Якщо держава не може чимось забезпечити, то й не ставить відповідних вимог: як на карантині живе Австрія

Рух громадського транспорту ніхто не скасовував, а магазини самі повинні надати клієнтам захисні маски – чим ще від українського відрізняється карантинний режим, який завпровадили у Австрії.

Оксана Кузьменко живе у Відні, вивчає міжнародний менеджмент у Lauder Business School. Як на карантині живе австрійська столиця, розповіла спеціально для Терміново. Далі її пряма мова.

– Перші випадки коронавірусної хвороби зафіксували в країні ще 25 лютого. Але у Відні до кінця того ж місяця ще працювала велика ковзанка в центрі міста. Навіть коли були перші 5-7 випадків у самому місті, все ще працювало. Люди до останнього вірили, що обійдеться, особливо бізнес. Ресторани й магазини працювали.

Натомість церкви зачинили одразу, навіть собор Штефансдом. Люди тут доволі свідомі, перейшли в онлайн. Працюють аптеки, пошта, магазини мобільної техніки, продуктові та мережеві крамниці з гігієнічними засобами та хімією. Продають там і декоративну косметику (в Україні відповідні стелажі перекриті – авт.).

Громадський транспорт ходить, до того ж регулярно. Може, не так часто, як раніше. Але і трамваї, і метро, і автобуси є. В громадському транспорті зараз мало хто їздить, тому спокійно можна сісти на безпечній відстані один від одного. В Австрії все соціально орієнтоване. Транспортна мережа настільки розвинена, що власне авто тобі, зрештою, і не потрібне. Не знаю, чи люди були б задоволені, якби влада пішла на такий крок.

Музеї, опера, вся туристична галузь стали на паузу моментально. На вулицях зараз пустка. Днями гуляла центральною частиною міста, раніше там було неможливо пройти, а зараз порожньо, не схоже на Відень.

Тут і далі фото з архіву Оксани Кузьменко

Щоправда, днями вже почали відчиняти магазини, площею до 400 кв. метрів.

Про зміни в навчанні

Ми раптом тиждень відходили на пари в другому семестрі: 2 березня почалось навчання, а вже за кілька днів сказали, мовляв, все, переходимо на дистанційне. Спершу були думки, що наприкінці березня повернемось до попереднього методу. Наївні. Потім мали бути 2 тижні перерви, щоб після Великодня повернутись до пар. Але виходить, що знову відтермінували. Цей семестр ми, швидше за все, повністю пройдемо дистанційно.

Про маски, рукавички й санітайзери

Ми з чоловіком ходили аптеками, щоб знайти дезінфектори, маски й рукавички. Але їх ніде не було. А в одній зайшли. Чоловік не запитав ціну, тому, скільки витратили, побачили вже на виході. Дві баночки санітайзера обійшлись у 30 євро. І це щось саморобне, наскільки я розумію. Мабуть, в них були складові, тож вони їх намішали. І воно вийшло таке липке і запах — наче це очисник скла для автомобіля. І така ціна. Ми були суперзлі, але… Деколи хочеться в магазині після мінімальної взаємодії руки протерти, а дезінфектора в нас не було. Ну, тепер вже є. Супердорогий (сміється – авт.). 

Ще бачили оголошення про пошиття масок. Ціну там вказали 10 євро за одну штуку. Чи є масове пошиття, не знаю. Це в нас люди навчені, що криза за кризою, постійно треба на щось збирати кошти, комусь допомагати, і собі, зокрема. А тут такого немає. І масок немає, і не було. Коли ми заходили в аптеки, то в одній сказали, що масок немає вже як два тижні, тобто, майже від самого початку. Можливо, їх забрали на лікарні. Вимоги бути на вулицях в масках немає. Пояснення просте: якщо держава не може забезпечити ними аптеки й магазини, то як може щось вимагати від населення? Тому більшість ходять без масок і без рукавичок.

До останнього моменту в багатьох крамницях і самі продавці та касири були без відповідного захисту. Зараз їм поставили такі прозорі захисні щитки на касах. Але вони вже в масках, рукавичках і з санітайзерами.

Тепер також ввели вимогу: в магазин ти маєш приходити лише в масці, але надати її тобі має сама крамниця на вході. Якщо не надасть, то можеш заходити без неї. Це вже їхні проблеми, що не змогли забезпечити. Хоча маски все ж для крамниць знайшли.

Що ж до обов’язкових антисептиків у магазинах – аби покупці могли продезінфікувати руки в будь-який момент – то вони також є не всюди.

Про ажіотаж у крамницях

Коли оголосили карантин, то два-три дні люди в магазинах цілим натовпом змітали з полиць все. Отоді справді були пусті полиці де-не-де. Розбирали спершу найдешевше. Ми з чоловіком встигли в першу хвилю, тож закупились вермішеллю, забрали пачку найдешевшого рису, бо вже тоді продуктів було обмаль. Багато розібрали запчів, які швидко не псуються. Наприклад, в магазині був стелах із консервованими томатами. То їх просто змели. Пам’ятаю, наскільки на них раніше уваги ніхто не звертав, а тут вимели начисто. Та сама історія з туалетним папером. Я би подумати не могла, що його так купуватимуть масово. Його просто не стало ніде. Тоді ж менше стало фруктів, овочів. Відновилось все за кілька днів. Коли влада оголосила, що продуктові крамниці працюватимуть.

Розкупили також і рукавиці. Навіть такі гумові для прибирання. Їх просто ніде немає.

Про штрафи й виклики швидкої

Якщо зібрались у групу понад три особи, то штрафують. Зазвичай поліція приїздить на виклики, коли самі ж віденці скаржаться на порушення карантинного режиму. Якщо з кимось гуляєш, то ця людина має бути з тобою в стосунках: чоловік/дружина, хлопець/дівчина, брат/сестра. Гуляти з друзями небажано. Плюс треба сказати, куди ти йдеш і з якою метою, але не потрібна “дорожня карта”, як в деяких інших країнах. Штраф за порушення з самого початку був від 2 тисяч євро. Це десь, як мінімальна зарплата в країні. І не заплатити ти не можеш. Тут так не працює.

Недавно дізналась історію: дівчина приїхала в Австрію за біометрією, без страхівки. Погана почувалась, тож викликала швидку, бо злякалась, що це коронавірусна хвороба. Її забрали, провели необхідні обстеження і наступного дня прийшов рахунок – 700 євро за виклик. Тепер вона змушена буде його заплатити.

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025