Ініціатива: в Бережанах відновлюють двері, яким майже 120 років (фото)

Поки ми зачудовано і трішки з заздрощами переглядаємо світлини проєктів “Франківськ, який треба берегти” та “Тисяча дверей Одеси”, в містечку Бережани небайдужі також почали відновлювати те, що дуже легко можна було б замінити на “бронь” із кодовим замком. У місті рятують двері старих будинків. Хто і чому вирішив цим морочитись?

У Бережанах – близько 30 старих дверей, які мають історичну цінність. Їхній вік – орієнтовно від кінця ХІХ сторіччя до 30-х років ХХ століття – такі дані наводить активіст Михайло Музичка. Він викладає історію та суспільствознавчі дисципліни у місцевій гімназії, розповідає про довоєнні Бережани у соцмережі, водить екскурсії “До клямки” та знає про своє місто стільки, що слухати-не переслухати. І саме Михайло – ініціатор проєкту з відновлення старих дверей.

У радянські часи про збереження історичного обличчя міста дбали мало. Найчастіше ремонти були косметичними й полягали у нанесенні ще одного шару фарби поверх попередніх. Двері – яскравий показник такої “турботи”.

– Мова йде швидше про повернення дверям пристойного вигляду, – пояснює Михайло. – До прикладу, дверима з Вірменської, 2, яким орієнтовно 119-120 років, займається столяр, він уклав договір з міською радою на основі перемоги у “Громадському бюджеті, тож він несе відповідальність за якість робіт. Двері з Руської, 12 – в підпорядкуванні волонтерів БУРу (“Будуємо Україну Разом” – волонтерський проєкт з відновлення архітектурної спадщини — авт.). Кошти на цю роботу дають небайдужі. Працюємо за таким принципом: максимально зберігаємо всю фурнітуру. Наприклад, я купив одну з завіс, яка прогнила. Однак ми порадились, що все ж краще переварити її та зробити під вигляд старої, аніж купувати якусь нову, але китайську. Те ж саме і про шпінгалети (нижня та верхня засувки дверей). Одна з них початку ХХ століття. Дверям 118 років, вона має висоту пів метра, таких зараз вже просто не роблять.

Демонтаж дверей на Руській
Двері з вулиці Вірменської

Тож намагаються максимально все  відновити. Як, наприклад, старий замковий механізм.

– Він повністю робочий, всі пружинки працюють, – розповідає Михайло. – Клямку ми віддали окремому майстрові, який її відшліфує, покриє бронзовою фарбою і залакує. Таким чином презентабельність дверей буде на високому рівні, плюс це додасть іміджу і навчальному закладу.

Адже вони з гімназії, де працює Михайло.

Оскільки старих дверей у місті вистачає, то почати вирішили із легших варіантів.

– Вибирав з максимально простим композиційним формуванням, адже класицизм – це рубані форми. Де-не-де є складні різьби, однак за них волонтери не беруться самі, – зізнається хлопець. – Чітко розуміємо, що робимо. Тому перші двері, за відновлення яких ми взялись, це саме двері в стилі класицизму.

Наступного року хочуть взятись за сецесійні. Хоча вони вже точно “влетять в копієчку”.

– Сецесія – це рослинні орнаменти, тому відчищати їх від фарби – довге задоволення. І не з дешевих, адже в роботі не використовують матеріали низької якості. Стараємось, щоб прослужили як мінімум той час, який двері вже простояли. Якщо говорити про проєкт з Вірменської, то його орієнтовна вартість – 40 тис. грн, – ошелешує Михайло. – Адже там потрібно буде багато відновити: від дверної коробки до вітражів.

Тому стараються зробити все максимально точно і відповідно до того, як було колись.

– На фоні інших вітражів, які збереглися в місті, підбираємо кольористику, це буде гама з блакитного і салатового в шаховому порядку. Задля цього я консультувався з Тетяною Казанцевою (доцентка кафедри Інституту архітектури Львова, авторка курсу про архітектурні стилі та численних екскурсій містом – авт.) та з Марією Козакевич (засновницю ініціативи «Франківськ, який треба берегти» – авт.). Можна сказати, що це у нас міжміський діалог.

