2 травня на сайті Тернопільської міської ради оприлюднили рішення виконавчого комітету про затвердження тарифів на проїзд у громадському транспорті Тернополя. За цим документом, у маршрутках проїзд коштуватиме 7 грн. (6 грн. з карткою тернополянина) і 6 грн. (5 грн. з карткою тернополянина). Цей документ не мав би викликати подиву, адже проїзд у міському транспорті так і коштує, якщо не враховувати те, що 16 квітня 2019 року колегія суддів Восьмого Апеляційного адміністративного суду задовольнила апеляційну скаргу юриста Ростислава Небельського, за якою тарифи на пасажирські перевезення у Тернополі визнані протиправними і нечинними.
Утім, все за порядком. 1 листопада 2018 року юрист Ростислав Небельський подав адміністративний позов до Виконкому ТМР, аби суд визнав його рішення №819 від 30 жовтня 2018 року про встановлення тарифів на пасажирські перевезення у Тернополі протиправним і нечинним. Нагадаємо, тоді виконком вирішив підняти тарифи на проїзд у громадському транспорті практично удвічі. 8 грн. замість 4-х тернополяни мали б платити у тролейбусі готівкою, 9 – замість 5-ти у маршрутках. Тоді під тиском громади тарифи встановили на рівні – 6 у тролейбусі, 7 у маршрутці (на гривню дешевше платять власники «Картки тернополянина»). 05.11.2018 року Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення №825 «Про визнання таким, що втратило чинність рішення Виконавчого комітету», яким Рішення №819 від 30.10.2018 року втратило чинність.
12 лютого 2019 року Тернопільський окружний адміністративний суд зробив висновок, що позивач не погоджується лише з процедурою прийняття рішення, а не з диференційованою системою оплати. Відтак Ростилаву Небельському відмовили у задоволенні позову до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради. Натомість 16 квітня 2019 року колегія суддів Восьмого ААС задовольнила апеляційну скаргу позивача на рішення Тернопільського ОАС від 12.02.2019 р. у справі за адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення від 30 жовтня 2018 року №819 про встановлення тарифів на пасажирські перевезення в місті Тернополі. Апеляційний суд прийшов до висновку про наявність численних порушень у процедурі прийняття регуляторного акту, зокрема в частині здійснення аналізу регуляторного впливу та оприлюднення проекту акту.
За цим документом, виконавчий комітет Тернопільської міської ради мав би невідкладно, після набрання рішенням суду законної сили, опублікувати резолютивну частини рішення суду у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено. Цього не сталося.
17 квітня, наступного дня після прийняття рішення Апеляційним судом, міський голова Тернополя Сергій Надал подає касаційну скаргу до Верховного Суду, вважаючи, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду відповідає закону.
2 травня 2019 року на сайті Тернопільської міської ради у розділі «Рішення виконавчого комітету» з’являються два рішення – №419 і №420. Одне з них стосується встановлення тарифів для перевізників, тобто для маршруток, інше – для електротранспорту, тобто тролейбусів. Згідно з цим рішенням за одну поїздку в маршрутці без картки тернополянина люди платитимуть 7.00 гривень, з карткою – 6.00 грн. У тролейбусі відповідно поїздка коштуватиме 6.00 і 5.00 грн. Тобто ще раз затвердили діючі на сьогодні тарифи, ігноруючи рішення апеляційного суду, згідно з яким тарифи на транспорт з 17 квітня у транспорті Тернополя мали б бути на рівні жовтневих, тобто 5 грн. за поїздку у маршрутці і 4 грн. за поїздку у тролейбусі.
- Це абсурд, вони вирішили легалізувати своє невиконання рішення суду через очевидно незаконне рішення виконкому, – коментує Ростислав Небельський.
В обох рішеннях також зазначено, що вони набирають чинності з дати його оприлюднення в засобах масової інформації у відповідності до законодавства. Вважати такими, що втратили чинність пункти 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 рішення виконавчого комітету від 30.10.2018 р. №819 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів автомобільним та електричним транспортом в м. Тернополі».
Не ініціювала міська рада також і громадських слухань про доцільні тарифи на транспорт. Рішення апеляційного суду скасувало старе рішення виконкому через порушення процедури, а отже, для прийняття нового рішення виконкому треба проходити всю процедуру з початку, це означає нові громадські слухання.
За офіційним коментарем ми звернулися також до прес-служби Тернопільської міської ради.
– Справа щодо рішення виконавчого комітету, яке стосується тарифів на проїзд, перебуває на розгляді Верховного Суду, – каже речниця міського голови Тернополя Мар’яна Зварич. – Варто уточнити, що увесь цей судовий процес спрямований виключно на дотримання формальної процедури при прийнятті рішення і немає жодного відношення до розміру тарифів. Щодо даних рішень, то вони прийняті у встановленому чинним законодавством та Регламентом виконавчого комітету порядку і опубліковані рішення теж відповідно чинного законодавства.
Щодо підпільного засідання виконкому, яке провели 2 травня, Мар’яна Зварич відповіла, що засідання було позаплановим, це передбачено Регламентом та чинним законодавством. Рішення, якого ми не знайшли на шпальтах жодного видання, за словами речниці міського голови, опубліковане так, як цього вимагає законодавство.