Закинуті костели: Великий Ходачків (фоторепортаж)

Усього 15 хвилин автобусом від Тернополя і ви маєте нагоду побачити один із найбільших костелів області – храм Матері Божої Утішительки у Великому Ходачкові.

Перший камінь для костелу в містечку (а тоді Ходачків був містечком) заклали з нагоди 25-ї річниці шлюбу найяснішого та Сісі – цісаря Франца-Йосифа та Єлизавети Баварської – в 1879 році. Принаймні так пише Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Храм звели за рік, однак його зруйнувала Перша світова. Але римо-католицька громада була чисельною, тож в 1934 році вже на іншому місці звели новий храм.

Упродовж останніх ста років етнічний склад населення України різко змінився. Відповідно, змінилось і співвідношення релігійних громад. Але багато їхніх храмів та домів молитов залишились. За Радянського Союзу вони отримали інше функціональне призначення: подекуди стали складами, магазинами. Потім, вже за незалежної України, де-не-де костели почали перетворювати на церкви, а синагоги – у протестантські доми молитов. Де знайшлась громада, костели відновили. Хай там як, десятки сакральних будівель досі в аварійному стані.

Один із таких – костел у селі Великий Ходачків Козівського району. Храм–школа трактористів–склад–руїна. Він пройшов всі ці етапи.

Недавно волонтери із Благодійного фонду “Пам’ять і любов” влаштували всередині “генеральне прибирання”: зрубали кущі, що росли тут роками. Ціла гора гілок зустріне вас неподалік храму – такий результат роботи активістів. Тож тепер інтер’єр можна роздивитись більш чітко.

Поїхали?

10-15 грн за проїзд у маршрутці, виходимо на зупинці “Великий Ходачків”, обережно переходимо дорогу і прямуємо до костелу. Величезний, з плавними формами, овальними вікнами та “пухкенькими” колонами при вході. Часто його порівнюють із костелом містечка Стара Сіль на Львівщині. Схожість і правда проглядається.

Костел Архистратига Михайла в Старій Солі. Фото: we.org.ua

Храм стоїть посеред центральної частини села. Неподалік магазин, школа, поштове відділення. Людне місце. Заходимо досередини, а там гуляють місцеві: фотографують облуплені стіни та лелече гніздо на даху, обережно переступають купи металу, що лежать на всипаній землею долівці. Весь цей металобрухт – це дах, точніше, те, що від нього залишилось.

Розписів на стінах немає. Кажуть, що їх і не було.

Від вітражів залишились лише металева основа, яку подекуди забили дошками та листами фанери. В одному з приміщень відчуваю різкий запах якихось міндобрив, схожий на дуст. Довго там бути важко: немає чим дихати, незважаючи на зламані двері та пусті віконниці.

– Пам’ятаю, маленькими ми залазили аж на хори, – розповідає дівчинці (очевидно, своїй доньці) жінка, яка також гуляє руїною. – Ясно, що боялись, бо і високо, і небезпечно, але нас було багато, а разом нестрашно, та й ми ж були дітьми. Але ти шоб туди не лізла, ти мене чула?

“Клац-клац”, – люди зробили кілька селфі на фоні облуплених стін та вийшли.

Попри те, що храм роками стояв пусткою і тут росли кущі, а вхід частково заколотили дошками, місце точно було “популярним”. Пустих пляшок тут не злічити. Деякі вже лежать давненько, вперемішку із землею та іншим сміттям, а деякі – акуратно складені під стіною, неподалік похапцем сколочена із дощок та цегли лавка. Видно, це було місце для “культурного відпочинку”.

– Ходити акуратно, дивитись під ноги і собі над головою, щоб нічого на вас не впало! – до костелу заходить нова “група”.

Я би ще додала, що варто вважати на цвяхи, яких під ногами може бути більш, ніж досить. Але групою командую не я, а дядечко в кепці та картатій сорочці. З ним жінка і двоє дітей. Слухняно махають головами. Швиденько роблять кілька фото і йдуть геть.

Посеред руїни лежить величезний металевий хрест. Покручений часом і, мабуть, падінням з даху, чекає, поки його повернуть на місце.

І костел чекає.

Фото авторки

 

 

 

 

 

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025