30.11.2020
Історична спадщина Новини

Глобус і книжки у центрі Тернополя. Що означає бронзова інсталяція на Сагайдачного

Бронзовий макет Тернопільської гімназії на вулиці Сагайдачного у Тернополі доповнили інсталяцією. На гранітній основі – глобус і книжки. Що означає задум, розповіли автори композиції.

Точки на глобусі символізують міста, де працювали випускники Тернопільської гімназії – Відень, Рим, Берлін, Париж та інші європейські столиці, міста Азії і навіть Африки. У композиції також можна побачити оберемок книг, перев’язаний ременем. У такий спосіб у «допортфельну» епоху гімназисти носили книжки.

Глобус обрамляє арка з книжок, на яких викарбувані імена відомих випускників.

  • У переліку випускників гімназії багато державних діячів, митців, істориків, теологів, – розповідає заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра. – Серед них є священнослужитель римо-католицької церкви, який виконував місію аж на Мадагаскарі. У стінах Тернопільської гімназії у гімназійному дусі виховувалась та рафінована інтелігенція у найбільш глибокому, якісному і позитивному значенні цього слова.

Скульптор Дмитро Мулярчук, архітектор Борис Солонін, краєзнавці Володимир Кріса і Тарас Циклиняк вже кілька років впроваджують проект «Тернопіль у бронзі». Завдяки коштам меценатів (зокрема, сім’ї Дігаїв і Маслівців) та грошам, виділеним з міського бюджету, вдалося встановити бронзовий довоєнний Тернопіль, парафіяльний костел, макет гімназії, а через декілька днів встановлять макет синагоги.

За словами архітектора і скульптора, у цій інсталяції не вдалося увіковічнити імена усіх вихованців гімназії, які на це заслуговують. Багато з них незаслужено забуті.

  • Я думаю, ми ще зробимо QR-код, щоб можна було вийти на сайт, де буде інформація про всі прізвища, – каже скульптор Дмитро Мулярчук.

На макеті гімназії викарбувані імена десяти видатних вихованців гімназії – літератора Володимира Барвінського, біохіміка Івана Горбачевського, державного діяча часів ЗУНР Сидора Голубовича, фізика Івана Пулюя, композитора Дениса Січинського та інших.

У композиції увіковічнили імена ще 20 славних випускників навчального закладу. Її присвятили 200-річчю заснування гімназійного руху у Тернополі. Міська влада обіцяє підсвітити інсталяцію і встановити веб-камери, щоб убезпечити від вандалів.

Схожі пости

“Готуй сани влітку”. У Тернополі вже проектують зимове містечко

Євгенія Цебрій

Фахівці закликають депутатів не голосувати “за” екологічну програму. Кажуть, її треба доопрацювати

Світлана Гривас

ЦВК роз’яснила як правильно заповнювати виборчий бюлетень на місцевих виборах 2020 (відео)