Застосування сили до учня вчителькою фізкультури гімназії ім. І. Франка спричинило чималий резонанс не лише в Тернополі. Уже навіть всеукраїнські видання повідомляють, що педагогиня прийшла в школу нетверезою, а в ході виявленої агресії навіть начебто била головою дитини об стіну!
Що ж насправді відбулося в одному із найвідоміших загальноосвітніх закладів Тернополя з’ясовувало Терміново.
Незрозуміла поведінка керівника гімназії
З директором Української гімназії ім. І. Франка Анатолієм Крижанівським зустрічаємося вранці у вестибюлі. Саме сюди його викликає чергова, забороняючи журналістці пройти далі.
Анатолій Васильович одразу заявляє: нічого коментувати не буде. Мовляв, журналісти іншого видання неправдиво висвітлили цей випадок, перекрутили факти, а тому з представниками ЗМІ тепер не хоче мати справи.
Як тільки бачить диктофон, починає погрожувати, що одразу розвернеться і піде, щойно пристрій буде ввімкнено. Таким шантажем добивається того, щоб бесіда з ним не була записаною.
Поведінка директора відверто дивує, але доводиться пристати на його умови. Хоча хто, як не директор, зацікавлений у тому, щоб з допомогою ЗМІ надати громадськості максимум інформації, щоб всеукраїнські сайти не рясніли заголовками на кшталт “У Тернополі вчителька била головою дитини об стіну”, а жителі міста оперували правдивими фактами, а не домислами та чутками.
Врешті Крижанівський підтвердив, що інцидент між вчителькою фізкультури та учнем 3-го класу справді мав місце. Після чого педагогиня написала заяву на звільнення, тому більше у них не працює. Інформацію про те, що жінка була напідпитку, директор не спростував. Але й не підтвердив.
У проханні поспілкуватися з потерпілим школярем, його однокласниками чи дитячим психологом навчального закладу керівник школи категорично відмовив.
– Офіційний коментар з цього приводу ми вчора розмістили на сайті нашої гімназії, – “відрізав” директор.
В офіційній інформації вказано, що “12 березня під час уроку фізичної культури вчителька із порушенням педагогічної етики грубо намагалася вивести учня 3-го класу зі спортивної зали у коридор, при цьому педагог гучно зачинила двері, підвищувала голос”.
“Це спричинило хвилювання дітей, які стали свідками неетичної ситуації з боку учителя. Діти одразу сповістили дирекцію гімназії про інцидент, учительку негайно було відсторонено від проведення уроків через негідну поведінку. Ситуацію оперативно вдалося стабілізувати. Вчителька у той самий день написала заяву на звільнення. І з понеділка уроки фізичної культури проводяться відповідно до розкладу іншими учителями”, – інформує сайт навчального закладу.
Чи була вчителька напідпитку мають встановлювати фахівці. Але в цьому уже немає сенсу, бо вона звільнилася
Тим часом інцидент набув чималого розголосу у самій гімназії. Декілька старшокласників, з якими Терміново поспілкувалося під час перерви, розповіли, що учителька справді виглядала, наче була напідпитку. При цьому запевнили, що учня вона не била. Старшокласники уточнили, що не бачили конфліктної ситуації безпосередньо, а посилалися на розповідь своїх друзів, які були в той момент біля спортзалу.
“Вона звільнилася, конфлікт вичерпано”
Чи справді вчителька була напідпитку, в управлінні освіти вирішили не з’ясовувати.
– Про цю неприємну ситуацію, яка трапилася 12 березня, директор мене повідомив одразу. 15 березня написав з цього приводу доповідну записку. Конфлікт вичерпано, – каже начальниця міського управління освіти Ольга Похиляк. – Чи була вчителька напідпитку не знаю, цим мають займатися медичні фахівці. Але зараз у цьому вже немає сенсу, бо педагогиня сама звільнилася з роботи.
