На Тернопільщині рятують 9 закинутих костелів

Одразу 9 костелів-руїн на території Тернопільщини хочуть довести до ладу небайдужі. Задля цього навіть створили благодійний фонд.

Склади міндобрив, меблеві магазини і навіть пологові будинки – таке нове застосування отримали за Радянського Союзу залишені католицькі костели. Після розпаду “совка”  одиниці таки почали функціонувати знову. Однак більшість храмів залишились сиротами. Те, що не зруйнували до 90-х років, тепер донищують дощі та місцеві жителі. Адже колишні костели стали місцями для розпивання алкоголю, сміттєзвалищами та туалетами.

Костелам не вистачає католицької громади, а Україна традиційно не має коштів для утримання руїн.
Врятувати ситуацію можуть хіба приватні ініціативи та небайдужі волонтери.

Цього літа одразу декілька костелів Тернопільщини отримали шанс на збереження. Першим став костел на Збаражчині, в селі Залужжя. Невеликий храм, який кілька десятиліть стояв руїною, зараз чекає на оновлення: новий дах і укріплені стіни.

Кому це потрібно і нащо? Розповідає директор благодійного фонду “Пам’ять і любов” Андрій Савчук.

“Важко питати думку тих, хто допустив це нищення”

Спершу це була суто приватна ініціатива, зізнається пан Андрій. Хотів, аби його діти змогли через кілька років побачити архітектуру довоєнної Галичини. Але на викладені в соцмережах світлини костелів, які волонтери звільнили з полону дерев та кущів, почали реагувати інші користувачі.

  • Люди захотіли допомогти копійкою. Тож вихід був один – створити благодійний фонд. Аби мати змогу звітувати про рух коштів, – продовжує Андрій Савчук. – Зацікавились також люди з-за кордону. Разом, сподіваюсь, зрушимо справу з мертвої точки швидше і якісніше.

Сам Андрій Савчук має юридичну освіту, однак до будівництва теж причетний. Працює в будівельному бізнесі в Україні та за кордоном.

  • Зараз хочу отримати ліцензію на реконструкцію пам’яток архітектури історичного значення в Україні. Я багато працював у цьому напрямку за кордоном. Наприклад, в чеському Терезіні ми відновлювали воєнні казарми, які якраз і є памяткою архітектури, – пояснює засновник фонду.

Наголошує: зараз хоче звернути увагу суспільства на закинуті сакральні споруди, аби вберегти їх від подальшого руйнування.

Костел у селі Кошляки до та після роботи волонтерів
  • Дещо полегшує справу те, що жодна будівля не стоїть ніде на балансі, – каже пан Андрій. – Однак жодні роботи ми не проводимо, не попередивши місцеву владу. На щастя, ніхто не перечить. Але навіть якби так, то я переконаний: в своїх намірах треба бути твердим. Важко питати думку тих, хто допустив це нищення.

Якщо люди роками спостерігали, як вмирає будівля, то навряд чи варто дослухатись, навіть якщо вони будуть проти. В цей момент голос пана Андрія звучить так, що йому точно не хочеться перечити.

З костелу зробили… туалет

  • Описую ситуацію: в селі стоїть руїною костел, а через дорогу від нього – греко-католицька церква під “золотими куполами”. Біля неї, звісно ж, жодного туалету. І люди після служби в церкві в туалет йдуть в закинутий костел. Чи це нормально?  Хоча насправді місцеві цікавляться, що за роботи проводять в їхньому селі. Кажуть, що обов’язково будуть відвідувати храм, якщо його відновлять, –  розповідає директор фонду.
Костел в селі Климківці волонтери очистили від кущів

Однак правди не приховує: католицької громади майже ніде немає. В іншому випадку можна було би сподіватись на подальшу підтримку від, приміром, Польщі.

  • План дій завжди однаковий: спершу вирубуємо дерева і кущі, які виросли всередині будівлі. Тоді розчищаємо територію храму від землі та сміття. Основне завдання – укріпити стіни і перекрити дах, – пояснює активіст.

Костел у Залужжі вже найближчим часом отримає дах. За словами пана Андрія, за кілька місяців майстри підмурували стіни та зробили армування.

Костел у Залужжі вже готовий до нового даху

  • В закинутому костелі у Старому Вишнівці хочемо укріпити два бічних захристя, розкопати мури, вирівняти стіни, бо вони тримають вівтарну частину, – це і все, що встигають зробити цього року, – додає Андрій Савчук. – Потім накриємо це все спеціальною плівкою і залишимо до весни. А тоді продовжимо роботи з облаштування даху.
Костел у Старому Вишнівці буде наступним у черзі на ремонті роботи

Андрій Савчук має сміливі плани. Каже, що обмежуватись костелами не хотів би. В області є чимало закинутих синагог і пам’ятників, що також потребують догляду.

  • Я не вважаю це чужим. Це були наші поляки і наші євреї. І їхні полишені храми та доми молитов – такі ж наші тепер. Треба піклуватись про все це, – переконаний засновник благодійного фонду.

Наразі в планах щодо збереження також храми у селах Максимівка, Охримівці, Климківці, Киданці, Кошляки та Романове Село. Хочуть також допомогти закинутому костелу у Великому Ходачкові.

Сьогодні активісти оглянули костел у Великому Ходачкові

Фото: Eduard M. Perets, Andrij Savchuk

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025