У Великоглибочецькому кар’єрі затримали машину з відходами. Хто засмічує пам’ятку природи

16 вересня троє депутатів Білецької сільської ради виявили шкільну машину, яка вивозила сміття у місцевий кар’єр. Депутати кажуть, це не тільки порушення правил благоустрою села, а й засмічення пам’ятки природи місцевого значення. Директорка Великоглибочецької школи стверджує, що порушення нема, адже це територія навчального закладу. Журналісти “Терміново” дослідили проблему.

У недіючому кар’єрі затримали шкільну машину

Про порушення повідомила депутат Білецької сільської ради Лілія Лаврів у Фейсбуці.

“Очевидно, у Білецькій ОТГ є дві категорії жителів:
– одні жваво виходять на толоку, сумлінно прибирають у своїх селах, впроваджують екологічні табори для дітей, запускають екологічні проекти з екодружинами та мріють про роздільне сортування сміття в майбутньому і чисте довкілля для своїх нащадків;
– другі, не задумуючись, викидають сміття в Дім, у якому живуть (а село – це наш великий Дім), і їм байдуже, що вітер буде розкидати довкола поліетилен, що пластик століттями буде лежати в землі й забруднювати підземні води, що після них хтось буде змушений усе це прибирати, бо сміття саме себе не прибере, що ПРАВИЛ ПОРУШУВАТИ НЕ МОЖНА, бо правила одні для всіх, навіть для депутата і для директора школи”, – пише Лілія Лаврів.

У допис депутатка додає відео, де видно розмову з директоркою школи.

  • Душа болить, бо ми ж нова громада, збираємося, прибирали навесні, директорка школи теж брала участь в толоці, – розповідає нам телефоном пані Лілія. – Але після того мій чоловік щопонеділка ходить і знаходить там сміття знову і знову.

Велике весняне прибирання і знову сміття

23 березня у Великому Глибочку провели велике весняне прибирання. Тоді з села вивезли п’ять машин сміття, більшу частину із них – з кар’єру, який розташований за 800 метрів від села на правому березі річки Серет.

Про спільне прибирання повідомляли на сторінці Великий Глибочок, у фотозвіті добре видно, яку роботу зробили жителі новоствореної Білецької ОТГ.

На цій же сторінці за кілька днів знаходимо допис Володимира Лавріва, який констатує, що кар’єр знову засмітили.

Під впливом ще суботніх позитивних емоцій від прибирання території Великого Глибочка вирішив глянути, в якому стані зараз наш кар’єр, пише чоловік.

“Факти наступні:
1) люди не перестають возити туди сміття, висипаючи його прямо на під’їзді до кар’єру, попри дорогу;
2) внизу з лівої сторони всюди валяються гільзи і розбиті пляшки після розстрілювання;
3) але справжній жах в правій частині кар’єру, суцільне згарище після спалювання автомобільних шин (невже ніхто ні разу не бачив чорного диму, коли їх спалювали? І яка мета даної акції?)”, – не розуміє Володимир Лаврів.

Великоглибочецький кар’єр – пам’ятка природи

За даними Вікіпедії, недіючий кар’єр – комплексна пам’ятка природи місцевого значення. У 2006 році рішенням Тернопільської обласної ради оголошена об’єктом природно-заповідного фонду. У насипах і зсувах четвертинних відкладів кар’єру у 1979 році виявили сотні крем’яних виробів, що становили суміш матеріалу багатьох археологічних епох — від ашеля до мезоліту. Під охороною — відслонення потужної товщі рифоїдних вапняків нижнього сармату.

Але якби кар’єр і не був пам’яткою природи, довкілля треба берегти. Тому у Великоглибочецькій школі дітей вчать екологічної культури.  Для цього залучають волонтерів, які проводять екологічні акції і навіть організовують екологічні табори. А напередодні випадку, який став приводом для статті, у навчальному закладі вчили сортувати сміття.

В ідеалі сміття з Білецької ОТГ мають вивозити у Малашівці, адже в бюджеті громади на це закладено пів мільйона. Це й робить ПП “Альтфатер” щопонеділка. Однак до понеділка мешканці встигають засмітити кар’єр.

Директорка каже, що це – територія школи

Навіщо керівниці навчального закладу засмічувати пам’ятку природи, ми запитали у неї.

– На тій території автодром. І ми буквально все туди вивозимо, що нам не потрібно, – каже директорка Великоглибочецької школи Надія Тищук. – Ми вивозимо туди колеса, будівельне сміття та інше і там його сортуємо і забираємо те, що нам там не підходить, ми ж не можемо це робити на території школи. Нема ніякого порушення, це територія школи. Ми вивчаємо курс автосправи і там будуємо автодром.  Там треба зробити гірку і ми будемо її робити з цього сміття. Ми навпаки робимо там зачистку.

Як можна зробити гірку зі сміття для автодрому, не розуміє й депутатка Білецької сільської ради Лілія Лаврів.

