Люди VS Елеватор. У Кременці жителі вулиці воюють із підприємцем

У Кременці – техногенна проблема. Підприємство “Кременчанка” не дотримується екологічних норм. Відеозвернення у Facebook депутата Тернопільської міської ради Віктора Генсерука зацікавило наше видання і ми вирушили до райцентру.

Лушпиння і зруйновані дороги – результат роботи “Кременчанки”

Незручності жителі вулиці Березина у Кременці терплять з 2013 року, відколи тут почало працювати товариство з додатковою відповідальністю “Кременчанка”. Люди розповідають, восени фури підприємства возять кукурудзу та інші сільськогосподарські культури, лушпиння від яких змішується з пилом і літає вулицею. Це не тільки приносить побутовий дискомфорт, а й викликає кашель, а подекуди алергію. Інша проблема – рух великовагового транспорту, який створює небезпеку для дітей, руйнує дороги, через вібрацію утворюються тріщини у будинках. 

Монотонний звук від роботи приладів на підприємстві нагадує тортури в гестапо під назвою “Музична шкатулка”.

  • Неможливо спати, – розповідає жителька вулиці Андріана Андріївна. – Ще вдень туди-сюди, щось робиш, а вночі не можна витримати. Я пропрацювала 30 років у шкідливих умовах, а на старість маю ще шкідливіші.

Жінка скаржиться: у період, коли летить лушпиння від кукурудзи, кашляє без кінця. 

До 1994 року на цьому місці працювала меблева фабрика, яку старожили згадують з теплом. За 200 метрів від входу на підприємство розташована закинута територія, яка в часи меблевої фабрики була зоокуточком. Тут жили олені, лебеді, білочки і пави.

  • Я дивлюся сімейний альбом, до мене мої друзі приїжджали, мої діти були ще зовсім маленькі, – розповідає Любов Щільська. – Тримають на руках оці білочки, пави, лебеді, які плавали. Приїжджали навіть на екскурсії, і я раділа, що живу в такому місці. 

Тепер на цьому місці заводяться змії і росте отруйний борщівник. Любов Щільська зараз живе у Києві. Двічі на рік приїздить до мами і привозить онуків. Онук обпікався борщівником двічі. 

  • Ми дуже мали великі проблеми, дитина вся була в черяках, мала алергію, – згадує Любов Сергіївна. – Приїхали наступного року і знову повтор. Це одне. Мамі 85 років, інвалід, зайшла на подвір’я сьогодні, це просто жах – все червоне. Що робиться? 

Опікується проблемами вулиці депутат Кременецької міської ради Ігор Бендасюк. Чоловік каже, керівники “Кременчанки” навіть скаргу писали, начебто він підбурює жителів вулиці Березина. 

  • Зараз у нас є дві проблеми: перша – шелуха, яка летить і друга – дорога, – розповідає Ігор Бендасюк. – Вони обіцяли, що будуть поливати дорогу, але нічого не роблять. Люди вже не хочуть терпіти і вони не будуть терпіти. Люди у відчаї. Ми будем навіть перекривати дорогу.

Ігор Бендасюк передає звернення депутату по 164-му округу Ігорю Василіву через його помічника Дениса Милого, той обіцяє розібратися в ситуації.

 

“Це триває максимум півтора місяця”. На підприємстві проблеми не бачать

Товариство з додатковою відповідальністю “Кременчанка” працює на вулиці Березина у райцентрі з 2013 року. За даними системи YouControl, підприємство виробляє продукти борошномельно-круп’яної промисловості. По суті, це звичайний елеватор.

  • На жаль, така ситуація не з пилом, а з лушпинням кукурудзи створюється щороку, – розповідає директор і співвласник ТзДВ “Кременчанка” В’ячеслав Гроза. – Таке відбувається на всіх подібних підприємствах України. Це триває місяць-півтора максимум. На жаль, від цього лушпиння позбавитися не можна. Ми ставили нове обладнання, у нас є всі очисні системи. Але ми обманюємо, якщо говоримо, що дихаємо лушпинням. Вона доставляє певні незручності, є такий негативний момент. 