Взірцем роботи із відновлення є двері із рибами з будинку колишнього директора бережанського ринку Ротта. Їх реставрував місцевий різьбар по каменю та металу Ігор Крук, який тепер на волонтерських засадах допомагає відчистити двері з Руської.

Самі бережанці до проєкту ставляться позитивно, активно допомагають коштами. Те, що відновлення дверей підтримали на “Громадському бюджеті”, а ще одні двері ремонтують спільнокоштом – неабиякий показник.

– Мені досі телефонують і питають, чи можна “закинути” двері на відновлення. На Площі Ринок жителі будинку також консультувались зі мною щодо відновлення дверей, замість того, щоб просто їх замінити. Але поки проєкт чекає свого часу, бо все “впирається” в гроші. Двоє ж дверей з Вірменської та Руської мають повернути на місця вже до кінця жовтня.

Відновлювати двері планують почергово: мінімум одні в рік. Кошти обіцяли знайти в бюджеті міста.

 

Які двері ще можна “зустріти” на вулицях Бережан?

Ось лише кілька кадрів:

Відреставровані двері з рибами з будинку Ротта

Фото: Михайло Музичка, Ірина Небесна

About the author

trending_flat
“Літр баланди та 450 грамів каші, а тоді 10 годин на шахті”: історія політв’язня з Тернопільщини Ігоря Олещука

– Кадебісти знайшли написаний мною звіт, але під псевдонімом "Грушка".  Там я писав, що в школі була дискусія стосовно Мазепи. Історик називав його зрадником, а ми з однокласниками не боялися назвати його патріотом. По цьому знайшли мою контрольну роботу і прийшли по мене... Дали 25 років таборів суворого режиму. Мені було 17... Травень 2021-го року. Майже 73 роки опісля, двором, що на початку вулиці Коперніка, походжає чоловік. З сусідніх дворів вітер приносить сюди білі пелюстки цвіту аличі та вишень. І волосся у чоловіка таке ж біле. Надворі +20, а він – у довгій куртці. Ліва рука – у в'язаній чорній рукавиці. Згодом пояснить: рука мерзне і опухає. Чоловік оглядає дві наглядацькі вишки. Деревина почорніла від дощів. Де-не-де поламані поручні. – Діти гралися, – з посмішкою каже чоловік в чорній рукавиці. Прикидає, що варто десь дістати 3,5 метри дощок, аби встигнути […]

trending_flat
Захворюваність на ковід на Тернопільщині знижується вже 5 тижнів поспіль – епідеміолог

На Тернопільщині тенденцію до зниження захворюваності на ковід спостерігають вже 5 тижнів поспіль, про це на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом 14 травня розповів лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев.  З 7 квітня в області спостерігають тенденцію до зниження захворюваності, однак впродовж тижня захворюваність не однакова. Це стала тенденція в цілому в країні, пояснив епідеміолог. – Пов'язано це з поведінкою людей, які зазвичай не звертаються за допомогою в п'ятницю-неділю, а чекають до понеділка. Тому середа-четвер – це тижневі піки, – каже Паничев. – Попри це, жовта лінія на діаграмі – це лінія тренду, яка вказує на тенденцію до зниження захворюваності. Впродовж трьох останніх тижнів середньоденна захворюваність в області наступна: – на цьому тижні – 146 випадків в середньому за день; – на попередньому тижні – 211; – два тижні тому – 271. Ці цифри говорять про чітку тенденцію […]

trending_flat
Тернопільським пенсіонерам за віком знову відновлять пільговий проїзд вдень