– Вони кажуть, що роблять гірку для автодрому і для того звозять будівельний брухт, – каже Лілія Лаврів. – Я з’ясувала, що гірка має бути в людський зріст. Якби це було для того, то цей брухт накидали б усередині автодрому, зробили би ту гірку. А так, вони кидають за межами автодрому. Я не можу сказати, нащо вони це роблять.

Керівниця Великоглибочецької школи стверджує, що депутати, які викликали поліцію, помітивши у кар’єрі шкільну машину, мають до неї особисту неприязнь.

– Це також її особисте ставлення, бо я її опонент у багатьох моментах роботи, мене підтримують більшість депутатів селищної ради. Я не можу всього сказати, але це чисто особисте, – додає Надія Тищук. – Вони зробили з цього шоу, це анекдот. Я не даю ніяких коментарів у Фейсбуці і заборонила вчителям. Вони заробляють собі на цьому дивіденди.

Чи знає про це сільський голова

Щоб розставити крапки на “і” у ситуації, кличемо на допомогу поліцію. Як розповів начальник відділу комінукації поліції у Тернопільській області Сергій Крета, виклик був, поліція приїхала і зафіксувала протокол.

– У протоколі записано, начебто директорка школи погодила це з сільським головою, – каже Сергій Крета. – Вони домовились вивозити туди сміття невеликими порціями, а звідти у Малашівці. Протокол передали в обласну екологічну інспекцію.

Крапок над “і” нам замало, тому телефонуємо до Білецького сільського голови (нагадаємо, Великий Глибочок належить до Білецької ОТГ). Чоловік відповідає емоційно.

– Директор школи вирішила відвезти сміття, бо, як вона розказувала на сесії, їй потрібно було звільнити машину, їхати за колесами, – каже голова Білецької сільської ради Дмитро Малик. – Ну, уявіть собі, де би я таке дозволив? Там і бумага, і чавунні труби… Ми в громаді запроваджуємо сортування, а директор школи так робить, то вона не хоче тої громади, а мені вгадити. Мені тепер треба наймати машину і вивозити. Замість того, щоб здати макулатуру і металолом і щось заробити, вона вивозить в кар’єр.

Як покарають порушників

У державній екологічній інспекції, куди поліція спрямувала протокол, його ще не отримали. І вперше про це почули від нас. Однак запевнили, що у це місце вивозити сміття не можна.

– У те місце, про яке ви говорите, сміття вивозити не можна категорично, – каже начальник Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Едуард Ференц. – Для будівельних відходів взагалі по селах не передбачено в області місць.

Депутати Білецької сільської ради, які зафіксували порушення, сподіваються, після задокументованого факту і правоохоронці, і органи екології будуть об’єктивними,

– Тоді в Білецькій ОТГ всі будуть розуміти, що несанкціонований вивіз та викидання сміття тягнуть за собою юридичні наслідки, – підсумовує Лілія Лаврів.

 

 

 

 

About the author

trending_flat
На Тернопільщині футбольні поля зі штучним покриттям коштують півтора мільйона, а служать кілька місяців

Спортивні майданчики зі штучним покриттям відкривали на Тернопільщині упродовж 2017-2019 років урочисто - з хлібом-сіллю, керівниками області, району, села, нардепами та іншими “весільними генералами”. Справа, безумовно, потрібна і корисна. Майданчиками користуються або школярі, або й уся громада. Та одного разу нам у редакцію надіслали фото футбольного поля у Зборові, який понищили ще до того як здали в експлуатацію за документами.  Це стало поштовхом до великого дослідження. Ми вирішили перевірити, в якому стані футбольні поля зі штучним покриттям, кожен з яких коштував держбюджету близько півтора мільйона гривень. Маршрут обирали випадковий. Першим містом на нашому шляху була Теребовля, де на міському стадіоні “Колос” ми побачили два майданчики зі штучним покриттям. Як розповів нам охоронець стадіону, їх створили ще в 2016 році за кошти ОТГ. Вартість цих майданчиків з’ясувати не вдалося, тендер, вочевидь, не проводили. Однак можемо оцінити їхній стан. На одному з […]

trending_flat
Чи вистачить лікарням Тернопільщини апаратів ШВЛ для боротьби з COVID-19? Аналіз ситуації

Пандемія коронавірусу поповнила наш словниковий запас щонайменше кількома новими поняттями, вже не кажучи про нові знання й аналітичні навики. Навіть діти засвоїли суть карантину, як правильно носити маски і мити руки, для чого важливо залишатися вдома. Ми дізналися, навіщо лікарням апарати штучної вентиляції легень (далі ШВЛ). Та головний урок коронавірусу – зміна ставлення до медичних працівників і розуміння того, що їх потрібно берегти. І пересічні громадяни, і влада дійшли, наскільки неготові наші медзаклади до прийому хворих на тяжку форму COVID-19. На початку пандемії масками, антисептиками, костюмами, захисними щитками і навіть апаратами ШВЛ лікарів кинулись забезпечувати волонтери, підключився й соціально відповідальний бізнес. З початку першої хвилі волонтерства минув місяць, і журналісти «Терміново» вирішили проаналізувати, як змінилось забезпечення лікарень Тернопільщини апаратами ШВЛ і яка у цьому участь обласної влади. Частина апаратів ШВЛ у районних лікарнях з минулого століття Цікавим документом поділився з […]

trending_flat
У голови Тернопільської ОДА – нові заступники. Що про них відомо?