 Чоловік додає, район одразу планувався як промисловий. Поруч з меблевою фабрикою працювали міжрайбаза, склади з вугіллям, завод, який переробляє хімію. Все це споруджували поряд з будинками у 1960-ті. 

Підприємець запевняє: платить у міський бюджет Кременця 12-13 мільйонів гривень щорічно. Але парадокс оподаткування полягає в тому, що підприємство працює на території міста, а частину податків платить у сільський бюджет Білокриниці.

  • Справа в тому, що в Білокриницю ми платимо земельний податок і податок на майно, – пояснює В’ячеслав Гроза. – Частину в сільський бюджет, частину в міський. Тому що зареєстровані ми в місті, а майно – на території Білокриницької сільської ради. Такі казуси законодавчі.

 

Люди бідкаються – влада розводить руками

Міський голова Кременця Олексій Ковальчук у буквальному сенсі слова розводить руками. 

  • Якщо говорити, чесно дивлячись ввічі, я ситуації не знаю, – зізнається пан Ковальчук. – Тому що там питання стоїть буквально тиждень-два, поки триває процес оцей. У них якісь були попередні домовленості, одні одним йшли на поступки. Як ситуація вийшла за рамки цієї домовленості, я не можу сказати.

Ситуацію із лушпинням міський голова коментувати не береться,  доки не буде висновку екологічної служби. Щодо зруйнованих доріг, питання можна вирішити, але не сьогодні.

  • Душа болить за цю дорогу, – говорить Олексій Ковальчук. – Бо там частина є нашого міста, але на сьогоднішній день за браком коштів ми не можемо знайти можливості її відремонтувати належним чином. 

У міській раді порятунок вбачають у децентралізації. Якщо Білокриниця приєднається до міської територіальної громади, але примусити село не можуть.

  • В Україні зараз маса таких міст, в яких частина території бюджетоутворюючих підприємств знаходиться поза межами міста, – продовжує Олексій Ковальчук. – І вони і земельний податок, і ПДФО сплачують поза межами міста. І впливу на це ми не маємо. Але закон вони не порушують.

 

У “Кременчанки” десятки судів і операції з офшорами

Вислухавши усіх фігурантів справи, ми поцікавились репутацією підприємства через систему YouControl. 

В’ячеслав Гроза є директором і засновником не тільки “Кременчанки”, а й ТОВ “Перший пілот”, що надає посередницькі послуги з бронювання. Він також є одним із кінцевих бенефіціарних власників Кременецького Комбінату хлібопродуктів, одним із засновників ТОВ “Інвестцентр”, ТОВ “Степекспо” та ще кількох підприємств. Усі вони зареєстровані у Києві. Зв’язків із відомими політиками і бізнесменами компанії не мають. 

Саме ТДВ “Кременчанка” не зовсім надійне підприємство. Повноваження його керівників або підписантів обмежені, це є фактором ризику для партнерів, якщо ті необережно укладуть договори на суму з перевищенням розміру обмеження. YouControl зазначає також, що у підприємства забагато видів діяльності – аж 11, це може свідчити про те, що його діяльність не спрямована на досягнення реальних результатів. 

ТДВ “Кременчанка” має чимало судових справ. У реєстрі судових рішень знаходимо 52 кримінальні справи, де згадане підприємство, і 67 адміністративних. Наприклад, про неіснуючі операції з придбання зерна ( номер рішення 77766873), незаконно сформований податковий кредит (77647651) чи умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах (74465732). 

За останні 12 місяців “Кременчанка” провела 15-20 операцій з офшорами.  

На що готові люди і підприємці

Між тим, керівник “Кременчанки” говорить про те, що підприємство – соціально відповідальне.

  • Ми відремонтували вулицю, перенастеляли асфальт, – запевняє В’ячеслав Гроза. – Тільки ми, решта підприємств промислової зони в цьому не брали участі. Ми зробили їм освітлення по всій вулиці, пропонували зробити дитячий майданчик. 

