Як говорити з дітьми та молоддю про коронавірус: поради психологів

Минуло півтора тижня, відколи в Україні зафіксували перший випадок коронавірусу. Тож поки влада вводить обмежувальні заходи, психологи розробляють методики, як говорити про COVID-19 так, аби не ширити фейки, заспокоюватись самим та заспокоювати інших. 

Зокрема, дітям та молоді потрібні фактичні, відповідно до їхнього віку, відомості про вірус та конкретні інструкції, як уникнути поширення вірусу.

– Без фактів вони часто уявляють ситуації, набагато гірші, ніж є насправді, пояснює кандидатка психологічних наук, президентка Благодійного фонду “Асперн” Віра Кошіль. – Тож фахівці розробили поради батькам, опікунам, вчителям та фахівцям, які працюють з дітьми, щодо COVID-19.

Нехай запитання дітей і молоді та  їх вік визначають, скільки інформації надавати, радять психологи.

  • Дуже маленьким дітям потрібна коротка, проста інформація та запевнення, що вони в безпеці, та що люди, про яких вони дбають, є безпечними. Вони можуть запитати: чи я захворів? чи помре бабуся / дідусь?
  • Запевніть їх, що всі наполегливо працюють над тим, аби люди в усій країні залишались здоровими.
  • Поясніть, що зараз дуже мало людей у нашій країні хворіють на вірус.
  • Скажіть, що не кожен отримає вірус, і що переважна більшість тих, хто його отримає, відновиться повністю.
  • Дітям старшого віку може знадобитися допомога, щоб відокремити реальність від чуток і фантазій. Або надайте інформацію самі, або направляйте їх туди, де вони зможуть знайти точні та фактичні дані про поточний стан COVID-19. Наявність таких знань може допомогти їм відчути контроль над ситуацією.
  • Діти можуть відчувати себе менш тривожно і більше контролювати ситуацію, коли їм дають вказівки, що вони можуть зробити для запобігання зараження. Дайте їм цю інформацію.
  • Діти та молодь дивляться на дорослих у своєму житті. Адже саме вони показують їм, як реагувати на тривожні та стресові події. Якщо дорослі в їхньому житті здаються надто занепокоєними, їхня власна тривога може зрости.
  • Якщо діти занепокоєні, нехай говорять про свої почуття з дорослими та переосмислюють свої думки та стурбованість.
  • Приділіть їм додаткову увагу та час, щоб поговорити про їхні проблеми, страхи та питання.
  • Пам’ятайте, що діти не завжди легко говорять про свої проблеми.
  • Для молодших дітей характерно поставити кілька питань, повернутися до гри, а потім повернутись з подальшими запитаннями.
  • Запевніть дітей та молодь, що багато повідомлень про COVID-19 в Інтернеті можуть базуватися на чутках та неточній інформації.
  • Пам’ятайте: фактична інформація про вірус може допомогти зменшити тривожність.
  • Уникайте постійного моніторингу або обговорення оновлень щодо статусу COVID -19, оскільки це може посилити тривогу.
  • Постарайтеся обмежити їхній доступ до інформації в Інтернеті / телебаченні / соціальних медіа, яка може їх засмутити.
  • Нагадайте дітям / молоді, що жодна людина чи група не несе відповідальності за вірус, але кожен відповідає за власну гігієну і дії.
  • Нагадайте, що вони не повинні коментувати негативні дописи щодо інших та стосовно вірусу.
  • Киньте виклик будь-яким негативним коментарям, які вони роблять, або будь-яким стереотипам.
  • Поясніть, що означають негативні коментарі, як вони відрізняються від ваших цінностей.
  • Заохочуйте дітей / молодь продовжувати виконувати домашні завдання, читати книжки, але не тисніть на них, якщо вони здаються засмученими або перевантаженими.
  • Дотримуйтесь звичайного розпорядку дня, наскільки це можливо.

Основні поради ми помістили в інфографіку. Збережіть собі.

 

 

 

А ось поради для дітей від МОЗ України.

Ми ж вкотре нагадаємо, де шукати достовірну інформацію про COVID-19:

Центр громадського здоров’я МОЗ 

Міністерство охорони здоров’я

covid19.com.ua – тут зібрані відповіді на найбільш поширені запитання про коронавірус.

Коронавірус_інфо – телеграм-канал із найсвіжішими новинами на тему.

COVID19_Ukraine – чат-бот, де можна отримати відповіді на запитання стосовно коронавірусу.

Карта поширення коронавірусу Центру системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Хопкінса показує, яка ситуація із COVID-19 в різних частинах світу, скільки захворіло, летальні випадки та скільки людей одужало.

У Тернополі цілодобово діє спеціальна “гаряча лінія” 098 441 59 81.

 

Головне зображення pixabay

Інфографіка Терміново

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025