“Дефіцит, наче в 90-ті”: перед початком сезону грипу тернополянам немає чим вакцинуватися

Навіть якщо ви вирішите вакцинуватися проти грипу, зробити це в Тернополі буде ще тим випробуванням. І справа не в записі до лікаря, не в пошуку термосумки для транспортування самої вакцини. Все набагато простіше – вакцини у місті майже немає.

Нагадаємо, вакцинація від грипу не входить до державної програми, тому провести її ви можете лише власним коштом, після проведення огляду у сімейного лікаря. Вколять вам її у маніпуляційній комунальної амбулаторії, звісно ж, безкоштовно. Але придбати вакцину мусите самі. Журналістка Терміново 4 листопада відвідала центральні аптеки міста, і в кожній провізори лише розводили руками: продавати їм нічого. Хоча жителі міста за вакцинами питають часто, бо ж налякані початком епідсезону і хочуть отримати імунітет хоча би до грипу до початку ускладнення ситуації із ковідом в країні.

Теоретично українці можуть вибирати із 4 вакцин, які пройшли держконтроль якості в Україні. Це французька “Ваксігрип тетра”, її, за інформацією Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання, на всю країну закупили 502 747 доз, південнокорейські “Джісі флю” та  “Джісі флю Квадривалент” – 100 тисяч та 20 тисяч доз відповідно, а також 50 тисяч доз “Інфлуваку”, виробництва Нідерландів.  

“Ваксігрип” та “Джісі флю квадривалент” – чотиривалентні вакцини, це означає, що вони сприятимуть виробленню імунітету від 4 штамів грипу, інші дві – трьохвалентні. Купуючи вакцину, уточніть у провізора, з якого віку її можна колоти дітям.

Однак тернополянам, найімовірніше, обирати з них не доведеться, бо наразі знайти хоч якусь – нереально в аптеках міста. Забронювати їх у спеціальному додатку також неможливо – вакцин немає. Якщо пошукати в мережі, то ситуація досить плачевна: поодинокі вакцини є лише в окремих містах країни: Білій Церкві, Ірпені, Бердичеві, Одесі. Ціни – від 299 грн до подекуди майже 600 грн. 

 “Немає і не було”

В центральних аптеках Тернополя вакцин, станом на 4 та 6 листопада, не було ніяких. Чи буде? “Навряд” – отака відповідь звучала від провізорок ряду аптек. “Не маємо наразі як замовити у постачальників – немає на складі”, – пояснили в аптеці “БАМ”.

У багатьох фармаціях нарікають: вакцин у них цього року взагалі не було. У державній 78-ій порадили не бігати містом, а просто телефонувати не раніше п’ятниці, 6 листопада. 

“До того часу обіцяли привезти”, – пояснила провізорка. Однак і 6 листопада вакцини ще не було. Хоча й повідомили: чекають вже з дня на день на “Ваксігрип”, саме його мали кілька тижнів тому. Орієнтовна ціна – 400 грн.

В аптеці “Доброго дня”, куди скеровували у більшості інших аптек, мовляв, вакцина там точно має бути, фармацевтки пояснили, що можуть запропонувати лише бронювання, якщо їм залишити номер телефону. У них вже є цілий список охочих, однак сама аптека претендує лише на 50 доз дефіциту.

– Обіцяли привезти в перший числах листопада, – нарікає провізорка. – Сподіваємося, що до 15 числа вже точно привезуть.

Але якщо й придбати вакцину вдасться, то ще одним випробуванням для тернополян буде її транспортування та зберігання. Відповідно до вимог, вона має перебувати у сталому температурному режимі +2-+8 градусів. Тому з аптечного закладу перевозити її ви зможете лише в спеціальній термосумці. У МОЗ навіть радять зберігати чек, на якому видно, о котрій саме годині вам продали вакцину, адже застосувати її бажано впродовж двох годин після придбання. Столичні та аптеки великих міст зазвичай пропонують послугу оренди такої сумки. А от у Тернополі це може стати проблемою.

Читайте також: “Їм усі відмовляють”: хворим, яким призначили лікування вдома, у Тернополі немає кому зробити ін’єкції

З усіх відвіданих аптек порадити, як вийти зі становища, змогли лише в двох. У комунальній аптеці №78 заспокоїли, мовляв, мають спеціальні термопакети. Їхня вартість – 60 грн. І вони багаторазові.

А от в аптеці “Доброго дня” таки мають послугу оренди термосумки. За словами провізорки, купуючи вакцину, ви додатково залишаєте 200 грн, які вам повернуть, коли ви принесете термосумку назад.

Шукала через “своїх”

Тернополянка Оксана Мисько розповідає, як полювала на вакцину для себе. Для цього, сміється, підняла на ноги всі свої “зв’язки”.

– Довелося ледь не блокнот із телефонами однокурсників шукати, аби спитати, чи ні в кого немає друзів-родини в аптечній галузі, – зізнається жінка. – Врешті-решт сусідка якось мимохідь обмовилася, що в аптеці, де працює її донька, є така вакцина. І все, я  побігла туди. Відчуття, наче це “привіт, ранні 90-ті і дефіцит всього”.

До цього Оксана пройшла медогляд у сімейної лікарки і пильнувала здоров’я, щоб, поки не придбає вакцину, не підхопити якогось захворювання. Навіть маршрутками не їздила. На роботу ходила пішки. 

