20.07.2024
Аналітика Місто Новини Розслідування

Провал великих планів: власноруч описані проблеми Тернополя Сергій Надал за 10 років так і не вирішив

Книга Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок».

2010 рік. Сергій Надал вперше балотується на посаду міського голови Тернополя від партії ВО «Свобода». Нікому невідомий податківець намагається сподобатися жителям міста та видає свою книжку «Справедливість. Відповідальність. Порядок».

В книзі Надал розмірковує про минуле, сьогодення та майбутнє Тернополя. На найбільших проблемах міста Сергій Віталійович акцентує увагу та пропонує свої варіанти їх вирішення. На диво, книга актуальна досі! Виявилося, що багато проблем, на які вказував тоді кандидат на міського голову, а сьогодні мер, не те, що не вирішувалися, а ігнорувалися. Деякі з часом ще посилилися.

Більше того, в окремих тезах Сергій Надал тодішній сильно суперечить собі сьогоднішньому. Аж виникає питання, на скільки щирим був автор книги.

Терміново поцікавилося у мера, що ж йому завадило за 10 років розв’язати проблеми, які він чітко розумів, балотуючись на посаду? Відповіді, на жаль, ми так і не отримали.

Першочергове завдання, яке досі не виконане

«Тернополяни хочуть, аби озеро нарешті почистили: востаннє це робили майже 40 років тому. Це повинно стати одним з першочергових завдань влади», – писав Сергій Надал у своїй книзі «Справедливість. Відповідальність. Порядок». Як воно вирішене тернополяни бачать і відчувають нюхом у розпал літа, коли поверхня води вкривається зеленими маслянистими плямами і має насичений неприємний запах.

“Потрібно реально зайнятися проблемою, зокрема з очищення дна”

У 2017 році науковці зробили значний крок вперед – вперше за 40 років провели топографічну зйомку дна Тернопільського ставу та визначили стан води. Результати їх, звісно, неприємно вразили. На дні накопичилось чимало токсичного мулу, подекуди висотою 2,5 метри. А вміст окремих елементів у ставі в десятки, а то й у сотні разів перевищують норму. Про це, зокрема, детально писали місцеві медіа. Науковці навіть допомогли владі розробити програму порятунку ставу на 2017–2019 роки, але в міському бюджеті не вистачило фінансування, аби виконати її повністю. До сьогодні проблеми з Тернопільськими ставом не вирішені. Хоча Сергій Надал десять років тому називав це пріоритетним завданням.

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

«Будівельна мафія» не гребує навіть парками»

Загалом у книзі Сергія Надала описано чимало ключових проблем, які необхідно було вирішувати. Зокрема, тоді ще не мер обурювався забудовою парків і скверів, а також сумнівними схемами виділення земель громади будівельникам.

«Забудова парків і скверів стала звичним явищем у Тернополі… На враховується, скільки дерев треба буде вирувати, чи матимуь люди де гуляти, і навіть те, наскільки близько новобудова розміщується до сусідніх будинків, в яких уже живуть люди», – вказував у своїй книзі тодішній кандидат на посаду міського голови.

“Будівельна мафія» під забудову отримує «по блату» найкращі землі, не гребує навіть парками…”

Однак в наступні 10 років ущільнене будівництво чомусь стало нормою у місті.

Не сприймав Сергій Надал, балотуючись у мери, і земельні схеми.

«Будівельна мафія» під забудову отримує «по блату» найкращі землі, не гребує навіть парками… Влада дає людям обіцянки, а будівельникам – землю!». Так, це картина, яка відповідає реаліям сьогодення, про що Терміново неодноразово писало. Однак це цитата з книги Надала, в якій він перелічував проблеми, які необхідно вирішувати. Як насправді вирішено – можна зокрема прочитати тут.

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

 

«Після кожної зливи тернополяни плавають у калюжах»

Кілька хвилин дощу і деякі вулиці міста перетворюються на ріки. Проблема затоплення вулиць Тернополя виникає не перший рік. Під час кожної зливи затоплює практично усі мікрорайони міста. Озера утворюються і в дворах, і на проїжджій частині (відео).

В книжці «Справедливість. Відповідальність. Порядок» Сергій Надал проблемі затоплень присвятив окрему главу.

“Замість вирішення конкретних проблем влада лише тішить людей обіцянками і себе вихваляє”

«Після кожної зливи тернополяни плавають у калюжах, а машини їздять і «купають» перехожих. Іноді зливає так, що люди не можуть вийти з під’їзду. А  тим часом влада організовує нікому не потрібні конкурси та витрачає гроші на англійську траву на клумбах. І замість вирішення конкретних проблем лише тішить людей обіцянками і себе вихваляє»,- писав у книзі Сергій Надал.

Чому ж за десять років нічого не змінилося? Тернопіль й далі плаває, а з ним купаються й мешканці.

«А коли дощу немає, каналізація забруднена і нікому до неї немає діла… У місті відсутня комплексна система водовідведення. План створення такої системи з ініціативи «свободівців» почали розробляти на загальнообласному рівні», – йдеться в книзі «Справедливість. Відповідальність. Порядок».

Та далі слів справа не дійшла. Про програму на обласному рівні ніхто не згадує.

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

“Набирають жовту від іржі воду і запитують себе: за що ми платимо гроші?”

Ще 10 років тому Сергій Надал підкреслював, що жовта вода з кранів – це неприємлимо для жителів міста. Йому не подабалося, що за якість води ніхто не відповідає.

«Неякісна вода – одна з найбільших проблем Тернополя, яка існує вже багато років. Жителі міста кожного разу як набирають жовту від іржі чи білу від хлору воду, запитують себе: за що ми платимо гроші? Однак відповіді нема – є лише відмовки місцевої влади… Всі коментарі місцевої влади і фахівців з цього приводу зводяться до проблеми відсутності коштів на реконструкцію міських водогонів», – писав Надал у своїй книзі.

Він також критикував косметичні ремонти водопроводів та хлорування води. Мовляв, хлорування є шкідливим адже нейтралізує усі корисні бактерії та мікроелементи, спричиняючи проблеми зі здоров’ям для тернополян.

Що ж змінилося з того часу? Відповідь тернополяи можуть дати самостійно.

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

Громадські референдуми. Серйозно?

«Громада повинна брати участь в управлінні містом. Причому участь не просто періодичну і суто електоральну, а участь постійну та безпосередню. Ми пропонуватимемо проведення місцевих референдумів, колективних зборів з усіх значущих для тернополян питань», – писав Сергій Віталійович у 2010 році.

“Міська влада витрачає гроші на всілякі дорогі дурниці і не бачить, що робиться в кущах за міськрадою”

Гарно сказано, погодьтеся. Та це писав Сергій Надал – кандидат на посаду міського голови Тернополя. А що маємо за Сергія Надала чинного голови? Чи був проведений хоч один референдум, де врахували думку громади? Чи питали людей, перш ніж будувати торфові колельні? Чи питали тернополян, коли віддавали під забудову парки?

Насправді потенційно конфліктні питання на референдум не виносили.

Єдині громадські слухання, які самостійно ініціювала та провела громадськість, стосувалися котелень на торфі. Однак думкою людей тоді зігнорували, рішення громадських слухань навіть не винесли на розгляд сесії. Ба більше! Був тривалий період, коли в день пленарних засідань раду огорожували парканами та численними поліцейськими. Тоді як ще 10 років тому Сергій Надал заявляв про намір  чути людей…

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

Фрагмент книги Сергія Надала «Справедливість. Відповідальність. Порядок»

 

Перейти до панелі інструментів