29.05.2022
Історична спадщина Новини

У центрі Тернополя встановлять бронзові макети втрачених після війни синагоги та ринкової площі

Вже найближчої неділі, 17 листопада, в Тернополі відкриють макет Великої синагоги. Встановлять його біля морфологічного корпусу медуніверситету на Руській, адже раніше ця ділянка була серцем єврейського кварталу – там була площа Ринок. Власне, площа також отримає друге життя – у бронзі, але трішки меншого масштабу.

Один із учасників проєкту Володимир Кріса, раніше вже створив паперовий макет синагоги, однак каже: з того часу знайшов інформацію, що дозволила вдосконалити роботу.

– Коли постало питання про створення бронзового макета синагоги, я виявив деякі неточності в своєму першому варіанті 2016 року, а саме: іншу форму даху всередині аттику (декоративна надбудова, розміщена над карнизом будівлі – авт.). Побачив цю деталь на довоєнній аерофотозйомці середмістя Тернополя, а з нею й іншу кількість та розміри готичних вікон з південного боку. Фото синагоги з цього ракурсу практично немає, – пояснює Володимир. – Пощастило все ж знайти світлину, де ця стіна під дуже гострим кутом. Також проаналізував фото інтер’єрів, на яких видно, наскільки ці вікна більші, ніж стрілчасті арки першого ярусу зі сторони вулиці Старошкільної (вулиця нині не існує, розміщувалась вище від синагоги, паралельно до сучасної Руської – авт.). Також врахував план синагоги 1930-х років. Масштаб макету самої синагоги буде таким же, як і першого паперового 1:100. Ми вирішили не міняти розміри і продовжувати серію втрачених споруд Тернополя в сотому масштабі.

Через те, що божниця в цьому масштабі була би зовсім невеличкою, команда вирішила  зробити майбутній бронзовий макет цікавішим і доповнити його іншою важливою складовою – втраченою ринковою площею.

Однак від ідеї розмістити макет одразу біля котельні, що й стоїть на місці зруйнованої синагоги, відмовились одразу ж.

– Місце там не надто  презентабельне, до того ж далеко від людських очей і туристичних потоків, – пояснює Володимир. – Тому вирішили поставити макет біля морфологічного корпусу, адже там також вже є меморіальна дошка розстріляним під час нацистської окупації євреям Тернополя.

Біля макета синагоги розмістять і площу Ринок у бронзі, що слугуватиме додатком, своєрідною ситуаційною схемою. Ця копія буде в масштабі 1:600.

– На макеті  буде точка “Ви перебуваєте тут”, в об’ємі можна буде побачити забудову периметру ринкової площі, декілька найвідоміших об’єктів на ній: аптеку Фрейденталя (єдиний вцілілий після війни будинок площі), будинок м’ясників Майків, колишній фарний костел, колодязь. Також там будуть підписаними всі вулиці, – додає Володимир.

Будівлі поза площею, що потрапили в “рамку” макету, будуть без об’єму, схематично – зіркою Давида – позначили й саму синагогу. Таким чином, можна буде зорієнтуватися, в якому напрямку була синагога і як до того місця пройти, пояснив співавтор проєкту.

– Цього разу над проєктом працювали також скульптор і художник Дмитро Мулярчук, який відповідав за всі організаційні питання та компонування,  і різьбяр Володимир Дусан, який розробляв макет ринкової площі, – продовжує розповідати Володимир Кріса. – Я зробив саму синагогу і розпланував макет площі: розрахував масштаб, розміщення об’єктів на ньому. Краєзнавець Тарас Циклиняк був консультантом, саме з ним зв’язався меценат, який наразі хоче залишитися невідомим.

Нагадаємо, бронзовий макет синагоги – це вже третя скульптура втраченого Тернополя. Раніше вже встановили макети парафіяльного костелу, на місці якого тепер ЦУМ, та першої гімназії, що була на  сучасній вулиці Сагайдачного.

Велику синагогу збудували в 1622-1628 роках в стилях готики та ренесансу. В 1944 році будівля постраждала під час боїв за місто. Руїну розібрали, на її місці звели котельню. Зараз в приміщенні – художня майстерня.

Фото: Вікіпедія, архів Володимира Кріси.

Схожі пости

Чоловік, через якого загорівся ліс, постане перед судом

Redaktsia

“Він загинув у бою, як гідний син своєї землі!”: Тернопіль попрощається із Володимиром Бродою

Redaktsia

“У мене борщ венами тече”, – гуру української кулінарії Юрій Ковриженко розповів, що їсть, готує та чим дивує іноземців

Наталя Павлусик

1 коментар

Перейти до панелі інструментів