– Можливо, зі сторони видасться, що я трішки перегинаю, але цьогоріч якось дуже серйозно сприйняла ідею вакцинуватися. Можливо, психологічно на мене повпливала пандемія коронавірусу. Коли навесні ми з чоловіком виявилися відрізані від батьків, котрі живуть в інших областях, стало моторошно отак захворіти і стати невиїзними. Тому тепер пильнуємося, – пояснює свою мотивацію вакцинуватися Оксана.

Транспортували вакцину у термосумці, з якою влітку ходили на пляж і носили в ній напої. Після того, як Оксана зробила вакцину в комунальному медзакладі, її чоловік вирішив, що час – дорожчий. І бігати містом в пошуках вакцини він не хоче, тому провакцинувався теж, але в приватній клініці Тернополя.

30 доз на всіх

Як розповіла гендиректорка Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання Наталія Марків Файному місту, ситуація із відсутністю вакцин в міських аптеках не є дивною, адже вони як підприємство отримали два тижні тому “аж” 30 доз. Однак вже найближчим часом вакцина у місті мала би з’явитися. За словами Марків, гуртові постачальники вже почали отримувати вакцини, тож зараз триває їх перерозподіл аптечними закладами.

– Ціна залежатиме від тієї, яку поставить дистриб’ютор, – пояснює Марків. Відповідно до промоніторених нею аптечних закладів, ціна варіюється від 300 до 490 грн за дозу. – Все залежатиме від того, скільки за вакцину заплатить аптечний заклад.

Серед відвіданих 4 листопада журналісткою аптек лише в “Доброго дня” змогли зорієнтувати в ціні. Там очікують на “Ваксігрип”, вартість вакцини буде приблизно 400 грн.

Якщо ви планували робити щеплення у комунальному закладі, але придбати вакцину досі не змогли, то ще залишався варіант провакцинуватися в приватних клініках міста. Однак навіть там вакцин переважно немає. Якщо ж і є, то обійдеться це тернополянам майже вдвічі дорожче: адже, згідно з протоколом, перед вакцинацією вас повинен оглянути лікар. А в приватних клініках – це додаткова графа у чеку, вартістю 300-400 грн. Таким чином вакцинація обійдеться мінімум у 650-800 грн. 

Відзначимо, що журналістка Терміново таки зуміла відшукати вакцину – лише в одній приватній клініці міста. Та й то там наголосили – залишилася раптом одна доза станом на ранок 5 листопада.

Місто закупило вакцину лише для певних категорій

В міському управлінні охорони здоров’я пояснюють: до наявності вакцин у аптеках стосунку не мають. За кошти з міського бюджету, виділені на програму “Здоров’я громади”, закуплено вакцину для визначених категорій населення. В першу чергу – для медичних працівників. Крім цього  вакцинації підлягають ті, хто найбільше контактують із великою кількістю населення, як от вчителі, вихователі та поліцейські.

Зокрема, для сімейних лікарів центру первинної медико-санітарної допомоги кампанію щодо вакцинації саме розпочали. Загалом поки закупили 390 доз вакцини. Начальник відділу Василь Даньчак запевняє: буде ще, на це планують довиділити кошти із бюджету.

– Для щеплення медпрацівників ми закупили корейську “Джісі флю”. Для держзамовлення була доступна лише вона, – зазначає Даньчак. 

Кому і коли вакцинуватися

Що ж до вакцинації, то Даньчак наголошує: так, проводити її бажано до початку епідсезону, щоб вакцина встигла подіяти і виробилися антитіла, однак насправді щеплюватись можна, незалежно від періоду. 

– Якщо у вас нормальне самопочуття, немає супутніх хвороб, то проводити щеплення можна навіть у січні, – каже Даньчак. – Епідсезон триває щороку із жовтня до квітня, хоча вже початок листопада, а у нашій громаді досі немає загострень чи піку захворюваності на грип. 

Зважаючи на пандемію коронавірусу, вакцинація від грипу стала ще більш актуальною. Адже населенню варто мати імунітет до якомога більшої кількості недуг, наголошує начальник міського управління охорони здоров’я.

– Звісно, змусити людину пройти вакцинацію ніхто не може, – продовжує начальник управління. –  Вона має рекомендаційний характер. Однак хочу зазначити, що навіть якщо говорити про наших медпрацівників, які торік менше щеплювалися, цього року охочих – у два-три рази більше. 

Тих же, хто переймається, що вакцинація від грипу на мінімальний період, але може послабити імунітет, і ви станете більш вразливим до коронавірусу, Василь Даньчак заспокоює: такі переживання зайві.

– Звісно, мають бути покази до вакцинації. Є певний алгоритм дій. Адже спершу вас має оглянути сімейний лікар. Якщо у вас не буде протипоказів, лише тоді ви зможете пройти вакцинацію, – пояснює Даньчак. При цьому наголошує: імунітет до грипу – це не імунітет до коронавірусу.

У МОЗ звертають увагу: робити щеплення варто всім, але особливо – дітям, віком до 5 років, людям старшого віку, тим, у кого є хронічні захворювання, а також вагітним. Не рекомендують проводити вакцинацію людям, які проходять “хімію”, а також тим, у кого зараз період ремісії чи загострення супутніх хвороб. Відмовлять у вакцинації також тим, в кого підвищена температура і/або застуда. Не дозволяється робити вакцинацію дітям до 6 місяців.

При цьому в міністерстві зазначають: вакцинація не означає, що грипом ви не захворієте. Але точно перехворієте на нього набагато простіше, з мінімальними ускладненнями. Адже щеплення знижує ризик ускладнень на 60%, а смертності – на 80%.

 

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025