
Сьогодні у Тернополі зібралися представники громадськості, Управління освіти і науки, члени експертної ради, батьки та педколектив Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка та Тернопільського технічного ліцею – закладів, які планують об’єднати.
Зустріч тривала близько 2 годин. Журналістка “Терміново” також побувала на ній, тому розповідаємо коротко (бо емоції деяких учасників “зашкалювали”) все, як було.
Зібралися через те, що батьки, учні та педколектив Тернопільської української гімназії категорично проти злиття з Технічним ліцеєм. Причиною є побоювання того, що у гімназії звільнять частину вчителів, змусять переїжджати на уроки у різні корпуси. А головне – те, що вони не знають зовсім про плани міськради, адже жодного проєкту щодо реорганізації їм не показали. Також вони проти зміни керівника навчального закладу – Анатолія Крижанівського.
В управлінні освіти кажуть, що діють за законом, і що таке злиття не принесе шкоди нікому, а навпаки – підсилить обидва навчальні заклади. Та виявилось, що це рішення спричинене тим, що ліцей має всього 1 профіль – фізико-математичний. Тому його потрібно “рятувати”, інакше потрібно буде ліквідувати.
А у гімназії три профілі (ліцей повинен мати 4). Одного йому “бракує”. Директор навчального закладу каже, що гімназія ще не готова бути ліцеєм і їй потрібно ще рік-два для створення ще одного профілю, для того щоб стати самостійним закладом, без злиття.
Якщо гімназію, яка має три профілі, не об’єднають з Технічним ліцеєм, то вона не матиме права навчати учнів 10-11 класів.
Батьків учнів гімназії також цікавило те, чи може гімназія стати ліцеєм без об’єднання з іншим навчальним закладом, тобто як самостійна одиниця. Просили у представників Управління освіти ТМР сказати, чи можливо це, і які конкретно кроки їм потрібно зробити для цього.
Ольга Похиляк, начальниця Управління освіти, не відповіла чітко на це запитання, адже не розуміє, в чому занепокоєння батьків. Схоже, такий варіант навіть не розглядали в Управлінні.
Далі у справу втрутилася Лілія Проць, яка свого часу навчалася у гімназії. Вона дуже емоційно виступила, заявивши, що Управління не представило жодного плану реорганізації. За її словами, депутати ТМР сказали начальниці Управління пані Похиляк “якщо ви сьогодні не знаходите компромісу, то ми (депутати ТМР, – ред) вертаємось знов в комісію і працюємо до сесії знов”.
Більше дивіться у відео:
Директорка школи №21 Гудима Марія розповіла про своє бачення подій, пояснивши, що від об’єднання виграють 2 заклади, як це свого часу сталося з Школою мистецтв ім. Герети. Присутні у залі не погодились з її думкою.
Далі заслухали Анатолія Крижанівського, директора Тернопільської української гімназії ім. І. Франка. Він пояснив, що час для реорганізації є ще до 2024 року щонайменше. Пан Крижанівський каже, що такий заклад не можна реорганізовувати без обговорення, “не треба спішити”.
Наприкінці заслухали звернення Марії Бабюк, депутатки Тернопільської міської ради і директора Галицького коледжу.
Жоден депутат не прийняв необдуманого рішення
“Тому коли ми приймали рішення на робочій групі, експертній групі, ми не бачили як освітяни в тому щось поганого. І коли ваш керівник, після того як він знав, що буде це об’єднання, не прийшов до колективу і не сказав, що все буде нормально, ви всі будете працювати, це лише з адміністрацією зв’язано. Все було тихо, все було спокійно… Тому я вас уважно вислухала. Я собі продумаю все, я ще раз по закону разом з юристами пропрацюю, прийму для себе виважене рішення, так само як і кожен депутат”. Марія Бабюк додає, що під час голосування за рішення з реорганізації депутати не хотіли нічого поганого зробити.
“Жоден депутат не прийняв необдуманого рішення, – каже депутатка, – і сесія вирішила як вирішила, і зараз ми почули вашу думку, і дійсно, я це мушу сказати як освітянка Технічному ліцею: А ви де були ці три роки? Як керівник я би не допустила, щоби один-єдиний профіль був! Ви не розуміли, що через рік треба щось з вами робити? І тепер якось треба вас “спасати” і приєднувати сильного до сильного, а не до звичайної школи, де можна загубити вас як той самий фізико-математичний!
Треба було рухатися, набирати профілі. Так би зробила я”.
У кінці Марія Бабюк додала, що поговорить з депутатами, які дотичні до цього рішення, дуже добре подумають, щоб зрозуміти, які кроки робити далі.
Втім, сьогодні до спільного рішення поки не дійшли.
До речі, сьогодні на брифінгу у ГУ НП у Тернопільській області Сергія Зюбаненка запитали про запрошення дітей гімназії, які вийшли з мітингом до міськради, до управління поліції.
Пряма мова:
“Я проводжу зараз службову перевірку щодо цієї події, і ми однозначно надамо оцінку. Чи взагалі було доцільно запрошувати дітей в управління поліції. Чи не вплинуло це на їхній моральний стан і т.д. Те, що я побачив (на відео, – ред.), то там абсолютно толерантно спілкувалися з дітьми, не було ніяких грубощів”. Також Сергій Зюбаненко закликав не спекулювати на цій темі.
“Ми зараз проводимо перевірку і через причини і умови які їх змусили вийти до міської ради”, – підсумував очільник поліції.