлення не повинно перетворюватись на кіч. При цьому наголошує: добре було б, аби спершу радились із спеціалістами, а тоді вже приймали рішення, як саме прикрашати парки та вулиці різноманітними конструкціями.

– Нехай це будуть молоді спеціалісти, художники, вони в нас зараз є, – зауважує Головчак. – Щоб не казали, що ми – старе покоління, тому й виступаємо проти чогось. Але громадське обговорення потрібне. Вже є одна арка зі сторони Бандери, і є оця. Встановлюють такі елементи спонтанно. Як би не було, але колись до цього ставились серйозніше.

У парку ім. Шевченка днями також розмістили металеві дерева для вертикального озеленення (фото: Ірина Небесна)

В громадських парках багатьох країн роблять акцент на природньому та простому, щоб підкреслити навколишнє середовище, зауважує колектив Urban.te, який розробляв дизайн пляжу “Циганка”. Це якраз фахівці молодшого покоління, про яких і говорив Олег Головчак.

– Арка-серце виглядає надуманою, штучною “прикрасою” і може слугувати тільки як тимчасовий декор, а не як постійний арт-обєкт. А дерево-клумбу доцільніше встановлювати на вулиці без природного озеленення, – радять молоді дизайнери. – Кластери багаторічних квітів та декоративних злаків, на нашу думку, є більш дешевим та екологічним рішенням.

Для того, щоб паркові зони виглядали гармонійно та були окрасою міста, для них необхідно створити план розвитку із залученням спеціалістів відповідних галузей, тоді несподіваних рішень було б значно менше, наголошуть в Urban.te.

Арку-серце прикрасили кованими лілеями (фото: Ірина Небесна)

Художник з багаторічним стажем Валерій Лімонов, який свого часу тонкощі мистецтва опановував у Петербурзі, спеціально вирушив до арки, аби поділитися першим враженням. Одразу звертає увагу на те, що елементи не надто гармоніюють між собою.

– Стилістично це все не в’яжеться до колон, які розміщені при вході на міст вже понад пів століття. Але так у нас в Тернополі часто роблять: не дотримуються одного стилю хоча би в окремих зонах. Дуже не подобається, як все кріпиться до перил мосту. Там нагромадження металу. Варто було зробити більш органічно. Можливо, підняти конструкцію вище над перилами, – розмірковує Лімонов. – Можливо, влітку це буде красиво, коли прикрасять квітами.

На думку Лімонова, покращити композицію можна було б, якби арку перенести на середину мосту чи ближче до острівка – аби тільки подалі від колон, з якими конструкція цілковито дисгармоніює.

Сьогодні в парку продовжили монтувати металеві дерева. (Фото: Ірина Небесна)

– Є такий вислів: “Правда завжди має бути на своєму місці”. Так от, зроблено воно якісно, але місце вибране не найвдаліше. Так само, як раніше ставили арки на Сагайдачного. Це було абсолютно не те.

Терміново намагалося отримати коментар головного архітектора міста, начальника міського управління архітектури Василя Бесаги. Однак за два дні зробити це так і не вдалося. Тож питання, хто ініціює встановлення у Тернополі конструкцій, які інколи спотворюють, а не покращують міський простір, чому подібні ініціативи втілюють без залучення широкого кола фахівців і чи буде зроблено висновки із даного інциденту, залишаються відкритими.

Головне фото: Ірина Небесна

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025