Сьогодні, 27 квітня, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Труш провів нараду з новопризначеними заступниками голови ТОДА — Віктором Устенком та Олегом Валовим. Про це йдеться на сайті обласної держадміністрації. Заступники призначені згідно з розпорядженням очільника ОДА за попереднім погодженням з Офісом президента та Кабміном. Зараз вирішують, як між новопризначеними заступниками розподілити обов’язки та напрямки роботи. Далі у повідомленні прес-служби ОДА йдеться: "Володимир Труш наголосив, що зараз Тернопільщині потрібні справжні професіонали з перспективним мисленням, новим підходом до роботи та вмінням адаптуватися до викликів сьогодення. На нараді голова облдержадміністрації надав доручення тримати на контролі питання, що обговорювалися". Які питання обговорювали - не повідомляють. Віктор Устенко - нове ім'я у політикумі Тернополя. 42-річний політтехнолог з Ічні, що на Чернігівщині. Тут вів підприємницьку діяльність, яка у системі YouControl зазначена "Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет". На сьогодні його […]

trending_flat
У Підволочиську другий день горить несанкціоноване сміттєзвалище

Жителі Підволочиська другий день скаржаться на дим, який чути навіть у центрі містечка. На околиці райцентру, в урочищі Княжина, горить сміттєзвалище, яке давно мали б закрити. Та воно не тільки працює, а й час від часу загорається, як це часто буває на сміттєзвалищах. Фото і відео пожежі надіслав у редакцію читач Петро Федорович. Чоловік також розповів, що в урочищі до 1990-х років працювало стрільбище, яке належало військкомату. Далі територію почали захаращувати і поступово тут утворилося сміттєзалище, якому не змогла дати ради жодна міська чи районна влада. - Поруч зі сміттєзвалищем живуть люди, - додає пан Петро. - Неподалік орнітологічний заказник, рекреаційна зона, поруч проходить Львівська залізниця. А пожежі на сміттєзвалищі відбуваються регулярно, ніхто не збирається там щось робити. Активісти Підволочиська неодноразово звертали увагу на проблему, намагалися виявляти паліїв, зверталися до місцевої влади, однак поки безрезультатно. Сьогодні ми публікуємо фото і […]

trending_flat
Під Тернополем масштабна пожежа. Горить Чистилівський заказник (доповнене)

Про клуби диму в районі Великого Глибочка і Плотичі повідомляє у соцмережі Ірина Музика. Люди—варвари влаштували справжню Страсну п'ятницю для всієї живності, - пише жінка. - Господи, помилуй нас грішних, прости нам. Як шкода тих бідних птахів, адже багато з них саме висиджує потомство. Чомусь згадується Шевченко з його "і рай запалило"... То він про сонце, але ж ми самі запалили свій рай, ту річечку, що дарує прохололу, спокій, годує, заспокоює, умиротворяє... Як же боляче! Горить Чистилівський заказник, - повідомляє Володимир Лаврів. - Підпалили на самій середині. Вітер в сторону Плотичі, Чистилова. На дим скаржаться й жителі масиву Сонячний. У вайбер-чаті "Громада Тернополя" відео розмістила Наталія Кіндрацька.   Як повідомила прес-секретар Управління ДСНС у Тернопільській області Ірина Крупа, горить суха трава і очерет. Ймовірно, підпал. Зараз на місці працюють пожежники, про масштаби пожежі згодом. Близько 22.00 на сторінці УДСНС в […]

trending_flat
“Поліція області на Великдень працюватиме цілодобово”. Олександр Богомол про посилені карантинні заходи

На Великдень для жителів і гостей Тернопільщини планують посилити карантинні заходи. З 13.00 18 квітня по 6.00 21 квітня краян просять максимально обмежити свої контакти і не виходити на вулицю. Про це повідомив 16 квітня на засіданні оперативного штабу області голова ОДА Володимир Труш. Понеділок – офіційний вихідний, - каже очільник ОДА. – Погода максимально сприяє тому, що люди захочуть вийти на вулицю і вони вийдуть. А наше завдання – зробити так, щоб людей було якомога менше.   Як повідомив начальник ГУ Нацполіції в області Олександр Богомол, у ці три вихідні поліція працюватиме цілодобово. Усі працівники поліції будуть напоготові. Ми попросили медиків не виходити на пости, - каже Олександр Богомол. – Самі будемо міряти температуру, бо розуміємо, що збільшення кількості людей на ці пости може впливати також негативно щодо можливості зараження. Ми попрацювали з ДСНС і попросили, щоб вони роботу […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025