Мабуть, уперша за цю каденцію міської ради, депутати з усіх сил старалися поставити питання на голосування знову і знову, щоб його… не підтримати. Так, ми все вірно сформулювали. Народні обранці «передумали»? Засумнівалися в законності рішення? Чи все ж вирішили показати людям, що навіть дрібні питання слід «уклінно» погоджувати з тими, кого вони обирали…
«Проти»? «За»? «Проти»?«За»!
Йдеться про питання №38, яке депутати розглядали на останній сесії Тернопільської міської ради.
«Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за адресою вул.О.Довженка (гр.Купчик Ю.Р.та інші)»,- йдеться в рішенні.
Це 22 ділянки під гаражі, площею 0,0024 кв. м. кожна.
Вранці, об 11:40, це рішення не набрало голосів. Лише 13 народних обранців проголосували «за».
Потім клімат у сесійній залі, вочевидь, різко змінився. Позаяк о 13:53 аж 27 депутатів проголосували «за». Підтримали документ народні обранці з різних фракції. Та здивувала позиція фракції «Свобода», яка на кожному куті хизується, що їхні депутати голосують в унісон. Тут же сталося по-іншому. Якщо міський голова Сергій Надал та п’ять його однопартійців натиснули «за», то інші «свободівці» на чолі з головою фракції Назарієм Редьквою не голосували.
За хвилину після депутати, чомусь, вирішили переголосувати це питання і замість 27 «за» – отримали 28. За ці кілька секунд передумав «свободівець» Андрій Стукало.
Далі почалася якась містика. Депутати знову прийняли рішення повернутися до питання №38. Тут також слід додати, що в системі електронного голосування, вочевидь, відбувся збій, адже в документах з поіменним голосуванням вказане одне (№38) рішення сесії, а номер його – геть інший.
Та навіть попри це народні обранці мінімум чотири рази голосували за №38 питання. Для чого?
«Ще раз, будь ласка!»
Виявляється, щоб його «завалити». Нас одразу зацікави момент під час сесії, коли депутат міської ради Іван Зінь наполегливо просив міського голову поставити питання №38 ще раз на голосування зі словами: «Ну будь ласка, я прошу ще раз». Відео ми виклали в мережу фейсбук. У коментарях не забарився колега Зіня по партії – депутат Михайло Сиротюк.
«Це питання було спочатку підтримано і повертались знову, щоб воно не набрало голосів. Адже як виявилось там фізично на частині ділянки відсутні ті самі гаражі. Помилився і я в цьому голосуванні тому шкода, що пропозицію Зіня і Редькви не підтримали. Сподіваємось, рішення буде заветовано міським головою», – написав у коментарях Михайло Сиротюк.
Про такі маневри ми чуємо вперше. Голосувати, щоб не проголосувати… Пробачте за тавтологію. Та повернемося до слів Сиротюка.
Народний обранець сказав, що депутати сподіваються на «вето» від мера. І дійсно під час наполягань депутата Івана Зіня Сергій Надал озвучив, що заветує рішення. Тому достатньо на сьогодні нього повертатися. Правда, сказав, але не зробив. Адже сьогодні минуло п’ять днів з дня проведення сесії, а значить користатися правом «вета» мер не може. Як виявилося, і не планував.
Ми звернулися за коментарем міського голови Сергія Надала до начальниці відділу зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації Мар’яна Зварич, аби очільник Тернополя відповів на наступні запитання:
«Мені потрібен коментар міського голови щодо №38 питання останньої сесії міської ради. Зокрема «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за адресою вул.О.Довженка (гр.Купчик Ю.Р.та інші)». Воно було проголосоване позитивно, однак деякі депутати з фракції «Свобода» кілька разів намагалися повернутися до нього, щоб воно нібито не пройшло. Міський голова озвучив, що накладе на це питання «вето». Чим була спричинена потреба його «переголосовувати», якщо воно не відповідає нормам, то як потрапило до порядку денного. І ще – міський голова голосував «за». Тобто він його підтримує? То чи готовий «ветувати», як і обіцяв?»,- запитали ми.
Мар’яна Зварич наступного дня, після звернення (за що ми вдячні) надіслала стислу відповідь мера:
«Депутати подали заперечення щодо цього рішення. Відтак, на чергову сесію міської ради готується проект рішення про скасування цього рішення сесії»,- відповів Сергій Надал.
На усі питання міський голова, як бачите, не відповів. На жаль, про те, хто з депутатів подав заперечення, Зварич не знає. Та як ми уже писали вище, міський голова рішення №38 на відміну від голови фракції «Свобода», – підтримав.
