“Чотири стіни не для нас”: як у Тернополі мами дітей з інвалідністю займаються саморозвитком дистанційно

У той час, коли майже весь світ сидить по домівках, а все навчання стало онлайн, у Тернополі мами дітей з інвалідністю також почали навчатись дистанційно. За місяць карантину в рамках ініціативи “Сиджу вдома з користю” для них уже провели п’ять зустрічей: про красу зовнішню та внутрішню. І всі безкоштовно.

Ініціаторка такого навчання – Олена Коваль. Її старший син – п’ятирічний Володя – має орфанне захворювання, через яке він не говорить і не може самостійно ходити. Тому жінка добре розуміє тих, для кого обмеження почалися далеко не в березні цього року. Стереотип про те, що батьки дітей з інвалідністю часто прикуті до власних дітей, розвивався роками. Однак те, що, переважно, вся турбота за дитиною до певного віку лягає на жіночі плечі, – правда, погоджуються самі ж мами. Поки тато забезпечує фінансово, жінка весь день із малечею – такий розподіл найчастіше існує в українських родинах. Але, якщо в сім’ях, де діти здорові, ця ситуація закінчується разом із декретною відпусткою, то там, де є діти з інвалідністю, це може розтягнутись набагато довше в часі. Хоча завжди є можливість ситуацію покращити, вважає жінка.

– На прикладі мого Володі можу сказати, що для дітей з інвалідністю дуже потрібні періодичні заняття кожного дня. Бо лише постійне повторювання дає можливість зробити ту дію, яку ти хочеш. Є певні моменти, на які ми не можемо впливати, але треба вірити у своїх дітей і займатися з ними. Ця віра творить чудеса. Але водночас я знаю, наскільки важко відлучитись і вийти з дому. Те, що зустрічі безкоштовні, – це можливість більшій кількості людей на них потрапити, – пояснює жінка.
Коли народився Володя, життя змінило свій ритм, згадує Олена. Навіть коли з’являється здорова дитина, спершу довкола неї бігають всі члени сім’ї.

– Дитині з інвалідністю потрібно набагато більше приділяти уваги, з нею треба займатись набагато більше. Власне, це вічне “набагато більше” спричинює те, що практично весь час ти біля дитини. Тому вийти з дому — можливо, але можливості ці дуже рідкісні.

Згідно з інформацією Тернопільського центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю, в 2019 році його послугами скористались 153 дитини, віком до 18 років. Тут займаються із дітьми з інвалідністю та тими, хто мають ризик її отримати. Тобто, можна говорити як мінімум про півтори сотні родин, яким такі вебінари можуть бути цікавими.

Рік тому Олена вже ініціювала кілька майстер-класів для мам. Тоді жінки вчилися малювати пастеллю, ліпити тарілки з глини, мокрому валянню.

– Чотири стіни – не для нас. Є певні стереотипи: якщо ти мама дитини з інвалідністю, то твоє життя – лише біля дитини, і ти маєш бути до цього готовою. Однак це неправильно. Кожна людина, насамперед, – особистість: я – це я, дитина – це дитина.

Такі майстер-класи покликані розвивати нові навички.

– Ми потребуємо нової інформації. Це може бути і хендмейд, і психологія, і коучингові програми. Різні сфери, головне – аби це йшло нам на користь.

Тому, зважаючи на те, що минулого року про такі майстер-класи самі мами дітей з інвалідністю відгукувались позитивно, Олена вирішила практику продовжити. Однак через карантин все довелось перемістити в онлайн-формат. Хоча, це насправді й не до гіршого. Коли ти постійно з дитиною вдома, тобі важко вибратись кудись навіть на кілька годин. Заняття ж у вигляді вебінарів – хороша можливість бути і на місці, і отримувати нові знання та знайомства.

– Не думаю, що цей проєкт втратить свою популярність пізніше. Це, по-перше, зручно. По-друге, ми знайомимося з іншими людьми, відкриваємо для себе щось нове.

Серед спікерок, які вже провели лекції, були і косметологині, і психологині. Зараз Олена шукає людей, котрі запропонують ще якісь цікаві й потрібні теми. Спікерів/спікерок підбирає у два способи.

– Можна питати у батьків, що їм було б цікаво, і відповідно до запитів, шукати потрібного експерта чи експертку. Інший спосіб – коли ти сама знайома із певними фахівцями та розумієш, що вони могли би поділитись корисними знаннями із батьками дітей з інвалідністю. Прошу їх, щоб присвятили нам годинку-півтори. І приємно здивована, що люди відгукуються, ми їм щиро за це вдячні. У мам є два дні до вебінару, коли вони можуть надіслати спікерам свої запитання, відповіді на які хотіли б отримати під час заняття. Таким чином користь від тренінгу збільшується.

Однак спілкування зі спікером чи спікеркою не обмежується лише одним заняттям.

– У нас є попередня домовленість: якщо у матерів буде потреба звернутися до когось із них, то вони можуть це зробити: уточнити щось, чи проконсультуватись у соцмережі.

Одна зі спікерок – психологиня та арт-терапевтка Зоряна Михальська. Вона проводила вебінар про медитацію.

– Я працювала з дорослими й дітьми, що мають інвалідність. Тому знаю про труднощі, з якими стикаються сім’ї, а зокрема жінки, що виховують таких діток, – розповідає Зоряна. – Часто на них лежить не тільки фізичне, а й психоемоційне навантаження, і я вирішила поділитися одним із методів, який часто застосовую сама й у своїй роботі, що допомагає зняти напругу, гармонізувати, налаштувати на позитивну хвилю і дати собі можливість зупинитися і почути Себе і свої потреби. Ця категорія жінок дуже потребує якісного часу для себе і потрібно трішки їм допомогти.

Оскільки про проєкт Олена розповідає в себе на сторінці у Facebook, то попит на такі тренінги виник не лише у батьків дітей з інвалідністю: зараз усі в однакових умовах – замкнені у власних домівках.

– Першочергово проєкт “Сиджу вдома з користю” орієнтований на мам, які виховують дітей з інвалідністю. Тому хотілося б спершу дати йому розвинутися повною мірою. Можливо, в майбутньому він матиме загальний характер – заняття будуть для всіх охочих.

Довідка:

Ознайомитись із проєктом “Сиджу вдома з користю” можна на сторінці у Facebook.
Приєднатись до нього можуть батьки дітей з інвалідністю. Всі вебінари – безкоштовні.

Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз)

 

Головне зображення pixabay

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025