Від тисячі євро – за збір ягід: що варто знати заробітчанам Тернопільщини про скандинавський напрямок

Сезон збору ягід з середини липня починається у Швеції та Фінляндії. І якщо Фінляндія лояльна до українських заробітчан і роботодавці Тернопільщини без проблем надсилають запрошення на роботу, то до Швеції через карантин пробратися важко. Дорога туди довго і непроста, перевізники змушені вдаватися до різних хитрощей та “давати на каву” митникам на кордонах. То ж переважно до Швеції заробітчани їдуть на свій страх і ризик, адже немає гарантій, що все пройде гладко.

Дорога до Швеції, якщо збираєтесь їхати за біометричним паспортом, нині коштує 400 євро, тоді як до карантину – 150, розповів журналістці Терміново первізник Микола (прізвище просив не називати – ред). У цю суму входить весь “пакет послуг” включно з хабарями митникам, фіктивним контрактом, страхівкою. 

– Є ще варіант за 200 євро через Польщу з обсервацією. Ми виготовляємо дозвіл на господарські роботи. Але я б не радив таке робити, – каже Микола. – От нещодавно хлопці поверталися зі Швеції і їм присудили по три роки депортації та по 10 тис. злотих штрафу. Тому що вони порушили правила карантину – не пройшли обсервацію у Польщі, а поїхали у Швецію. А коли поверталися назад, то на кордоні їх чекав такий сюрприз. 

Збір ягід не на плантаціях, а у лісі

– Фінляндія вже два роки робить офіційні документи для українців – запрошення до праці на сезонні роботи, яке дійсне упродовж трьох місяців, – розповідає менеджерка з персоналу Тернопільської Асоціації  роботодавців Світлана Повар. – Це дуже зручно. Фіни молодці, що таке придумали для наших заробітчан, які хочуть заробити на зборі ягід. Зі Швецією такого варіанту немає. Туди можна потрапити офіційно, якщо їхати через польську фірму-”прокладку”. Але переважно люди їдуть у Швецію “на чорно”: відбувають термін по біометрії, збирають ягоди і повертаються додому.

У Фінляндії є плантації полуниць, малини, лохини. А у Швеції треба працювати переважно в диких умовах – ходити по лісі

У Швецію добираються зазвичай бусами та паромом з Польщі чи Естонії. У Фінляндію летять літаком Хельсінкі, куди приїжджає роботодавець і забирає людей. 

– Варто мати на увазі різницю між цими країнами, – зауважує Світлана Повар. – У Фінляндії є плантації полуниць, малини, лохини. А у Швеції треба працювати переважно в диких умовах – ходити по лісі і збирати ягоду, а потім здавати у пункти прийому. Це дуже важка праця. 

Зарплата – від 1000 євро

У Швеції зазвичай збирають морошку, чорницю та брусницю. Сезон триває приблизно з 20 липня по 15 вересня, повідомляють в оголошеннях перевізники та посередники з працевлаштування. 

“Для роботи необхідний автомобіль і дві- три людини в ньому. Працюєте самі на себе! Проживання платне, умови хороші. Робочий інвентар допоможемо купити по оптимальній ціні в Україні або в Швеції”, – йдеться в одному з оголошень у соцмережі Фейсбук. 

На зборі ягід у Швеції можна заробити від 1000 євро. З собою обов’язково потрібно мати пластикові ящики, відра, інструмент для збору ягід – «гребінку», поліетиленові мішки ( можна сміттєві пакети) або мішки з-під цукру, гумові чоботи, легкий довгий водонепроникний плащ, годинник, компас чи кишеньковий туристичний навігатор, аптечку, спрей чи крем від комарів.

Всюди доводиться домовлятися

Раніше до Швеції зазвичай їхали через польський кордон до Гданська, де сідали на паром у шведський Нюнесхамн. Нині перевізники стараються оминати Польщу. 

