“Черги на 12 годин і навіть бійки”: як без проблем пройти польський кордон радить тернопільська заробітчанка (Відео)

Збираєтесь до Польщі на заробітки – обов’язково візьміть з собою маску та рукавички, інакше вас не пропустять на кордоні. І подбайте про воду та їжу. Бо в черзі на пішохідному переході через кордон, а саме таким чином зараз найчастіше добираються заробітчани, доведеться вистояти від 8 до 12 годин.

Проте, що робиться на пішохідному переході на кордоні “Шегині-Медика”, журналістці Терміново розповіла Марія Поворозник, яка перетнула кордон 5 червня і вже три дні працює на зборі полуниць у селищі за 20 км від Кракова.

У черзі доходить до бійки

За словами тернополянки, зазвичай заробітчани добираються бусом до кордону. Потім пішки його переходять, і на тій стороні їх вже чекає інший бус, щоб доставити до місця роботи. 

– Дехто з людей бере таксі, за деким виїжджають їхні роботодавці, – каже дівчина. 

Дорога на заробітки нелегка, зауважує Марія. Адже як тільки відкрили кордони, люди масово хлинули до Польщі. Тому на пішому переході величезні черги. 

5 червня на пішому переході до Польщі стояла черга із понад тисячі людей, каже тернополянка ( фото: Марія Поворозник)

– Виникає дуже багато конфліктів через те, що люди не дотримуються черги, – ділиться спостереженнями тернополянка. – Хтось каже: “Я стояв перший, а ти мене обігнав”. Через це можуть навіть битися.

Дівчина радить їхати на заробітки тим, хто впевнений у своєму стані здоров’я. Адже температуру вимірюють  як на польській, так і на українській стороні. Також бажаючі перетнути кордон мають бути обов’язково в масках та рукавичках, інакше не пустять. 

Візьміть дощовик, листок і ручку

У розмові з журналісткою Терміново Марія Поворозник поділилася й багатьма лайфхаками, що стануть корисними для заробітчан, які збираються до Польщі і будуть проходити кордон пішки. 

– На кордоні обов’язково потрібно буде вказати, де будете проходити ізоляцію – номер телефону роботодавця та його адресу, свій номер вайбера, – застерігає Марія Поворозник. – Писати треба польською. Моя порада: беріть  ручку та листок, бо на кордоні цього не дають і їх не цікавить, маєш ти чим писати чи ні. Також варто мати дощовик, бо коли дощ – ти все одно стоїш просто неба, ніхто тебе не пошкодує. Візьміть з собою перекус, а особливо воду.  Бо в магазині закінчилася вода, і це стало для нас проблемою. Цигарок не беріть більше норми (2 пачки і третя відкрита – прим. ред), бо можуть вас завернути. 

За словами Марії, на кордоні є проблема з вбиральнями. Біотуалетів там немає, а стаціонарні просто не справляються з такою великою кількістю людей. Коли тернополянка переходила кордон, до туалету сформувалася колона з 400 осіб.  Загалом в пішій черзі до Польщі стояло понад тисячу людей. 

Якщо збираєтесь пішки переходити кордон, подбайте про дощовик, воду і перекус, адже в черзі доведеться стояти до 12 годин, радить заробітчанка з Тернополя ( фото: Марія Поворозник)

– Я дуже співчуваю тим, хто там стоїть, – каже заробітчанка. 

За дорогу до кордону Марія заплатила 500 грн, від кордону до місця роботи – ще 150 злотих (1 тис. грн – прим. ред). Їхала разом із заробітчанами з Тернопільської та Чернівецької областей.

Не забудьте теплий одяг та щитки на коліна

Зарплати тернополянка ще точно не знає. Про неї мають сказати лише на днях. З розповідей чула, що платять 2,5 злотих за луб’янку  (корзина на 2 кг – прим. ред) полуниць. 

