На Тернопільщині у жінки з розладами психіки виявили коронавірус завдяки тому, що вона втікала з притулку

У Чорткові «Дім милосердя» залишили наодинці з їхніми проблемами, слова чиновників суперечать дійсності, через що кількість хворих в закладі може зрости.

 Трьох людей, інфікованих коронавірусом, виявили нещодавно в Чорткові у “Домі милосердя”, який опікується людьми з інвалідністю та тими, хто опинився у скруті. 11-річну дитину звідти госпіталізували у лікарню, а ось двоє дорослих досі залишаються на ізоляції у закладі. Хоча там для цього немає відповідних умов, натомість є загроза заразитися іншим жителям притулку та обслуговуючому персоналу, бідкається директорка “Дому Милосердя” Марія Андрухова. 

Головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук запевняє, що жінку з психічними порушеннями мали б забрати на лікування у психоневрологічну лікарню навіть з коронавірусом, однак насправді, як з’ясувало “Терміново”, все це лише в теорії. На практиці ж ситуація наразі кардинально інша.

 Про інфікованих могли і не дізнатись 

Благодійна організація «Дім милосердя» заснована в березні 2013-го року Бучацькою єпархією УГКЦ та батьками  дітей з інвалідністю. Також тут допомагають людям, які опинилися у складних життєвих обставинах. 

– У нашому 4-поверховому приміщенні один поверх займає обласна комунальна установа “Родинний затишок”,  решту поверхів – «Дім милосердя». Серед інфікованих – двоє жінок з “Родинного затишку” і одна дитина з “Дому милосердя”, – розповідає Марія Андрухова, яка взялася вирішувати проблеми обох закладів, бо як каже, вони одна команда і проблема їх спільна. – Хворій дівчинці – 11 років, у неї затримка психічного розвитку, їх четверо в нас з однієї сім’ї. Родина неблагополучна і тому діти потрапили до нас. Дитину забрали в інфекційне відділення Чортківської райлікарні. А жінок не взяли нікуди, просто залишили. Одна з них із психічними порушеннями, друга проживає тут через складну життєву ситуацію. 

У “Домі милосердя” досі могли не знати, що у них є інфіковані COVID-19. Дізналися про це цілком випадково. 

– У нас виникли проблеми з психічно хворою жінкою. Вона була агресивна, регулярно втікала, бігала містом, її ніхто не міг втримати. Доводилося викликати поліцію, швидку, щоб зробити їй укол, – розповідає директорка притулку. – Ми хотіли покласти її в психоневрологічну лікарню, а нам сказали, що їй треба здати тест на COVID-19, інакше вони не приймають. Коли наша лікарка проводила забір матеріалів для тесту цій жінці, ми запропонували заодно протестувати 11-річну дівчинку, в якої підвищилась температура до 37,2. Просто щоб перестрахуватися. Ось так випадково і дізналися про інфікованих. Так би може ходили і до нині, бо симптомів у них немає. Ми все так пильнуємо, миємо, а тут таке… Але ця жінка вибігала, ми випускали її на вулицю гуляти, бо вона не може бути на місці. А рукавиць вона не хотіла, маску зсувала… Мабуть, це від неї заразилися інші.

 «Чиновники грають на публіку»

Зараз проблемою закладу є те, що двох інфікованих ніхто не хоче забирати на ізоляцію, продовжує директорка “Дому милосердя”.  

– Вони у нас залишаються, – каже вона. – Наша лікарка звернулася в обласну психоневрологічну лікарню, але там сказали, що інфікованих коронавірусом не приймають. Іншу хвору також не беруть в лікарню, бо нема важких ознак хвороби, кажуть: ”Самі ізолюйте”. А в нас ще 15 дітей тут. Я не можу допустити, щоб ще хтось захворів. Ми залишилися одні, розумієте. Цей вислів “Ти не один” взагалі недоречний зараз. Просто всі грають на публіку. А коли стається біда, ти залишаєшся один. Тільки волонтери одразу прийшли нам на допомогу. 

Марія Андрухова каже, що Родинний затишок” з 1 січня 2020 року має фінансувати область. Але він початку року з обласного бюджету коштів не надходило. “Дім милосердя” утримує  Бучацька єпархія УГКЦ і жертводавці, проте їм важко профінансувати усі зарплати, відтак з коштами систематичні труднощі. 

