Наскільки відкрита влада у малих містах Тернопільщини. Досвід Підволочиська, Хоросткова, Чорткова, Заліщиків

Контролювати місцеву владу у зв’язку з реформою децентралізації важливо у кожному населеному пункті. Одним з показників відкритості і прозорості влади можна назвати доступ до публічної інформації. І якщо в обласних центрах це працює, то у районах краю ще на стадії розробки. 

Сьогодні ми від громадських активістів і представників влади із різних куточків Тернопільщини дізнаємось, чого бракує владі у їхніх містах і селищах, щоб бути контрольованою.

 

Підволочиськ

У зв’язку з реформою децентралізації набрали своєрідної автономії, вважає громадська активістка з Підволочиська Віта Салко, тому владу на місцях важливо контролювати. З сайту Підволочиської громади можна дізнатись не все, тому доводиться скеровувати інформаційні запити.

  • Ми часто скеровуємо запити у Підволочиську селищну раду і отримуємо відписки, – каже Віта Салко. – Інколи вони не мають ніякого відношення до того, що ми запитуємо. Було таке, що я банально отримувала сценарій заходу. 

За словами активістки, на сайті Підволочиської громади відсутній перелік комунального майна. В установі відповідають, що портал перебуває у стадії розробки. 

  • В одній із відповідей селищної ради на мій інформаційний запит було, що ми, громадські активісти, щось не те зробили, – продовжує Віта Салко. – Я перенаправила цей документ до Уповноваженого з прав людини. 
Чортків

За словами активіста з Чорткова, депутата райради третього скликання Любомира Хруставки, найбільшою владою в районі є більшість в сесійній залі. Саме вона може приймати корисні і не дуже рішення, робити призначення, тому її роботу треба контролювати.

  • Нерідко на роботу районної ради на місцях впливають місцеві бізнес-еліти і рішення не завжди законні, – каже Любомир Хруставка. – Закон має бути передовсім.

На сайті районної ради, як стверджує активіст, не публікуються проекти рішень за 20 днів, оскільки комісії відбуваються за кілька днів перед сесіями. 

  • Ми – один з перших районів, де почали онлайн-трансляцію сесії за грантові кошти, – додає Любомир Хруставка. – Коли камер не було, депутати поводились по-іншому. Тепер вони собі нагадують, що їх знімають, і це стимулює.

 

Заліщики

  • Ніхто не може мені поставити вимоги краще, ніж я сама, – каже міська голова Заліщиків Алла Квач. – Я ще на початку своєї каденції поставила собі дві вимоги: не брати хабарів і не красти. Влада повинна контролювати сама себе, але потрібна допомога громадськості.

У Заліщиках створений сайт міста, але людини, яка б його наповнювала, нема. За словами Алли Квач, міська рада складається з 18-ти працівників, кожен з яких працює, як цілий відділ. Попри це на сайті є статут, регламент, дані про витрачання бюджетних коштів, всі документи викладені вчасно. У 2018 році Заліщицька міська рада вийшла на третє місце по Україні за швидкістю та повнотою оприлюднення інформації.

Звіт про використання бюджету щоквартально публікують на сайті міської ради і в районній газеті “Колос”. Керівники комунальних підприємств раз на рік звітують про роботу, а на вимогу депутатів, й частіше на сесії міської ради.Близько двох років проводять трансляції сесії онлайн.

  • Я вважаю, що відкритість має бути у живому спілкуванні, – резюмує Алла Квач.
Хоростків

Заступниця голови Хоростківської ОТГ з гуманітарних питань Ольга Лівель вважає комунікацію з громадою дуже важливою. Для цього мусять бути відкритими і прозорими. Для цього у Хоростківській громаді є сайт і сторінка у Фейсбук. Будь-який громадянин може бути присутнім на сесії.

  • Зараз триває обговорення статуту громади, – говорить Ольга Лівель. – Будь-який громадянин може зайти на сайт, заповнити гугл-форму і внести свої зміни до статуту. 