– Найбільше, що наразі назбирували – це 22 луб’янки.  А ті, хто перший раз збирав, то аж плакав, бо мав тільки шість, – пригадує Марія Поворозник. –  Взагалі тут можна до тисячі доларів в місяць заробити, якщо збирати більше. Але ще багато від погоди залежить. Якщо сонця немає, то все зелене і нема що збирати.

Робота на полуницях дуже важка, особливо для новачків. Доводиться робити зранку вправи, щоб було легше збирати ягоди, зауважує тернополянка. 

– Якщо хочеш заробити, то треба швидко працювати. Люди з досвідом знають, де є більше полуниць, а де взагалі немає, і одразу беруть собі кращі рядки. Хто лиш приїхав, отримує гірші ділянки, – зауважує заробітчанка. 

Робота на полях з полуницею починається о 4.00, коли ще холодно та роса. Тому варто мати з собою теплий одяг, радить Марія Поворозник (архів редакції)

Збір полуниць починається до настання спеки – з 4 год ранку, коли холодно та роса, тому потрібно мати теплий одяг, радить Марія. Також варто брати щитки на коліна, щоб було легше клякати.  

– Одного разу я мало речей взяла, то була вся мокра від тієї роси, а мій шеф бачив, що я одягаю пакети на ноги, і не запропонував нічого, – скаржиться дівчина. 

Наразі збір полуниць триває до 9 год ранку, пізніше, як врожай почне активніше достигати, робота триватиме довше. 

На поле щодня приїжджає поліція

До слова, Марія з іншими українськими заробітчанами зараз на карантині. Але він швидше умовний, адже польська влада дозволила не проходити повну ізоляцію тим, хто працює в сільському господарстві. 

– Можна лише працювати в полі, а от за межі подвір’я чи в магазин виходити впродовж 14 днів заборонено, – говорить дівчина. – На поле кожного дня приїжджає поліція і дивиться чи ми є.

25-річна Марія Поворозник їздить до Польщі на заробітки з 18 років. Там працювала на різних роботах – офіціанткою, збирала броколі, цвітну капусту, салат, огірки, яблука, сливи. Цього разу вирішила спробувати, як працювати на полуницях, щоб зробити висновок, яка найгірша робота в Польщі. Мовляв, багато чула, що це саме збір полуниці. Порівнюючи попередній досвід, з цією тезою террнополянка станом на сьогодні погоджується. 

– Сьогодні ми ледве встали з ліжка, всі м’язи болять, – каже вона.

Працювати в Україні за копійки, пояснює Марія, вона не хоче. Хоча мріє ходити на роботу в рідній державі, причому кудись на офіс, гарно одягнутою і нафарбованою, а не трудитись в Польщі на полі. 

– Але виходу не було, бо за 6 тис. грн не виживеш, – пояснює рішення поїхати на заробітки тернополянка.    

Та все ж Марія сподівається, що настане такий час, коли вона зможе працювати в Україні і отримувати гідну зарплату. 

Також думки і інші тернопільські заробітчани, з якими спілкувалася журналістка Терміново, готуючи попередні публікації. Люди кажуть, що пандемія коронавірусу, карантин і навіть потреба обсервації у Польщі їх не лякають. Їм потрібна робота та пристойна зарплата, а в Україні на неї розраховувати не можуть. 

Нагадаємо, нині найоптимальніший варіант заробітку за кордоном – це сезонні роботи у Польщі, яка створила всі умови для українців. Вони можуть їхати сюди за біометричним паспортом та запрошенням від роботодавця, а також за робочою візою. Про масовий виїзд жителів області на заробітки свідчать черги  під банками та візовим центром. 

Про те, яка робота і зарплата чекає заробітчан Тернопільщини, що для заробітчан після карантину змінилося на краще, а що – навпаки, ми писали у попередній публікації Терміново. 

Також наше видання розповідало, до яких хитрощів вдаються, щоб потрапити на вигідніші заробітки та чому подорожчали послуги перевезення до Польщі і на скільки? 

Головне фото та відео: radiosvoboda.org

 

 

 

 

 

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025