У центрі Тернополя встановлять бронзові макети втрачених після війни синагоги та ринкової площі

Вже найближчої неділі, 17 листопада, в Тернополі відкриють макет Великої синагоги. Встановлять його біля морфологічного корпусу медуніверситету на Руській, адже раніше ця ділянка була серцем єврейського кварталу – там була площа Ринок. Власне, площа також отримає друге життя – у бронзі, але трішки меншого масштабу.

Один із учасників проєкту Володимир Кріса, раніше вже створив паперовий макет синагоги, однак каже: з того часу знайшов інформацію, що дозволила вдосконалити роботу.

– Коли постало питання про створення бронзового макета синагоги, я виявив деякі неточності в своєму першому варіанті 2016 року, а саме: іншу форму даху всередині аттику (декоративна надбудова, розміщена над карнизом будівлі – авт.). Побачив цю деталь на довоєнній аерофотозйомці середмістя Тернополя, а з нею й іншу кількість та розміри готичних вікон з південного боку. Фото синагоги з цього ракурсу практично немає, – пояснює Володимир. – Пощастило все ж знайти світлину, де ця стіна під дуже гострим кутом. Також проаналізував фото інтер’єрів, на яких видно, наскільки ці вікна більші, ніж стрілчасті арки першого ярусу зі сторони вулиці Старошкільної (вулиця нині не існує, розміщувалась вище від синагоги, паралельно до сучасної Руської – авт.). Також врахував план синагоги 1930-х років. Масштаб макету самої синагоги буде таким же, як і першого паперового 1:100. Ми вирішили не міняти розміри і продовжувати серію втрачених споруд Тернополя в сотому масштабі.

Через те, що божниця в цьому масштабі була би зовсім невеличкою, команда вирішила  зробити майбутній бронзовий макет цікавішим і доповнити його іншою важливою складовою – втраченою ринковою площею.

Однак від ідеї розмістити макет одразу біля котельні, що й стоїть на місці зруйнованої синагоги, відмовились одразу ж.

– Місце там не надто  презентабельне, до того ж далеко від людських очей і туристичних потоків, – пояснює Володимир. – Тому вирішили поставити макет біля морфологічного корпусу, адже там також вже є меморіальна дошка розстріляним під час нацистської окупації євреям Тернополя.

Біля макета синагоги розмістять і площу Ринок у бронзі, що слугуватиме додатком, своєрідною ситуаційною схемою. Ця копія буде в масштабі 1:600.

– На макеті  буде точка “Ви перебуваєте тут”, в об’ємі можна буде побачити забудову периметру ринкової площі, декілька найвідоміших об’єктів на ній: аптеку Фрейденталя (єдиний вцілілий після війни будинок площі), будинок м’ясників Майків, колишній фарний костел, колодязь. Також там будуть підписаними всі вулиці, – додає Володимир.

Будівлі поза площею, що потрапили в “рамку” макету, будуть без об’єму, схематично – зіркою Давида – позначили й саму синагогу. Таким чином, можна буде зорієнтуватися, в якому напрямку була синагога і як до того місця пройти, пояснив співавтор проєкту.

– Цього разу над проєктом працювали також скульптор і художник Дмитро Мулярчук, який відповідав за всі організаційні питання та компонування,  і різьбяр Володимир Дусан, який розробляв макет ринкової площі, – продовжує розповідати Володимир Кріса. – Я зробив саму синагогу і розпланував макет площі: розрахував масштаб, розміщення об’єктів на ньому. Краєзнавець Тарас Циклиняк був консультантом, саме з ним зв’язався меценат, який наразі хоче залишитися невідомим.

Нагадаємо, бронзовий макет синагоги – це вже третя скульптура втраченого Тернополя. Раніше вже встановили макети парафіяльного костелу, на місці якого тепер ЦУМ, та першої гімназії, що була на  сучасній вулиці Сагайдачного.

Велику синагогу збудували в 1622-1628 роках в стилях готики та ренесансу. В 1944 році будівля постраждала під час боїв за місто. Руїну розібрали, на її місці звели котельню. Зараз в приміщенні – художня майстерня.

Фото: Вікіпедія, архів Володимира Кріси.

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025