02.03.2021
Аналітика Молодь Новини

Переносять/скасовують: що буде із найпопулярнішими фестивалями Тернополя і як бути тим, хто вже придбав квиток

Карантин вніс правки майже у всі сфери життя, не оминув він і культурних заходів. Два тернопільські фестивалі, відомі на всю Україну та за її межами, також змушені були змінити свої плани. Обидва цьогоріч мали відбутись увосьме. Фестиваль “Ї” переніс дату проведення з травня на осінь, “Файне місто” організатори цього року взагалі скасували. Як будуть передомовлятися з учасниками та як повертатимуть кошти за квитки, Терміново з’ясовувало у організаторів.

Вони розповідають, що як тільки з’явились перші повідомлення про коронавірус, одразу почали переглядати свої плани.

Перенесення фесту зіграло на користь відвідувачів

– За ситуацією ми почали стежити ще навіть до введення карантину, – каже керівник мистецького фестивалю “Ї” Юрій Матевощук. – А щойно карантин оголосили, ми зібралися з командою обговорити перенесення фестивалю. Ще в березні було зрозуміло, що цієї весни на 99% нам його не провести. Попередньо ми обрали дати 4-8 листопада 2020 року з надією, що цього року ми ще зможемо провести фестиваль, позаяк дуже не хотілося б робити перерву на рік. Хоча звісно, ми в першу чергу будемо зважати на ризики та загрози, бо безпека відвідувачів понад усе.

За словами Матевощука, обрали саме ці дати, зважаючи на інші фестивальні та літературні події в Україні, щоб максимально ні з ким не перетинатися.

– Розуміємо, що наші відвідувачі планують фестивальну осінь та й нам також хотілося б відвідати інші дружні фестивалі, – каже керівник фестивалю “Ї”.

Фото: Facebook-сторінка Мистецького фестивалю Ї

А ось фестиваль “Файне місто” взагалі скасували. Це рішеня, кажуть організатори, далося їм нелегко, але іншого виходу не було. Поки команда до останнього сподівалася, що таки вдасться провести дійство, самі учасники почали повідомляти, що приїхати на фестиваль не зможуть. Тому вже анонсований фестиваль довелось перенести на 2021 рік, попередні дати – 28 липня-1 серпня.

– Цього року фестиваль мав відбутись вже восьмий раз, – розповідає співорганізатор і засновник “Файного міста” Ростислав Плахцінський. – Але з початком епідемії це стало неможливим.

Попри перенесення фестивалю на рік, потенційних відвідувачів поспішають заспокоїти.

– Наразі ми ведемо переговори зі всіма анонсованими на 2020 рік учасниками, більшість артистів вже підтвердили свою участь у 2021 році, – каже Плахцінський.

Зміна ж дати проведення “Ї” неочікувано дала свої позитивні наслідки.

– Ми з усіма учасниками передомовилися. Навіть більше, на листопадові дати вдасться приїхати багатьом учасникам, яким не вдавалося до нас завітати у травні, – запевняє Матевощук. – Тому можна сказати, що наш відвідувач від цього лише буде у виграші. З часом ми оголосимо імена нових учасників.

Однак Юрій Матевощук зазначає: перешкодою в проведенні фестивалю восени можуть стати обмеження щодо кількості відвідувачів.

– Якщо фестиваль відбудеться цієї осені, то будемо дотримуватись всіх санітарно-гігієнічних заходів безпеки: з регулярними перервами та дезінфекцією приміщень. А щодо обмеження кількості відвідувачів… Якщо будуть обмеження до 50 або 100 відвідувачів, це для нас вже нонсенс. Ми переросли такі масштаби. Тому краще буде перенести фестиваль на такі дати, аби його було зручно проводити без обмежень для відвідувачів.

Міжнародні та внутрішні карантинні заходи не дозволили б провести й “Файне місто” на відповідному рівні. Адже не лише обмеження у кількості відвідувачів, а й закриті кордони унеможливили приїзд і виконавців, і гостей.

Фото: Facebook-сторінка фестивалю “Файне Місто”

– Проводити “Файне місто” абияк не відповідає нашим цінностям, – підкреслюють організатори. – “Нам важливо зберегти думку Файних Людей про те, що “Файне Місто” дбає про якість, комфорт і атмосферу відпочинку своїх мешканців”, – так ми пояснили причину скасування фестивалю цьогоріч на офіційній сторінці у соцмережі. Бо “Файне Місто” – це вже традиція.

Наразі ж обіцяють: придбані квитки залишаються дійсними. “Файне місто” днями оголосило, що наступного року фестиваль триватиме на 4 дні, а всі 5 – за ту ж ціну, яку вже заплатили ті, хто встиг придбати квиток на 2020 рік.

