Розмітка, хлорка та багато перепрошень: як карантин змінив Тернопіль

Від сьогодні в Тернополі посилили карантинні заходи. Згідно з рішенням оперативного штабу для боротьби з коронавірусом, всі продукти тепер мають продавати пофасованими, в чергах людей має бути якомога менше, а на підлогах у супермаркетах має бути розмітка – між кожним покупцем мінімум 1 метр.

Що працює, а що ні? Тут навіть не треба спеціально йти на перевірку, варто просто пройтись звичним маршрутом: сходити в магазин по продукти, зайти в аптеку, надіслати пакунок. Буденний режим.

Але дещо все ж змінилось.

Супермаркет “АТБ” на масиві “Дружба”, на розі вулиць Винниченка та Миру. Близько 16.00 людей тут небагато. Фрукти та овочі пофасовані в поліетиленові пакети. Ще вчора вони лежали просто в ящиках: набирай, скільки хочеш. Поруч жінка тягнеться по банани. Але кладе пакунок, орієнтовно пів кілограма вагою, назад.

– А якщо мені треба тільки дві штучки? – питає сама в себе і йде далі.

В цей час працює одна каса. І касирка, і охоронець в масках та рукавичках. На підлозі рожевим скотчем наклеєні лінії – через 1 метр. Люди слухняно дотримуються дистанції. Але не всі. Я стою остання в черзі. За спиною – вже поличка з насінням та сухариками. Тому якась жінка зупиняється одразу біля мене. Черга посувається. Але жінка вперто стає знову біля мене.

– Ви знаєте, нащо ті лінії на підлозі, – питаю.

– Без поняття.

– Щоб дотримуватись дистанції. Коронавірус. Карантин. Ви не чули?

– Але ж я не хвора.

– Але ж я можу бути хворою.

– То чого без маски ходите між люди?

– Я можу ще не знати, що я хвора.

Але на мої слова жінка реагує мляво. Спершу відступає на крок. Але, коли я опиняюсь на касі, все одно зупиняється одразу ж біля мене.

Мало наклеїти лінії. Треба ще, щоб люди дотримувались тих обмежень.

***

В супермаркеті “Теко” на Мазепи одразу ж на вхідних дверях висить оголошення. У покупців перепрошують, нагадують про карантинні заходи та просять не затримуватись в крамниці довше, ніж треба, щоб “не наражати на небезпеку себе та інших і не сприяти поширенню інфекції”. Ліній на підлозі біля кас немає. Але й черги в той момент немає. Персонал в масках та рукавицях. В приміщенні пахне хлоркою і підлога волога – недавно прибирали, очевидно.

***

Аптека на Миру. Мережі “ЗІ”. В сьогоднішньому повідомленні Тернопільського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом вказано, що ця мережа має медичні маски. Але в цій їх немає. І розмітки на підлозі – теж.

Провізорка не знає, коли маски будуть. Каже, що нема їх вже давно.

Майже неможливо знайти в аптеках і санітайзери для дезінфекції рук. Але в мережі інтернет є багато рецептів, як зробити їх самотужки. Тому питаю, чи є хоча б складники для саморобки.

– Настоянка ромашки?

– Нема.

– А гліцерин?

– Немає. Все розкупили, – винувато посміхається дівчина-провізор.

***

Але мені ще треба надіслати пакунок. Це не “горить”, але й завтра-післязавтра ситуація навряд чи зміниться. Тому йду на відділення “Нової пошти” на Кривоноса.

Вже на підході дивують жовті смуги скотчу, наклеєні просто на асфальті за межами офісу.

В приміщенні на підлозі – жовтий квадрат зі скотчу: два на два метри. Кожен метр теж відділений.

В офісі четверо працівників (всі в масках та рукавичках) і стільки ж клієнтів.

– Перепрошую, але зачекайте, будь ласка, на вулиці, – це до мене. Тому чемно йду за двері. На склі – оголошення про карантинні заходи.

Виходять троє клієнтів, чую, як менеджерка гукає, аби я заходила. За звичкою йду аж до столу, але мені знову вказують на жовту лінію за метр.

– Перепрошую, але дотримуйтесь, будь ласка, дистанції.

Отак, на відстані одного метра диктую дані, куди надіслати пакунок. А потім, протягнувши руку до такої ж протягнутої руки менеджерки (дистанція ж 1 метр), отримую і чек.

***

Дорогою в дворах помічаю оголошення з порадами, як уникнути коронавірусу. Наклеєні на кожній дошці оголошень біля під’їзду. Але в моєму дворі таких немає. Може, поки що?

Заходжу в Ощадбанк на Миру. Дивуюсь, як підскочив курс. В приміщенні немає багато людей. Але й жодних ліній на підлозі поки теж немає. Касирка за склом працює в медичних рукавичках, але без маски. Мабуть, тому що за склом?

***

Біля самого дому зустрічаю подругу. Посміхаємось одна до одної, махаємо привітно руками.

– Обійматись не будемо, – сміюсь. – Карантин.

Подруга посміхається у відповідь.

***

На відділенні Укрпошти на Мазепи також всі в масках. За метр від стійки – жовтим скотчем “проведена” лінія. Про те, щоб дотримувались дистанції, клієнтів попереджають надруковані оголошення, приклеєні до дверей. Також наголошують на змінах у робочому графіку.

***

У «Смаколику» на Бережанській 17 березня життя також помітно змінилося. Продавчині у масках та рукавичках, на підлозі – нанесені лінії червоним скотчем, які мають відділяти покупців на метр один від одного. Фотографую – на світлині скотч чомусь має помаранчевий відтінок. Але підтверджує: розмітка є. Щоправда, не всі на неї звертають увагу – дехто переступає лінію і прямує до каси, ігноруючи чергу.

Одна з працівниць миє підлогу. Чути запах хлорки.

– Я вже п’ятий раз сьогодні мию, – розповідає колегам жінка.

В одному з відділів у ящику хлібини без упаковки, хоча рішенням Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом це заборонено. Всі харчові товари, крім м’яса і риби, мають реалізовувати упакованими і фасованими. Але раптом одна з продавчинь бере пакетик і починає пакувати туди хлібини. Вже маємо фасовані! Проте наскільки це гігієнічно – під питанням.

***

В аптеці неподалік теж дотримуються певних правил: покупці тримають метр дистанції між собою. Але, на жаль, це не допомагає їм купити заплановані ліки.

– Парацетамолу немає, може, завтра привезуть, – розводить руками фармацевтка.

– Дайте Септефрил, – просить жінка.

– Також немає.

– А Інгаліпт?

– Немає.

Завтра мають привезти антисептик для рук, каже працівниця аптеки, але він буде коштувати близько 100 грн. Наразі в аптеці ще є одноразові рукавички, хоча їх активно розбирають.

Текст і фото: Євгенія Цебрій, Ірина Небесна

 

 

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025