Депутат округу Ігор Бендасюк каже: ділянку обстежували, дитячого майданчика тут бути не може. 

  • По-перше, це ділянка Білокриницької сільської ради, – коментує депутат. – А, по-друге, як діти можуть займатися в умовах, коли летить лушпиння. 

Ділянку землі, де колись був зоокуточок, підприємець обіцяє облагородити: борщівник і хащі позрізати, засіяти землю травою і зробити своєю закритою територією. 

Наразі війна “Кременчанки” і жителів вулиці Березина триває. Якщо підприємство не припинить розкидати лушпиння і руйнувати дороги великотонажними автомобілями, люди обіцяють перекривати вулицю і не пропускати вантажівки. 

About the author

trending_flat
На Тернопільщині футбольні поля зі штучним покриттям коштують півтора мільйона, а служать кілька місяців

Спортивні майданчики зі штучним покриттям відкривали на Тернопільщині упродовж 2017-2019 років урочисто - з хлібом-сіллю, керівниками області, району, села, нардепами та іншими “весільними генералами”. Справа, безумовно, потрібна і корисна. Майданчиками користуються або школярі, або й уся громада. Та одного разу нам у редакцію надіслали фото футбольного поля у Зборові, який понищили ще до того як здали в експлуатацію за документами.  Це стало поштовхом до великого дослідження. Ми вирішили перевірити, в якому стані футбольні поля зі штучним покриттям, кожен з яких коштував держбюджету близько півтора мільйона гривень. Маршрут обирали випадковий. Першим містом на нашому шляху була Теребовля, де на міському стадіоні “Колос” ми побачили два майданчики зі штучним покриттям. Як розповів нам охоронець стадіону, їх створили ще в 2016 році за кошти ОТГ. Вартість цих майданчиків з’ясувати не вдалося, тендер, вочевидь, не проводили. Однак можемо оцінити їхній стан. На одному з […]

trending_flat
Чи вистачить лікарням Тернопільщини апаратів ШВЛ для боротьби з COVID-19? Аналіз ситуації

Пандемія коронавірусу поповнила наш словниковий запас щонайменше кількома новими поняттями, вже не кажучи про нові знання й аналітичні навики. Навіть діти засвоїли суть карантину, як правильно носити маски і мити руки, для чого важливо залишатися вдома. Ми дізналися, навіщо лікарням апарати штучної вентиляції легень (далі ШВЛ). Та головний урок коронавірусу – зміна ставлення до медичних працівників і розуміння того, що їх потрібно берегти. І пересічні громадяни, і влада дійшли, наскільки неготові наші медзаклади до прийому хворих на тяжку форму COVID-19. На початку пандемії масками, антисептиками, костюмами, захисними щитками і навіть апаратами ШВЛ лікарів кинулись забезпечувати волонтери, підключився й соціально відповідальний бізнес. З початку першої хвилі волонтерства минув місяць, і журналісти «Терміново» вирішили проаналізувати, як змінилось забезпечення лікарень Тернопільщини апаратами ШВЛ і яка у цьому участь обласної влади. Частина апаратів ШВЛ у районних лікарнях з минулого століття Цікавим документом поділився з […]

trending_flat
У голови Тернопільської ОДА – нові заступники. Що про них відомо?

