Бігають, ловлять рибу та катаються на самокатах: як тернополяни дотримуються карантинних обмежень (фоторепортаж)

31 березня тернопільський оперативний штаб для боротьби з коронавірусом вирішив посилити заходити безпеки. Відповідно до рішення, заборонили перебувати в місцях відпочинку, на вулицях, в парках, скверах Тернопільської міської територіальної громади групам понад двоє осіб, або в межах однієї сім’ї (за винятком роботи державних, правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування та ремонтних бригад), а також бути на вулицях дітям, віком до 14 років, без супроводу дорослих, а дітям, віком від 14 до 18 років, –  без відома батьків чи опікунів.

Чи дотримуються цих заборон тернополяни?

Дозволено гуляти групам до двох осіб. Тож разом із колегою йдемо перевірити, чи не порушують встановлені умови жителі міста.

Зустрітись домовились о 15.00 год біля замку. Я живу в іншому мікрорайоні. Оскільки транспорт перевозить лише окремі категорії, а я до них не належу (не працюю ані в медичній, ані комунальній сферах), то пішки йду через дамбу. Дорогою виглядаю порушників. Але, можливо, час такий, або й справді тернополяни чемні і нікуди не ходять, але зустрічаю лише поодиноких людей в масках. Тільки одна жінка вела кудись дівчинку-школярку. Обидві в масках і рукавицях.

Але закінчується дамба, а з нею – і маски з рукавицями. Хоча, нагадаю, заборони виходити без маски на вулицю, наразі не було. Одразу біля Надставної церкви повним ходом триває ремонт: стелять бруківку. З двох робітників в жодного не було маски. На руках – зрозуміло, будівельні рукавиці. Гумові в таких умовах точно довго не прожили б.

Дорогою до замку зустрічаю ще трохи людей. Всі максимум по двоє. Двоє дівчат сидять на лавці і щось жваво обговорюють. Чоловік і жінка бігають разом, але тримають дистанцію одне від одного. Хлопець вигуляє собак. Хтось, як і я, фотографує майже безлюдні алеї.

Люди майже всі в масках. Хтось в одноразових медичних, хтось – в марлевих, хтось в сампошиві. Хоча деякі люди стягують їх на підборіддя. Без масок практично нереально зайти в крамницю чи аптеку. Тому раз – і ти вже в масці. А от медичні рукавиці носять одиниці. Таких видно здалеку, особливо, коли рукавиці – синього кольору. В мене – такі ж. І в них одночасно і парко, і холодно, бо біля озера дме холодний вітер.

Йдемо з колегою в центр міста. Біля катедри гуляють поодинокі перехожі. Бачимо, як в храм заходить чоловік. Йдемо за ним.

На дверях – кілька оголошень. Одне з них повідомляє: в катедру можна заходити, якщо ви в масці. А відправи слухати можна тільки біля самого храму. Всередині дозволяють лише персональні молитви. Я – в масці, колега натягує хустку на обличчя. Заходимо.

Всередині, крім нас, троє людей. Чоловік, який диктує працівниці храму, мабуть, імена на Службу Божу. Поруч жінка вписує імена своїх рідних сама. Всі в масках.

Там, де раніше лежали ікони для поцілунків, – пусто. Натомість розмістили оголошення: в ньому просять утриматись від традиції і замінити її на іншу – більш безпечну для здоров’я в сучасних умовах.

Підходимо питати у співробітниці храму, чи можна посповідатись. Можна, для цього до храму потрібно зайти через інший вхід.

– Там потрібно покликати священника. Але сповідь – надворі, – пояснює жінка.

Дякуємо і виходимо. Загалом центральні вулиці міста стали такими ж безлюдними, як на бронзовому макеті біля самої катедри.

В центрі працюють банки, аптеки, продуктові та крамниці з хімією і гігієнічними засобами. Магазини, які продають інші товари, подекуди перейшли в онлайн – повідомлення про це наклеїли на зачинених на ролети дверях.

Повертаємось в парк Шевченка. На гойдалках та гірках на дитячих майданчиках поклеєні повідомлення про те, що перебувати там заборонено. Деякі гойдалки, для певності, перев’язані сигнальною стрічкою. Дітей ніде не видно. Хоча колега каже: поки йшла мені назустріч, таки бачила тут кількох дітей.

Біля води – повно рибалок. На Острівці Закоханих людей небагато: кілька пар і знову ж таки рибалки.

Йдемо вздовж набережної, блукаємо алеями – ніде немає великих компаній. Переважно всі в масках. Навіть діти, які час від часу пролітають повз нас на самокатах і велосипедах.

А от на “Циганці” таки натрапляємо на перше порушення. Мінімальне, бо хлопці точно тримають дистанцію, але. В скейт-парку таки є охочі позайматись. Хоча на самому снаряді висить попередження, що цього робити не можна. Хлопців лише двоє. Поки один катає, інший сидить на відстані. Але я не певна, що їм є 18 років.

Дорогою назад бачимо, що рибалок стало ще більше: чоловіки стоять і біля “Чайки”. Жителі міста гуляють з дітьми, вигулюють собак. Повз нас йде старший чоловік з білим-білим волоссям. Маску з марлі спустив на підборіддя.

– Доброго вам здоров’ячка, – і йде далі.

Піших служб громадського порядку, до слова, не зустріли жодного разу. Хоча дорогами авто патрульних регулярно проїжджали.

 

Нагадаємо, 2 квітня Кабмін обіцяє ввести ще суворіші заходи безпеки, які діятимуть до 24 квітня. Але спершу постанову мають доопрацювати за участі уповноваженої з прав людини Людмили Денісової.

Попередньо мова у постанові йде про такі заборони:

– перебувати в громадських місцях без одягнених маски чи респіратора;

– переміщення групою з більш ніж двоє осіб, окрім випадків службової необхідності і супроводу дітей;

– перебування в громадських місцях особам, які не досягли 16 років, без супроводу дорослих;

– відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових і прибережних зон, окрім як для вигулу домашніх тварин однією особою і при службовій необхідності;

– відвідування спортивних і дитячих майданчиків;

– проведення всіх масових заходів, у яких беруть участь понад 10 осіб, окрім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади і органів місцевого самоврядування тощо.

Деякі з цих пунктів вже почали діяти в Тернополі. Деякі можуть стати ще суворішими.

Фото авторки

 

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025