20.04.2021
Новини

Пост про “таланти” порноактриси тернополяни поширили понад 500 разів. Коли люди навчаться перевіряти інформацію?

Вкотре перевірити тернополян на уважність взявся один із адміністраторів Фейсбук-спільноти «Тернопільські плітки» Андрій Кір. Він розмістив у пабліку «бородатий» жарт про порноактрису Сашу Грей, начебто це Саша Сіра з Байківців, яка виграла олімпіаду, але про це не напише жоден ЗМІ, тому талановиту дівчинку треба підтримати репостами.

Реакція тернополян на новину

Пост Андрій розмістив у групі 2 листопада. Станом на 7.11.2019 новина мала 2600 вподобань і понад 500 поширень, більшість з яких цілком серйозні. Чуйні тернополяни не просто ставили сердечка талановитій дівчинці, яку необхідно підтримати, а й репостили історію на свої сторінки, розповідаючи світові про нову зірку з Байківців, яка вирішує складні задачі з многочленами.

Більшість учасників пабліку посміялися над черговим «розводняком» Андрія Кіра, тим більше, що пост про таланти Саші Сірої ходить Фейсбуком не один рік. Усе ж знайшлися коментатори, які цілком серйозно сприйняли «успіхи» дівчинки з Байковець.

  • Молодчинка,а хто в математиці не “мастак”,то про що можуть бути коментарії??? – пише пані Ярослава.
  • Молодчинка так тримати нових перемог та здійснення всіх мрій хай позитивні ноти наповнюють твоє життя цікавим буде майбуття, – додає пан Дмитро (граматика збережена, – ред.)

«Молодець, дівчино!!!!», «Браво!», «Розумниця, успіхів і досягнень!». Все це писали люди поміж саркастичними здебільшого коментарями.

Однак були й тверезі думки з аналізом того, що відбувається.

  • Перегляд списку тих, хто поширив “новину” про Сашу, показує, що більшість серед рознощиків інформаційної зарази – жіночки і пару інфантильних чоловіків. Можна стверджувати (звучить це слово в даному контексті якось той во), що ці жіночки в міру релігійні, бо не дивляться порно, – пише Thieri Newman.
  • Пам’ятаю, як пост про “переможницю олімпіад” Сашу Сіру поширювали сивочолі професори і солідні пани/пані переважно старшого віку. І дехто в коментах писав, що пропадають в Україні таланти!)), – коментує Іван Рудакевич.
  • Яскравий приклад того, як деякі люди вірять усьому, що бачать в інтернеті. Але найгірше, що ти їм скажи правду, а вони:”не може бути. Все ви брешете. Ондо написано, – пише Анастасія Герасимчук.

Для чого роблять такі провокації

Новина про Сашу Грей тільки у «Тернопільських плітках» гуляє щонайменше вчетверте.  Андрій Кір періодично перевіряє, чи вміють люди критично мислити і перевіряти новини й на інших повідомленнях.

Один із популярних постів – про пам’ятник Пушкіну з відбитою головою.

Ще один фейк, на який повелися «пліткарі», – знесення ЦУМу і відбудова костелу у центрі Тернополя.

Були й інші. Скажімо, про тернопільський трамвай, люди й справді повірили, що у нашому місті з’явиться такий транспорт.

Андрій Кір займається таким тролінгом не для того, щоб посміятися, а щоб змусити людей думати критично.

– Люди дуже легко піддаються маніпуляції в основній мірі через своє невміння/небажання критично ставитись до інформації та перевіряти її, – каже Андрій Кір. – Здавалось би, у час війни з росією, в тому числі й у інформаційному полі, хіба що лінивий не чув про необхідність перевірки фактів, але ситуація залишається невтішною. А таким тролінгом я намагаюсь змусити людей задуматись наступного разу, коли вони захочуть репостнути чергову бздуру.

За спостереженнями Андрія, молодь стає все важче обманути.

– Впевнений, що це залежить від диверсифікації джерел, звідки вони отримують інформацію, – додає Андрій Кір. – Так, різного роду новини й аналітика на сайтах, фейсбуці, телеграм-каналах далеко не завжди точно відображає реальний стан речей, але доступ до різних ресурсів інформації дозволяє краще сформувати свою думку, ніж якби ми лише переглядали новини на одному відомому телеканалі.

Як перевіряти інформацію

Для людей, які звикли просто тиснути на опцію «поширити», ми  підготували довідку, за якою треба піти не далі як у Вікіпедію.

Са́ша Грей (англ. Sasha Grey, справжнє ім’я Мари́на Енн Ге́нціс, нар. 14 березня 1988, Сакраменто, США) — американська акторка, модель, письменниця, музикант і колишня порноакторка. У 2007, 2008 і 2010 рр. вона виграла кілька номінацій премії AVN Awards (також була названа «Найкращою старлеткою» 2007 року за версією XRCO). Паралельно з роботою в порноіндустрії Саша Грей знімалась як модель.

Усе це неважко знайти, як і фото Саші. Перевірити це можна, збільшивши фото і натиснувши на нього лівою кнопкою миші. Миттєво ви дізнаєтеся про всі таланти Саші Грей.

Врешті, перевірити цю інформацію можна було легко за допомогою скептичних коментарів під публікацією. Але 90% поширень цього фейку люди робили на повному серйозі, не зважали навіть на кпини своїх фейсбучних друзів.

 

Жарт з «талановитою дівчинкою з Байковець Сашою Сірою» – один з прикладів, як важливо дотримуватися інтернет-гігієни. Завжди піддавайте сумніву інформацію, яку вам транслюють, адже далеко не завжди в кінці новини стоятиме позначка #фактчекінг.  Завжди пам’ятайте: успішні інформаційні кампанії можуть вивести випадкову людину на верхній щабель суспільства, зробити «брекзит» або ж розпалити війну.

Схожі пости

“Мамо, я до тебе вернусь”. Тернопільські артилеристи передають Великодні вітання зі Сходу України

Пожежа біля “Галицького замку” (відео)

Парламент зробив ставку на чиновників-пенсіонерів