Сьогодні, 27 квітня, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Труш провів нараду з новопризначеними заступниками голови ТОДА — Віктором Устенком та Олегом Валовим. Про це йдеться на сайті обласної держадміністрації. Заступники призначені згідно з розпорядженням очільника ОДА за попереднім погодженням з Офісом президента та Кабміном. Зараз вирішують, як між новопризначеними заступниками розподілити обов’язки та напрямки роботи. Далі у повідомленні прес-служби ОДА йдеться: "Володимир Труш наголосив, що зараз Тернопільщині потрібні справжні професіонали з перспективним мисленням, новим підходом до роботи та вмінням адаптуватися до викликів сьогодення. На нараді голова облдержадміністрації надав доручення тримати на контролі питання, що обговорювалися". Які питання обговорювали - не повідомляють. Віктор Устенко - нове ім'я у політикумі Тернополя. 42-річний політтехнолог з Ічні, що на Чернігівщині. Тут вів підприємницьку діяльність, яка у системі YouControl зазначена "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет". На сьогодні його […]

trending_flat
У Підволочиську другий день горить несанкціоноване сміттєзвалище

Жителі Підволочиська другий день скаржаться на дим, який чути навіть у центрі містечка. На околиці райцентру, в урочищі Княжина, горить сміттєзвалище, яке давно мали б закрити. Та воно не тільки працює, а й час від часу загорається, як це часто буває на сміттєзвалищах. Фото і відео пожежі надіслав у редакцію читач Петро Федорович. Чоловік також розповів, що в урочищі до 1990-х років працювало стрільбище, яке належало військкомату. Далі територію почали захаращувати і поступово тут утворилося сміттєзалище, якому не змогла дати ради жодна міська чи районна влада. - Поруч зі сміттєзвалищем живуть люди, - додає пан Петро. - Неподалік орнітологічний заказник, рекреаційна зона, поруч проходить Львівська залізниця. А пожежі на сміттєзвалищі відбуваються регулярно, ніхто не збирається там щось робити. Активісти Підволочиська неодноразово звертали увагу на проблему, намагалися виявляти паліїв, зверталися до місцевої влади, однак поки безрезультатно. Сьогодні ми публікуємо фото і […]

trending_flat
Під Тернополем масштабна пожежа. Горить Чистилівський заказник (доповнене)

Про клуби диму в районі Великого Глибочка і Плотичі повідомляє у соцмережі Ірина Музика. Люди—варвари влаштували справжню Страсну п'ятницю для всієї живності, - пише жінка. - Господи, помилуй нас грішних, прости нам. Як шкода тих бідних птахів, адже багато з них саме висиджує потомство. Чомусь згадується Шевченко з його "і рай запалило"... То він про сонце, але ж ми самі запалили свій рай, ту річечку, що дарує прохололу, спокій, годує, заспокоює, умиротворяє... Як же боляче! Горить Чистилівський заказник, - повідомляє Володимир Лаврів. - Підпалили на самій середині. Вітер в сторону Плотичі, Чистилова. На дим скаржаться й жителі масиву Сонячний. У вайбер-чаті "Громада Тернополя" відео розмістила Наталія Кіндрацька.   Як повідомила прес-секретар Управління ДСНС у Тернопільській області Ірина Крупа, горить суха трава і очерет. Ймовірно, підпал. Зараз на місці працюють пожежники, про масштаби пожежі згодом. Близько 22.00 на сторінці УДСНС в […]

trending_flat
“Поліція області на Великдень працюватиме цілодобово”. Олександр Богомол про посилені карантинні заходи

На Великдень для жителів і гостей Тернопільщини планують посилити карантинні заходи. З 13.00 18 квітня по 6.00 21 квітня краян просять максимально обмежити свої контакти і не виходити на вулицю. Про це повідомив 16 квітня на засіданні оперативного штабу області голова ОДА Володимир Труш. Понеділок – офіційний вихідний, - каже очільник ОДА. – Погода максимально сприяє тому, що люди захочуть вийти на вулицю і вони вийдуть. А наше завдання – зробити так, щоб людей було якомога менше.   Як повідомив начальник ГУ Нацполіції в області Олександр Богомол, у ці три вихідні поліція працюватиме цілодобово. Усі працівники поліції будуть напоготові. Ми попросили медиків не виходити на пости, - каже Олександр Богомол. – Самі будемо міряти температуру, бо розуміємо, що збільшення кількості людей на ці пости може впливати також негативно щодо можливості зараження. Ми попрацювали з ДСНС і попросили, щоб вони роботу […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025