Що ж до повернення коштів, то організатори обидвох подій обіцяють: кому плани завадять скористатись квитком, безсумнівно отримають свої гроші назад. Систему наразі розробляють, “Файне Місто” пообіцяло роз’яснити все після скасування карантинних заходів в Україні. Поки що ж просять гостей не поспішати здавати квитки й зберегти їх як вклад у проведення фестивалю наступного року.

“Від влади немає жодних орієнтирів і пояснень”

Ввечері 12 травня в Україні відбулась акція #стопкультурномукарантину. Приєднались до неї і в Тернополі, зокрема, й організатори фестивалю “Файне Місто”.

– Ми хочемо, аби уряд прописав нам дорожню карту, як індустрії культури виходити із карантину, бо наразі складається враження, що нас не існує, – каже координатор акції у Тернополі, співзасновник фестивалю Володимир Пасяка. – Якщо в Німеччині чітко сказали: до 1 вересня жодних масштабних заходів, і в один день всі фестивалі скасували, в Австрії діє така ж заборона до липня, то в нас незрозуміло нічого. В інших країнах, зокрема, ЄС, спершу є офіційна заява влади, а тоді реагують організатори. Нам же наразі ніхто не заборонив проводити події після 25 травня. Навіть просто їх плануючи, ми вже несемо витрати: на рекламу, на трансфер. А потім нам скажуть: “Ой, але ж ми вам не дозволяли нічого проводити”.

Фото: Facebook-сторінка Антона Марчевського

Пасяка вважає, що керівництво держави має чітко прописати умови, скажімо, яким має бути рівень захворюваності, щоб культурні заходи почали відбуватися. Тоді б організатори таких заходів розуміли, на що сподіватись.

– Ми щодня несемо витрати. Спершу ми перенесли концерти з березня на квітень, а в квітні – на травень, тепер – на вересень, – продовжує Пасяка. – – Якщо би була чітка дата, ми могли б сказати персоналу, що, наприклад, на найближчі 3-5 місяців ви можете шукати собі підробіток ще десь, поки наш проєкт стоїть. Бо місяць-два ще можна перечекати без розуміння ситуації, але потім люди підуть працювати в інші сфери. Наразі немає жодного бачення, куди рухатись далі.

Тож від уряду хочуть почути хоч якесь пояснення, а в ідеалі – сприяння галузі в наявній ситуації.

– Це можуть бути безвідсоткові кредити, зміна законодавства щодо дозволу не повертати гроші за квитки, якщо захід переносять, якісь ваучери при перенесенні концертів, – перелічує Володимир Пасяка. – Але нам важливо це все почути, чи щоб нас хоча би залучити до контактної групи, яка цей механізм розроблятиме.

Наразі чи не найбільше турбує організаторів питання повернення вартості квитків. За законом, повернути повну вартість організатори повинні, якщо подія не відбулась. Але що робити у випадку карантину, коли вини організаторів немає, незрозуміло.

– Для нас це подвійний удар, – нарікає Пасяка. – Адже ці кошти давно вкладені в гонорари виконавцям, у зарплати персоналу, в рекламу. Але водночас ми повинні їх повернути відвідувачам, за їх вимогою. Чи є карантин форс-мажором? Якщо так, то які терміни повернення? В Іспанії кошти за квитки не повертають, вони автоматично є дійсними на всі ті події, які перенесли через карантин. Це регулює відповідний закон.

За словами Пасяки, наразі із майже 5 тисяч проданих квитків на “Файне Місто” 2020 лише одна людина захотіла повернути собі їхню вартість.

– Однак це скоріше через те, як в нас вибудована тісна комунікація із фестивальниками, а ще це говорить про рівень свідомості наших відвідувачів. Але якщо говорити про естрадного артиста, то там зовсім інша буде ситуація, – уточнює Володимир Пасяка. – Кожен повинен зрозуміти: якщо квитки на проїзд для артиста куплені, то кошти за них нам не повернули, хоча рейс і не відбувся. Те ж саме стосовно бронювань у готелях. Кошти наразі не повертають. А людям ми за квитки гроші маємо повернути. Логіки немає. Так само гроші за поклеєні афіші та запущену рекламу нам ніхто не поверне.

Головне зображення pixabay

Схожі пости

Джерело поширення COVID-19 на Шумщині – Почаївська лавра. Результати епідрозслідування

Наталка Колтун

Неймовірне видовище з висоти пташиного польоту: як ремонтують дорогу біля Дружби (відео)

144 снаряди, знайдені на території школи №18, вже підірвали

Євгенія Цебрій