Коли криза сприяє розвитку: де взяти час на онлайн-курси і зрозуміти, які з них вам дійсно потрібні?

З перших же днів карантину в мережі почали з’являтись підбірки курсів, лекцій, тренінгів, подкастів, якими можна зайняти час. Мій друг натомість написав таке: “6 років працюю віддалено. Люди, ви справді думаєте, що в вас буде на все це час?”

Адже самоосвіта – це не школа чи університет, тут немає чітких рамок: сьогодні ти вчиш оце, завтра здаєш його на оцінку, а потім переходиш до наступного розділу. Тепер ти сам контролюєш і ритм навчання, і наскільки совісно все виконуєш.

То як все ж знайти час на перегляд всіх тих курсів, і як довести до кінця розпочате?

Наші експерти – бізнес-тренер та психологиня. Читайте їхні поради і визначайтесь із потребами та пріоритетами

Поставити мету і хвалити за кожен маленький крок

Співзасновник компанії з проведення бізнес-тренінгів Дмитро Бузько

Все, зазвичай, починається з мети.

– Поставте собі питання: “А чого я хочу у своєму житті”? Відповідь має бути максимально повною та описувати вашу мету через рік, три та десять років.

– Друге питання стосується ресурсів. “Що мені потрібно для досягнення мети”? – тут ви пишете, зокрема, які знання вам потрібні в першу чергу, в другу та у віддаленій перспективі.

– Цей пункт пов’язаний з мудрістю “Підіймайся на одну гору”: з першочергових завдань навчання виберіть найбільш першочергове, потім наступні згідно з рангом їхньої важливості для вашого Майбутнього. Не починайте новий курс, не закінчивши попереднього!!!

– Знайдіть курс, де вам дадуть максимум не знань, а навичок. Він має бути досить коротким, щоб ви його таки закінчили. Та “не за всі гроші світу”. Купуйте його.

З цього моменту починається непростий період “як не протринькати вкладені гроші”. А спокус та самозаспокоєння буде багато: від стандартного “час ще є” до “не так вже й хотілося”. А тому:

– “Степ бай степ маленькими кроками” – кожного дня робіть завдання курсу!!! Кожного божого дня! Краще ви закінчите курс раніше, ніж потім будете шукати свою самооцінку десь на рівні підлоги.

– На час вправ відключайте телефон, месенджери у комп’ютері та забезпечте собі мінімальний комфорт.

– Усвідомте, що на вас буде полювати зла тітка Прокрастинація. Вона буде вам шепотіти, що “негайно треба попоїсти”, чи “терміново треба поприбирати”, чи ще щось подібне. Тут вам на допомогу прийде “Правило двадцяти хвилин”. Просто дайте собі обіцянку не відволікатися 20 хвилин НІ НА ЩО! Зазвичай, цього вистачає, щоб захопитися процесом та закінчити почате. Якщо ні, зробіть 5-хвилинну перерву та сідайте знов на 20 хвилин.

– Хваліть себе за кожний продуктивний день. Заплануйте “Великий Подарунок”, який ви отримаєте по закінченні курсу.

– Наступний курс, бажано, має продовжувати ту ж тему, або використовувати навички, що були засвоєні у попередньому.

– Робіть все, як діти, граючи “в навчання”. І тоді все буде сприйматися простіше, ніж у “великих дорослих людей”.

Розвиток під час кризи

Криза завжди містить в собі потенційну можливість для розвитку, вважає психологиня та психотерапевтка, членкиня Асоціації психологів України Анна Зозуля. Проте займатися саморозвитком виявляється не так вже й просто. Як організувати себе та скористатися можливістю? Ось кілька порад:

– Вибір курсу.

Пропозиції безкоштовного навчання, що спочатку захоплювали, тепер почали все більше і більше тиснути. Доступно так багато всього, хочеться встигнути все, і от вже нова хвиля занепокоєння підіймається всередині нас.

Дуже важливо звузити коло, обрати один-два курси. Можна орієнтуватися на те, що знадобиться в діяльності, яка вже зараз актуальна, чи буде актуальною після закінчення кризи. Або на те, чого давно хотілося і до чого не доходили руки. Обирати курс, який найбільше захоплює, надихає, мотивація до якого найвища. Якщо обирати те, що дійсно цікаво, корисно і хочеться мотивувати себе буде легше.

Вибрати один-два курси автоматично означатиме відмовитися від усіх інших, тому деяке невдоволення і смуток цілком природні на цьому етапі.

– Час для занять.

Краще розпочинати заняття в один і той самий час кожного дня. Так зникає можливість відкласти “на потім”, а також знижується тривога стосовно того, що вже пройшло пів дня, а ви ще не почали. Тоді буде легше розподіляти час і планувати інші повсякденні задачі так, щоб вони не заважали навчанню.

– Концентрація уваги.

Іноді буває важко просто сісти та зосередитись на матеріалі. Технічно з цим допоможуть впоратися техніки “помодоро”: необхідно поставити таймер на 25 хвилин, впродовж яких не відволікатися ні на що інше. Рекомендують вимикати телефон та месенджери на комп’ютері. Є спеціальні програми, які блокують доступ до соцмереж та розважальних сайтів. Існує додаток Forest, який не дозволяє користуватися смартфоном встановлений час – за замовчанням ті ж 25 хвилин. Після цього часу можна зробити перерву та почати з початку.

Корисно буде попередити членів родини, що ви будете зайняті певний проміжок часу (пів години, годину) і попросити їх не турбувати. Звичайно, в ситуації з маленькими дітьми буде складніше.

Є ще “правило 5 хвилин”. Вважається, що якщо ви вмовите себе чимось займатися 5 хвилин, то потім це заняття вас захопить і буде легше. Але це працює не для всіх.

Розвивати концентрацію уваги добре допомагає медитація. Можна починати з 1-2 хвилин. Спостерігати за диханням, а коли будуть виникати сторонні думки, м’яко повертати себе до спостереження за вдихами й видихами. Згодом з’являється звичка, розвиваються “м’язи уваги”, і тоді зосередитися на будь-якій іншій справі стає легше.

Проте дуже тяжко сконцентрувати увагу на навчанні, переживаючи різні ступені страху: від занепокоєння до паніки. Можливо, всі наведені вище техніки спрацюють і дозволять перемикнутися з думок про епідемію на навчання. Тоді деякий час можна відпочити, не думаючи про погане. Але якщо думки стають нав’язливими та ускладнюють будь-яку діяльність, краще звернутися до спеціаліста за допомогою.

 

Головне зображення pixabay

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025