25.11.2020
Громада Новини

Наскільки відкрита влада у малих містах Тернопільщини. Досвід Підволочиська, Хоросткова, Чорткова, Заліщиків

Контролювати місцеву владу у зв’язку з реформою децентралізації важливо у кожному населеному пункті. Одним з показників відкритості і прозорості влади можна назвати доступ до публічної інформації. І якщо в обласних центрах це працює, то у районах краю ще на стадії розробки. 

Сьогодні ми від громадських активістів і представників влади із різних куточків Тернопільщини дізнаємось, чого бракує владі у їхніх містах і селищах, щоб бути контрольованою.

 

Підволочиськ

У зв’язку з реформою децентралізації набрали своєрідної автономії, вважає громадська активістка з Підволочиська Віта Салко, тому владу на місцях важливо контролювати. З сайту Підволочиської громади можна дізнатись не все, тому доводиться скеровувати інформаційні запити.

  • Ми часто скеровуємо запити у Підволочиську селищну раду і отримуємо відписки, – каже Віта Салко. – Інколи вони не мають ніякого відношення до того, що ми запитуємо. Було таке, що я банально отримувала сценарій заходу. 

За словами активістки, на сайті Підволочиської громади відсутній перелік комунального майна. В установі відповідають, що портал перебуває у стадії розробки. 

  • В одній із відповідей селищної ради на мій інформаційний запит було, що ми, громадські активісти, щось не те зробили, – продовжує Віта Салко. – Я перенаправила цей документ до Уповноваженого з прав людини. 
Чортків

За словами активіста з Чорткова, депутата райради третього скликання Любомира Хруставки, найбільшою владою в районі є більшість в сесійній залі. Саме вона може приймати корисні і не дуже рішення, робити призначення, тому її роботу треба контролювати.

  • Нерідко на роботу районної ради на місцях впливають місцеві бізнес-еліти і рішення не завжди законні, – каже Любомир Хруставка. – Закон має бути передовсім.

На сайті районної ради, як стверджує активіст, не публікуються проекти рішень за 20 днів, оскільки комісії відбуваються за кілька днів перед сесіями. 

  • Ми – один з перших районів, де почали онлайн-трансляцію сесії за грантові кошти, – додає Любомир Хруставка. – Коли камер не було, депутати поводились по-іншому. Тепер вони собі нагадують, що їх знімають, і це стимулює.

 

Заліщики

  • Ніхто не може мені поставити вимоги краще, ніж я сама, – каже міська голова Заліщиків Алла Квач. – Я ще на початку своєї каденції поставила собі дві вимоги: не брати хабарів і не красти. Влада повинна контролювати сама себе, але потрібна допомога громадськості.

У Заліщиках створений сайт міста, але людини, яка б його наповнювала, нема. За словами Алли Квач, міська рада складається з 18-ти працівників, кожен з яких працює, як цілий відділ. Попри це на сайті є статут, регламент, дані про витрачання бюджетних коштів, всі документи викладені вчасно. У 2018 році Заліщицька міська рада вийшла на третє місце по Україні за швидкістю та повнотою оприлюднення інформації.

Звіт про використання бюджету щоквартально публікують на сайті міської ради і в районній газеті “Колос”. Керівники комунальних підприємств раз на рік звітують про роботу, а на вимогу депутатів, й частіше на сесії міської ради.Близько двох років проводять трансляції сесії онлайн.

  • Я вважаю, що відкритість має бути у живому спілкуванні, – резюмує Алла Квач.
Хоростків

Заступниця голови Хоростківської ОТГ з гуманітарних питань Ольга Лівель вважає комунікацію з громадою дуже важливою. Для цього мусять бути відкритими і прозорими. Для цього у Хоростківській громаді є сайт і сторінка у Фейсбук. Будь-який громадянин може бути присутнім на сесії.

  • Зараз триває обговорення статуту громади, – говорить Ольга Лівель. – Будь-який громадянин може зайти на сайт, заповнити гугл-форму і внести свої зміни до статуту. 

Торік у Хоросткові працювали над розвитком стратегії громади і, за словами Ольги Лівель, врахувавши усі пропозиції громадськості, виробили стратегію до 2026 року.  Є розроблені Положення про місцеві ініціативи, про консультації з громадськістю.

  • Є система електронних петицій і для того, щоб пропозицію розглянули на сесії міської ради, треба, щоб вона набрала 100 голосів, – продовжує чиновниця. – Але жодного разу петиції стільки не набирали, тому, можливо, треба понизити планку, адже слухаючи громаду, можна отримати вже готове навіть рішення.

 

У всіх малих містах і в ОТГ співрозмовники відзначають недостатню громадську активність, яка стимулює владу бути кращою. 

Схожі пости

Головний поліцейський Тернополя “забув” повідомити НАЗК про куплену автівку

Світлана Гривас

Поліція далі полює на порушників карантину, вже є 57 протоколів на директорів шкіл і садочків

На Тернопільщині розшукують 14-річного хлопця