Якщо їдете транзитом через Польщу, хочете чи не хочете за польськими законами ви маєте пройти карантин, – зазначає Світлана Повар. – Тому перевізники шукають інші шляхи – приміром, хто їде транзитом через Угорщину, карантин проходити не потрібно. Але і там не все так просто. Я спілкуюся з перевізниками і вони розповідають, що  і на угорському кордоні, і на румунському доводиться підплачувати митникам, які користуючись ситуацією з коронавірусом, придумали собі нішу як заробити. Через все це і перевезення в рази подорожчали. Але це заробітки перевізників, тому і тут вони шукають виходи, підплачують на кордонах, домовляються. 

Чорниці та інші ягоди зчісують з кущів спеціальними інструментами – “гребінцями” (фото: з групи у Вайбері)

Дехто з перевізників навіть робить румунські документи, щоб без проблем перетнути шведсько-польський кордон, додає жінка. 

– Всюди, де тільки можна, б’ють по кишені наших людей і це працює, – каже вона. – Та ж сама ситуація з паромом до Швеції. Ще надавно сюди не пропускали українців, проте первізники і там придумують як домовитися. Але звісно це все – не безкоштовно.

На кордоні – по 100 євро з буса

Яка зараз дорога до Швеції, через які кордони краще їхати, скільки давати митникам “на каву”, який паром краще обрати, – все це обговорюють заробітчани і перевізники в одній із груп у Вайбері. 

Дорога справді непроста. Люди розповідають про далекі об’їзди. Одні їдуть через румунський кордон у Литву, Латвію у Естонію. Там у м. Палдісікі сідають на паром до Швеції. Інші – через Угорщину заїжджають до Польщі і відравдяються до Швеції паромом з Гданська, Гдині чи Свіноуйсьце. Ще є варіант добратися до Німеччини і вже звідти пересісти на паром. 

“У кожному напрямку є ризик. А там кому як пощастить”, – пише у коментарях користувач Володимир.  

Приміром, як повідомляють інші користувачі, у неділю, 12 липня, завернули 80 людей з парому з Гданська. У всіх  були біометричні паспорти і польські візи.

Свіноуйсьце-Істад, Гдиня-Карлскруна проїхати неможливо, на кожному пасі стоїть швецька поліція і завертає назад”, – застерігає користувач Ігор.

Також люди повідомляють про хабарі, які доводиться давати митникам, які “не те що просять, а ставлять перед фактом”. 

“На угорському кордоні нас зупиняли, ми заповнювали бланки на ковід, чи не маємо симптомів, дали з буса 100 евро, на нього наклеїли наліпку з написом Only for transit  і ми поїхали далі”, – розповідає Вікторія. 

На угорському кордоні на буси, які можуть їхати далі, наклеюють наліпки з написом Only for transit. Щоправда за це довелося заплатити 100 євро, розповідають у коментарях заробітчани (фото: з групи у Вайбері)

“Нашим водій дав 400 грн , а румунам 100 євро за бус”, – пише Андрій.

Саме тому, що всюди треба проплачувати кордони, дорога подорожчала в рази, зауважує Світлана Повар. 

– Якщо, до прикладу Німеччина раніше коштувала 80-100 євро залежно від дальності дороги, то на сьогодні 350 євро, – розповідає вона. – Те саме Франція  – було 80-100 євро, нині 400-450.

З’явилося багато шахраїв

Загалом, нині поїхати офіційно на роботу за біометричним паспортом можна лише до Польщі, де зазвичай працюють на будівництві чи сезонних роботах, зауважує Світлана Повар. Також вона працевлаштовує на опіку за літніми людьми в Німеччину. Однак потрібно знати німецьку мову на рівні А1, А2.

А загалом заробітчани обирають різні країни і зрозуміло, що зазвичай працюють там нелегально. 

– Люди їдуть і ні перед чим не зупиняються, – зазначає менеджерка з персоналу. – На кордонах кілометрові черги. З’явилося багато шахраїв, яким заробітчани довіряють гроші та документи.  На роботу в інші країни часто їдуть через запрошення від польських фірм-прокладок, які мають контракти з підприємствами у Бельгії чи Німеччині і відправляють наших заробітчан туди у відрядження.  Але ризик існує в будь-якому випадку. Бо не всі польські фірми мають такі контракти, а люди не завжди можуть це перевірити. Їм обіцяють золоті гори, вони це все слухають і попадаються. Тому слід бути обережними. 

Головне фото: visasam.ru

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025