Люди – на карантині, і природа бере своє: студентка зі Збаража зустріла в краківському парку диких кабанів

Збаражанка Тетяна Федорів із жовтня 2019 року живе в Кракові, навчається в Ягеллонському університеті, бере участь у Програмі для молодих науковців Республіки Польща. В місті, як і у всій країні, ввели карантинні обмеження, і це вже дає перші, хоч і незвичні, результати: днями дівчина зустріла в парку відпочинку… диких кабанів. Тварини просто гуляли територією.

Яким є карантин у польському місті, Тетяна розповіла для Терміново. Далі її пряма мова.

– Так склалося, що на момент оголошення карантину, я саме перший день була у Варшаві. Їдучи туди, мала грандіозні плани: який архів відвідаю, що там сфотографую, з ким зустрінуся і куди піду. Але, не так склалося, як гадалося. Весь час я провела разом з моїми друзями. Практично нікуди не виходячи та не виїжджаючи. Єдине, що вдалося позапланово – це піти на творчий, дуже камерний,  вечір Олександра Ірванця. Тут, вважаю, мені дуже пощастило.

Зміна, яка відбулася в Кракові за кілька днів моєї відсутності, була разючою. Я виїхала з одного Кракова – наповненого людьми та туристами, а повернулася до зовсім іншого – сумного і порожнього.

З вокзалу до гуртожитку поверталася пішки. Це був недільний вечір. На вулиці були лише поодинокі безхатьки; господарі із собаками, які мають гуляти і у карантин та ще кілька осіб, які теж, як і я, звідкись поверталися… Ідучи до свого теперішнього дому, відчувала себе героєм програми «Світ після людей», або якогось фільму про апокаліпсис… Було сумно і страшно… Так «працює» карантин…

Зараз у Кракові чимало обмежень, але продуктів не бракує, усе можна купити за необхідності. Я не можу зробити собі великі запаси харчів, бо фізично немає, де їх зберігати. Тому купую усе за потреби. Аптеки теж працюють, але, дякувати Богу, я вже давно до них не ходила. Транспорт ходить  за звичайним розкладом: і трамваї, і міські автобуси. Але, я так думаю, що із зростанням кількості хворих, на громадський транспорт теж введуть якісь обмеження. Та й, очевидно, і на пересування людей по місту в цілому.

Карантин у Кракові, та й, зрештою, у Польщі запровадили 12 березня. Спочатку він мав тривати до 25 березня, зараз йдеться про дату 13 квітня (уряд Польщі ввів ще більш жорсткі вимоги щодо свободи пересування у зв’язку з епідемією Covid-19, що діятимуть попередньо до 11 квітня – авт.). Хоча, підозрюю, це все триватиме значно довше.
Навчальний процес досить швидко пристосували до умов, в яких ми усі зараз живемо, і всі лекції та семінари відбуваються онлайн. Якщо хороший Інтернет, то все вдається досить добре. Єдине, що вивчати мови онлайн, це те ж саме, як у жарті про карате по радіо (Тетяна навчається в інституті юдаїки – авт). Це складніше, але можливо.

Інші зміни, пов’язані із запровадженням карантину, – це заборона відвідувати гуртожиток гостям (Тетяна мешкає саме в гуртожитку – авт.). Тепер сюди можуть заходити лише його мешканці та адміністрація. І це, я вважаю, дуже добре!

Стосовно відтермінування іспитів чи продовження літнього семестру, то чогось такого не буде. Принаймні про це говорить польська влада. Мене насправді мало це зачіпає, оскільки іспитів, як таких, я не здаю, і термін мого перебування у Польщі має чіткі рамки. У червні закінчується Програма і я повертаюся до України. Сподіваюся, що до того часу карантин теж закінчиться.

Як сприймають карантин жителі Кракова

Місцеві жителі дуже свідомо. Взагалі це така, я б сказала, дуже характерна риса для поляків. Вони надзвичайно свідомі люди. У всіх питаннях, і у дотримані карантину теж. Тому з цим жодних проблем. Свідомість, розуміння і прийняття ситуації, адекватне реагування на неї.

Про дотримання людьми дистанції переконалася на власному досвіді. Вчора ходила на пошту забрати листа. Черга була досить довгою, і люди у ній стояли на рекомендованій відстані. Ніхто нікого не штовхав і не порушував чийогось «карантинного» простору. До речі, у продуктовий магазин тепер пускають лише по три особи. На вході стоїть охоронець, який це пильнує. І це дуже впорядкувало увесь процес купування необхідного.

Стосовно масок і рукавичок, то їх носять одиниці. Поки такої загально норми немає. Але, думаю, що це питання часу. Я «поміж люди» одягаю маску, а рукавиці, такі звичайні, ношу і так, бо мерзну в руки. Одягаю і маску (до речі, маски подарувала мені дівчина з Китаю), і рукавиці перед виходом з кімнати і знімаю після приходу до кімнати.

Щодо інших обмежень, які ще діють у Кракові, то закрили усі бібліотеки, архіви, музеї, театри, кінотеатри, великі торгові центри, ринки, кафе, заклади харчування і т. п. Тобто усі місця потенційного скупчення людей.

Зустріла в парку диких кабанів

У період карантину мені особливо сутужно. Бо звикла багато гуляти Краковом. Я нарешті перестала у ньому блукати і могла спокійно ходити різними вулицями і закамарками. Зазвичай, з інституту до гуртожитку я теж поверталася пішки.

Зараз, з настанням весни, я вирішила повернутися до своїх ранкових прогулянок парком. Неподалік гуртожитку є чудовий парк імені Генрика Йордана. І у час карантину, думаю, це навіть корисно десь «висунутися» на природу. Стараюся виходити вранці, перед сьомою годиною, щоб уникнути зустрічей з людьми.

І так вийшло, що я, уникаючи людей, напоролася на трьох диких кабанів. Це було щось. Зустріти в парку, недалеко центру міста, посеред багатоповерхівок та гуртожитків, поблизу міського стадіону диких тварин… Звідки вони взялися? Можливо, припленталися з лісу копця Костюшко, який неподалік. Не знаю. Та природа бере своє. Де немає людей, з’являються звірі.

Всі фото з фейсбук-сторінки Тетяни Федорів

Читала, що у Закопаному по дорогах і тротуарах ходять лані… а тут раз – і живий приклад у Кракові. Ця вранішня зустріч з трійкою диких свинок змінила мій ранковий розклад. Замість чотирьох кіл, я пройшла лише два і, пришвидшивши ходу, пішла «додому». Добре, що вони теж кудись поспішали і я їх не надто зацікавила.

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025