Ольга Похиляк зауважує, що за 10 років на своїй посаді подібних випадків не пригадує.
– Я відверто здивована, адже Українська гімназія – одна з найкращих. За результатами ЗНО вона входить до сотні найуспішніших навчальних закладів України, – звертає увагу начальниця управління.
Читайте також: «Існує загроза життю учнів»: приміщення ЗОШ №5 потребує якнайшвидшого ремонту
На її думку, вчителька таки відчувала за собою провину і написана нею заява є власне визнанням цієї провини, а не результатом тиску керівництва школи.
– Якби вчителька Тетяна В. до мене звернулася, то я би обов`язково відреагувала. Але вона сама написала заяву на звільнення, це було її бажання. Наскільки мені відомо, ні адміністрація школи, ні батьки дітей із заявами до поліції не зверталися, – розповіла Ольга Похиляк.
Чи може звільнена вчителька невдовзі опинитися в іншій тернопільській школі? Похиляк такої ймовірності не виключає.
– Теоретично таке може статися, адже її не звільнили по статті, вона пішла добровільно, – пояснила начальниця управління освіти.
Поліція опитує свідків
З приводу інциденту уже почала перевірку поліція. Хоча звернень до правоохоронців і не поступало.
“У понеділок, 15 березня, в Інтернеті з’явилася інформація про те, що в одному із навчальних закладів обласного центру вчителька побила учня. Повідомлень до поліцейських про дану подію не надходило: у навчальний заклад правоохоронців ніхто не викликав та заяви на вчительку батьки потерпілого школяра не писали”, – повідомили учора на офіційному сайті обласного управління поліції.
При цьому обумовили, що співробітники ювенальної превенції Тернопільського районного управління поліції розпочали перевірку, а інформацію про подію зареєстрували в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення
– Перевірка займе орієнтовно 3 дні. Зараз триває опитування свідків. Але, по суті, конфліктну ситуацію у школі вичерпано. Адже учителька у школі більше не працює, а батьки претензій не мають, – зауважив у розмові з журналісткою Терміново речник Нацполіції у Тернопільській області Сергій Крета.
“Може виникнути страх відвідування школи”
Водночас в цій історії усі чомусь випускають вплив даного інциденту на психіку дітей.
Тернопільська психологиня Ніна Дунець звертає увагу, що українські діти не захищені у школах від випадків насилля з боку педагогів. І мова йде не лише про фізичне насилля, але й психологічне. Через це в учнів навіть може виникнути страх перед школою.
Директор гімназії вважає, що потенційні проблеми такого роду уже вирішені.
– Цю ситуацію з дітьми пропрацював шкільний психолог, – зауважив Крижанівський.
Мотивів некоректної поведінки учительки по відношенню до учня, схоже, ніхто і не з’ясовував. Принаймні директору з цього приводу сказати було нічого.
Тож що спонукало вчительку фізкультури до антипедагогічних дій наразі залишається незрозумілим. Тетяна В. – спеціаліст вищої категорії, старший вчитель, працювала в гімназії з 1997 року, а отже вже б мала володіти вміннями виходу з конфліктних ситуацій.
На думку Ніни Дунець, спричинити агресію вчительки могли чимало чинників: сімейні проблеми, перевтома, емоційне вигорання, провокативна поведінка самого школяра.
– Але це не знімає відповідальності з педагога. Доросла людина не може діяти агресивно по відношенню до дитини і має відповідати за свої вчинки, – наголошує психологиня. – Окрім того, діти, які стали очевидцями цієї скандальної ситуації, теж пережили негативний досвід і ця подія може викликати у них страх відвідування школи у подальшому.
Тому психологиня наполегливо радить батькам формувати довірливі стосунки з дітьми, систематично спілкуватися з ними про школу і друзів.
– Щоб дитина не боялася ділитися з батьками своїми тривогами, інформацією про конфлікти чи іншими переживаннями зі шкільного життя, – каже психологиня.