Із суботи, 15 травня, в Тернополі скасують обмеження щодо пільгового проїзду пенсіонерів за віком з 10.00 до 16.00. Відповідне рішення ухвалили на засіданні міського штабу для боротьби з коронавірусом. Нагадаємо, це обмеження ввели 22 березня, зважаючи на те, що через карантинні обмеження місць у громадському транспорті не вистачало для всіх, а особливо важко було дістатися на роботу працівникам критичних структур, зокрема, медикам. Як оцінив епідемічну ситуацію в місті лікар-епідеміолог Володимир Паничев, вона має тенденцію до зменшення кількості інфікованих. І вже не перший тиждень. – В цілому ситуація, яку ми спостерігаємо на сьогодні, є підставою, щоб приймати рішення про послаблення карантинних заходів, – каже Паничев. – Відповідно до постанови Кабміну №320, яка дає право посилювати заходи місцевій владі, тепер можна розглядати питання щодо скасування деяких обмежень, введених раніше. Наприклад, щодо обмеження проїзду у громадському транспорті. Читайте також: “А де ж транспорт? […]

trending_flat
Хто зміг потрапити на фінал Кубка України та що відбувається на стадіоні (фоторепортаж, відео)

Бути присутніми на фіналі Кубка України з футболу, де 13 травня зіграють "Динамо" (Київ) та "Зоря" (Луганськ), змогли далеко не всі. Із виділених лише 3000 місць на матч потрапили люди "від футболу", медики, атовці та вихованці дитячих спортшкіл. Про це Терміново розповів голова обласної асоціації футболу Тарас Юрик. За його словами, перш за все квитки отримали "довколафутбольні" люди. – В нас були колективні заявки усіх команд чемпіонату області та чемпіонатів районів, вони мали можливість викупити певну кількість квитків. На це була виділена квота. Велику частину отримали ветерани футболу та дитячо-юнацькі спортивні школи, – розповідає Юрик. – Квитки отримали медики, воїни АТО. За словами Юрика квитки отримували за принципом колективних заявок. Крім того частина квитків пішла і на команди "Зоря" та "Динамо". До цього на рішенні міського штабу для боротьби з коронавірусом йшла мова, що їм виділять 10% від квитків. Дісталися […]

trending_flat
“Мінусуємо в прирості захворювань”: ситуація з ковідом на Тернопільщині різко покращала, але чекають на наслідки травневих свят (відео)

На Тернопільщині та в обласному центрі, зокрема, різко знижується кількість випадків інфікування коронавірусом, а також кількість пацієнтів, які саме хворіють. В Тернополі приріст захворюваності взагалі пішов у мінус – становить -49,8%. Такі дані на засіданні міського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом у п'ятницю, 7 травня, повідомив лікар-епідеміолог Володимир Паничев.  Епідеміолог нагадує: перед святами він висловлював занепокоєння, щоб внаслідок застіль та гостин рівень захворюваності не почав рости знову. Але наразі критерії оцінювання ситуації дозволяють говорити, що є тенденція до зниження і вона є стабільною: адже знижується не лише кількість нових випадків, а й зменшується кількість людей, які хворіють. – Станом на сьогодні це 6 468 людей, а це вдвічі нижче, ніж ми мали в пік підйому захворюваності, – каже Паничев. – Кількість тих, хто одужують, перевищує кількість тих, хто захворіли. Зменшується також відсоток зайнятості ліжок у медзакладах: 29,7% – це […]

trending_flat
Теми, які викладати геть нелегко: чому навчатимуть тернопільських старшокласників на резонансному спецкурсі

У 2021-2022 навчальному році “Основи сім’ї” ввійдуть до переліку предметів, які мають бути у шкільній програмі Тернопільської міської територіальної громади. Відповідне рішення ухвалили на сесії міськради наприкінці січня цього року. Хоча напередодні по Україні активісти, батьки та фахівці піддали курс нищівній критиці через наявність у підручнику спірних тез та засилля шаблонних, але не завжди підтверджених реаліями, некоректних висновків. Щоправда, до частини зауважень автор курсу все ж дослухався. У Тернополі кінцеве рішення таки дали можливість приймати учням та їх батькам. Якщо вони вирішать, що ці уроки не є необхідними, на них можна буде не ходити. Оцінюватимуть предмет як кінцевий запис у табелі “зарах/незарах”.  Аби зрозуміти, про що саме цей курс, журналістка видання “Терміново” придбала робочі зошити для учнів 10-11 класів та проглянула їх із психологинею, директоркою Тернопільського обласного центру соціально-психологічної допомоги “Родина” Оленою Нагірною. Тут мусимо зробити уточнення: після численних звернень […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025