Місто виділяло нам 700 тисяч допомоги на рік – на продукти, канцтовари, миючі засоби. Але зараз фінансують тільки продукти харчування, бо сказали, що бракує грошей. Ми погодилися вже на такі умови, хоча загалом коштів постійно бракує, – стверджує пані Андрухова. – Зараз “Дому милосердя” потрібні захисні костюми, бо до хворих треба по кілька разів на день ходити. А також засоби дезіфекції, антисептики для рук і продукти. У нас проживають 23 людей, а ще є люди, які їх доглядають – це няні і медсестри, – всього 9 людей.

Обоє інфікованих жінок не мають ні температури, ні інших ознак коронавірусу, зауважує директорка “Дому милосердя”.  

– Ми зробили їм ізоляцію, але це непросто. Бо це все одне приміщення, біля них ходять наші працівники,  – каже вона.  – Зараз нам допомогли засобами захисту волонтери, а до того часу ми своїми силами справлялись, купували спирт, розводили і так все дезінфікували.

Через виявлений у “Домі милосердя” коронавірус тестували 70 чоловік – це ті, які були контактні з інфікованими, продовжує Марія Андрухова. Серед них – персонал та жителі закладу, майстри, які робили ремонт, владика і монахині з єпархії, які заходили на територію. На щастя, більше ні в кого недуги не виявили. До речі, одна з інфікованих живе з мамою, у неї теж негативний результат на COVID-19. 

– У “Дім милосердя” приходить 50 дітей на денну реабілітацію, коли ми працюємо в нормальному режимі, – розповідає директорка закладу. – Зараз тут проживають 23 людини – 15 дітей і 8 дорослих у “Родинному затишку”. Це люди, яким немає куди йти. Дитина, мабуть, заразилася від інфікованої жінки. В нас трапезна одна – спершу діти йдуть їсти, потім дорослі. А ще всі ходять коридорами…

 “Гроші є, давайте рахунки” 

Міський голова Чорткова Володимир Шматько каже, що міськрада дофінансовує “Дім милосердя”з 2018 року, відколи з міського бюджету на потреби закладу почали виділяти близько 700 тис грн. За словами пана Шматька, оскільки в притулку є діти з районів та області, свого часу облдержадміністрація взяла частину працівників на зарплати і створила “Родинний затишок”. Але від початку року ні копійки їм не перерахувала.

– Місто cтаном на сьогодні вже 80 тисяч грн профінансувало, – каже пан Шматько. – З міського бюджету ми регулярно проплачуємо рахунки, які вони нам виставляють щодо своїх потреб, скажімо за продукти.   7 травня у нас відбулася на вулиці сесія міськради, і керівниця закладу озвучили нинішні проблеми, – каже міський голова. – А два дні тому мені телефонував владика з  проханням допомоги, бо потрібні засоби захисту, термометри, костюми. Ми нічого не маємо проти, чекаємо на рахунки. Як тільки вони будуть, наше фінуправління їх проплатить. Наразі їх не було. 

 Жінок з притулку, стверджує мер Чорткова, забрати нікуди.

– Куди я їх заберу, в міськраду? – запитує він.

Головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук, яка також є головою обласного штабу боротьби з коронавірусом вважає, що проблеми у тому, що хворі на коронавірус жінки залишаються у притулку, немає. Мовляв, почувають себе добре, тому можуть бути ізольовані в окремій кімнаті. 

– Що ж до жінки з психічними порушеннями, то госпіталізацією повинні займатися лікарі. Є психіатри і вони повинні давати направлення на госпіталізацію. Тому директорці закладу потрібно звернутися до медиків, – каже пані Чайчук. – У кожному психоневрологічному диспансері чи іншому закладі є відведені місця для госпіталізації таких хворих з коронавірусом. У нас зараз кожен заклад розглядає питання можливості госпіталізації хворих з COVID-19, так по всій державі. 

Втім, наразі, судячи з реалій, слова головної санітарної лікарки не мають нічого спільного з дійсністю…

 Редакція “Терміново” стежитиме, чи вирішать проблеми “Дому милосердя” в Чорткові. 

Довідка

Кошти на продукти, медикаменти та засоби індивідуального захисту для працівників притулку можна перерахувати на картку VISA 4149 6293 8866 8220. ANATOLIY PETLIOVANYY. Призначення – “Дім милосердя”. Або привозити необхідне за адресою м. Чортків, вул. Монастирська, 1.

 

 

 

 

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025