Торік у Хоросткові працювали над розвитком стратегії громади і, за словами Ольги Лівель, врахувавши усі пропозиції громадськості, виробили стратегію до 2026 року.  Є розроблені Положення про місцеві ініціативи, про консультації з громадськістю.

  • Є система електронних петицій і для того, щоб пропозицію розглянули на сесії міської ради, треба, щоб вона набрала 100 голосів, – продовжує чиновниця. – Але жодного разу петиції стільки не набирали, тому, можливо, треба понизити планку, адже слухаючи громаду, можна отримати вже готове навіть рішення.

 

У всіх малих містах і в ОТГ співрозмовники відзначають недостатню громадську активність, яка стимулює владу бути кращою. 

About the author

trending_flat
На Тернопільщині футбольні поля зі штучним покриттям коштують півтора мільйона, а служать кілька місяців

Спортивні майданчики зі штучним покриттям відкривали на Тернопільщині упродовж 2017-2019 років урочисто - з хлібом-сіллю, керівниками області, району, села, нардепами та іншими “весільними генералами”. Справа, безумовно, потрібна і корисна. Майданчиками користуються або школярі, або й уся громада. Та одного разу нам у редакцію надіслали фото футбольного поля у Зборові, який понищили ще до того як здали в експлуатацію за документами.  Це стало поштовхом до великого дослідження. Ми вирішили перевірити, в якому стані футбольні поля зі штучним покриттям, кожен з яких коштував держбюджету близько півтора мільйона гривень. Маршрут обирали випадковий. Першим містом на нашому шляху була Теребовля, де на міському стадіоні “Колос” ми побачили два майданчики зі штучним покриттям. Як розповів нам охоронець стадіону, їх створили ще в 2016 році за кошти ОТГ. Вартість цих майданчиків з’ясувати не вдалося, тендер, вочевидь, не проводили. Однак можемо оцінити їхній стан. На одному з […]

trending_flat
Чи вистачить лікарням Тернопільщини апаратів ШВЛ для боротьби з COVID-19? Аналіз ситуації

Пандемія коронавірусу поповнила наш словниковий запас щонайменше кількома новими поняттями, вже не кажучи про нові знання й аналітичні навики. Навіть діти засвоїли суть карантину, як правильно носити маски і мити руки, для чого важливо залишатися вдома. Ми дізналися, навіщо лікарням апарати штучної вентиляції легень (далі ШВЛ). Та головний урок коронавірусу – зміна ставлення до медичних працівників і розуміння того, що їх потрібно берегти. І пересічні громадяни, і влада дійшли, наскільки неготові наші медзаклади до прийому хворих на тяжку форму COVID-19. На початку пандемії масками, антисептиками, костюмами, захисними щитками і навіть апаратами ШВЛ лікарів кинулись забезпечувати волонтери, підключився й соціально відповідальний бізнес. З початку першої хвилі волонтерства минув місяць, і журналісти «Терміново» вирішили проаналізувати, як змінилось забезпечення лікарень Тернопільщини апаратами ШВЛ і яка у цьому участь обласної влади. Частина апаратів ШВЛ у районних лікарнях з минулого століття Цікавим документом поділився з […]

trending_flat
У голови Тернопільської ОДА – нові заступники. Що про них відомо?

Сьогодні, 27 квітня, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Труш провів нараду з новопризначеними заступниками голови ТОДА — Віктором Устенком та Олегом Валовим. Про це йдеться на сайті обласної держадміністрації. Заступники призначені згідно з розпорядженням очільника ОДА за попереднім погодженням з Офісом президента та Кабміном. Зараз вирішують, як між новопризначеними заступниками розподілити обов’язки та напрямки роботи. Далі у повідомленні прес-служби ОДА йдеться: "Володимир Труш наголосив, що зараз Тернопільщині потрібні справжні професіонали з перспективним мисленням, новим підходом до роботи та вмінням адаптуватися до викликів сьогодення. На нараді голова облдержадміністрації надав доручення тримати на контролі питання, що обговорювалися". Які питання обговорювали - не повідомляють. Віктор Устенко - нове ім'я у політикумі Тернополя. 42-річний політтехнолог з Ічні, що на Чернігівщині. Тут вів підприємницьку діяльність, яка у системі YouControl зазначена "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет". На сьогодні його […]