Ми, звісно, ж телефонували за коментарем до Назарія Редькви також. Тим паче, що він є депутатом по округу, де виділяли землю під гаражі. Проте депутат кілька днів «збивав» наші дзвінки. Публічних заяв та пояснень, чому народний обранець так яро наполягав «завалити» це питання, ми, на жаль, теж не знайшли.
«То людське питання»
Натомість депутатка Наталія Шоломейчук питання №38 публічно відстоювала. В телефонній розмові з нами вона переконувала, що це «людське питання», або ще, за депутатським сленгом, «чисте».
«Це питання, мабуть, вже вп’яте виносять на сесію. І депутати не голосують. Тому я так відстоювала це питання. До мене підійшли люди і запитували: «Наталю, як так?». Радила їм йти на сесію, але ж ті люди між собою не знайомі. Це люди, які просто використали своє право, подали заяву. Мене обурює, що деякі питання у нас «раз» і проходять за першим разом, хоча до них є зауваження. Тут же така ситуація… Ви на сесії буваєте не вперше і самі чудово все знаєте»,- прокоментувала депутатка Наталія Шоломейчук.
Інформацію про те, що деякі депутати на наступну сесію планують знову «валити» питання №38, Шоломейчук сприйняла відвертими роздумами:
«Для мене це не дивно. З свого боку я зробила все, що могла. Там невеликі гаражі. І дійсно, як то кажуть, «чисте», людське питання. Натомість, чомусь, ті гаражі по сто метрів, у нас проходять за один раз. Не підозріло?»,- продовжила Шоломейчук.
Чому ж, дуже навіть підозріло. Позаяк дійсно ця каденція міської ради вже добряче прославилася тим, що роздає ділянки під гаражі «пакетом», часто на родину, по 100 квадратних метрів. Потім ці ділянки містичним чином «возз’єднують» і будують все що завгодно, окрім гаражів. Проте ще жодного разу, ні один депутат не намагався скасувати подібні рішення, тим паче по кілька разів за сесію.
Тому нас і зацікавило це питання, себто бекграунд, який створили навколо нього. Хоча і йдеться про 22 гаражі…
Не побачили застережень в гаражах і депутати з фракції «Самопоміч».
«З тих матеріалів, які були надані депутатам, то ми зрозуміли, що йдеться про гаражі гаражного кооперативу на Довженка по 24 квадратні метри. На сесії було декілька подібних питань на вулицях Гайовій, Будного та Пісковій. Як я розумію, люди оформляють землю під своїми існуючими гаражами в кооперативах»,- прокоментував депутат Назарій Зелінка.
Не погодили з депутатом?
Позаяк депутат по округу Назарій Редьква наші дзвінки ігнорував, можемо лише припускати його мотивацію «зарубати» питання №38.
Не на диктофон, один з депутатів міської ради нам пояснив, що ці гаражі «пхали» одні депутати, а «блокували» – інші. Щодо розміщення, то зі слів народного обранця, частина земельних ділянок уже обтяжена об’єктами, частина – вільна. Проте народні обранці, які підтримали це питання, але, чомусь, бояться говорити публічно, запевняють, що питання – чисте. Нібито депутата по округу обурило, що з ним це рішення просто не погодили. Тому і сам просив переголосувати, і колег по фракції закликав.
«Чого я його просив? Бо просив наш керівник фракції Назарій Редьква, який також є депутатом на тому окрузі. Він раз просив – не ставили, тому і просив як член фракції поставити на голосування ще раз. Та це не мій виборчий округ»,- пояснив свою мотивацію депутат Іван Зінь.
В кулуарах, до речі, нам підтвердили, що дійсно готується проект рішення, яким планують скасувати рішення №38. Мабуть, це на стільки принципово, що народні обранці готові голосувати знов і знов…
Цікаво ж інше. Як ми писали вище, питання гаражів розділило на два табори фракцію «Свобода»: одні, як от Сергій Надал, голосували «за», інші, як голова фракції Назарій Редьква,– наполегливо намагалися «завалити» документ. Чи не означає це те, що в рядах націоналістів гряде розкол? Чи, можливо, міський голова вкотре демонструє, що партія партією, але «я тут господар»?
Та ми ж все таки хочемо завершити іншим… В кулуарах мерії також говорять, що жодне рішення сесії просто так позитивно не проходить. І навіть якщо йдеться про так звані «чисті, людські» рішення, їх слід погоджувати… Тому закликаємо читачів не боятися говорити про це публічно. Майданчик «Терміново» призначений для чесної, об’єктивної журналістики.
Повертаючись до гаражів, додамо, що окрім них, на цій сесії було чимало питань «з голосу», тих, які голосували допоки не отримають позитивне рішенні. І ось до них принаймні у нас питань значно більше. Відповіді на них разом пошукаємо у наступних публікаціях «Терміново».