trending_flat
У Підволочиську другий день горить несанкціоноване сміттєзвалище

Жителі Підволочиська другий день скаржаться на дим, який чути навіть у центрі містечка. На околиці райцентру, в урочищі Княжина, горить сміттєзвалище, яке давно мали б закрити. Та воно не тільки працює, а й час від часу загорається, як це часто буває на сміттєзвалищах. Фото і відео пожежі надіслав у редакцію читач Петро Федорович. Чоловік також розповів, що в урочищі до 1990-х років працювало стрільбище, яке належало військкомату. Далі територію почали захаращувати і поступово тут утворилося сміттєзалище, якому не змогла дати ради жодна міська чи районна влада. - Поруч зі сміттєзвалищем живуть люди, - додає пан Петро. - Неподалік орнітологічний заказник, рекреаційна зона, поруч проходить Львівська залізниця. А пожежі на сміттєзвалищі відбуваються регулярно, ніхто не збирається там щось робити. Активісти Підволочиська неодноразово звертали увагу на проблему, намагалися виявляти паліїв, зверталися до місцевої влади, однак поки безрезультатно. Сьогодні ми публікуємо фото і […]

trending_flat
Під Тернополем масштабна пожежа. Горить Чистилівський заказник (доповнене)

Про клуби диму в районі Великого Глибочка і Плотичі повідомляє у соцмережі Ірина Музика. Люди—варвари влаштували справжню Страсну п'ятницю для всієї живності, - пише жінка. - Господи, помилуй нас грішних, прости нам. Як шкода тих бідних птахів, адже багато з них саме висиджує потомство. Чомусь згадується Шевченко з його "і рай запалило"... То він про сонце, але ж ми самі запалили свій рай, ту річечку, що дарує прохололу, спокій, годує, заспокоює, умиротворяє... Як же боляче! Горить Чистилівський заказник, - повідомляє Володимир Лаврів. - Підпалили на самій середині. Вітер в сторону Плотичі, Чистилова. На дим скаржаться й жителі масиву Сонячний. У вайбер-чаті "Громада Тернополя" відео розмістила Наталія Кіндрацька.   Як повідомила прес-секретар Управління ДСНС у Тернопільській області Ірина Крупа, горить суха трава і очерет. Ймовірно, підпал. Зараз на місці працюють пожежники, про масштаби пожежі згодом. Близько 22.00 на сторінці УДСНС в […]

trending_flat
“Поліція області на Великдень працюватиме цілодобово”. Олександр Богомол про посилені карантинні заходи

На Великдень для жителів і гостей Тернопільщини планують посилити карантинні заходи. З 13.00 18 квітня по 6.00 21 квітня краян просять максимально обмежити свої контакти і не виходити на вулицю. Про це повідомив 16 квітня на засіданні оперативного штабу області голова ОДА Володимир Труш. Понеділок – офіційний вихідний, - каже очільник ОДА. – Погода максимально сприяє тому, що люди захочуть вийти на вулицю і вони вийдуть. А наше завдання – зробити так, щоб людей було якомога менше.   Як повідомив начальник ГУ Нацполіції в області Олександр Богомол, у ці три вихідні поліція працюватиме цілодобово. Усі працівники поліції будуть напоготові. Ми попросили медиків не виходити на пости, - каже Олександр Богомол. – Самі будемо міряти температуру, бо розуміємо, що збільшення кількості людей на ці пости може впливати також негативно щодо можливості зараження. Ми попрацювали з ДСНС і попросили, щоб вони роботу […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025