27.01.2022
Новини

Розмітка, хлорка та багато перепрошень: як карантин змінив Тернопіль

Від сьогодні в Тернополі посилили карантинні заходи. Згідно з рішенням оперативного штабу для боротьби з коронавірусом, всі продукти тепер мають продавати пофасованими, в чергах людей має бути якомога менше, а на підлогах у супермаркетах має бути розмітка – між кожним покупцем мінімум 1 метр.

Що працює, а що ні? Тут навіть не треба спеціально йти на перевірку, варто просто пройтись звичним маршрутом: сходити в магазин по продукти, зайти в аптеку, надіслати пакунок. Буденний режим.

Але дещо все ж змінилось.

Супермаркет “АТБ” на масиві “Дружба”, на розі вулиць Винниченка та Миру. Близько 16.00 людей тут небагато. Фрукти та овочі пофасовані в поліетиленові пакети. Ще вчора вони лежали просто в ящиках: набирай, скільки хочеш. Поруч жінка тягнеться по банани. Але кладе пакунок, орієнтовно пів кілограма вагою, назад.

– А якщо мені треба тільки дві штучки? – питає сама в себе і йде далі.

В цей час працює одна каса. І касирка, і охоронець в масках та рукавичках. На підлозі рожевим скотчем наклеєні лінії – через 1 метр. Люди слухняно дотримуються дистанції. Але не всі. Я стою остання в черзі. За спиною – вже поличка з насінням та сухариками. Тому якась жінка зупиняється одразу біля мене. Черга посувається. Але жінка вперто стає знову біля мене.

– Ви знаєте, нащо ті лінії на підлозі, – питаю.

– Без поняття.

– Щоб дотримуватись дистанції. Коронавірус. Карантин. Ви не чули?

– Але ж я не хвора.

– Але ж я можу бути хворою.

– То чого без маски ходите між люди?

– Я можу ще не знати, що я хвора.

Але на мої слова жінка реагує мляво. Спершу відступає на крок. Але, коли я опиняюсь на касі, все одно зупиняється одразу ж біля мене.

Мало наклеїти лінії. Треба ще, щоб люди дотримувались тих обмежень.

***

В супермаркеті “Теко” на Мазепи одразу ж на вхідних дверях висить оголошення. У покупців перепрошують, нагадують про карантинні заходи та просять не затримуватись в крамниці довше, ніж треба, щоб “не наражати на небезпеку себе та інших і не сприяти поширенню інфекції”. Ліній на підлозі біля кас немає. Але й черги в той момент немає. Персонал в масках та рукавицях. В приміщенні пахне хлоркою і підлога волога – недавно прибирали, очевидно.

***

Аптека на Миру. Мережі “ЗІ”. В сьогоднішньому повідомленні Тернопільського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом вказано, що ця мережа має медичні маски. Але в цій їх немає. І розмітки на підлозі – теж.

Провізорка не знає, коли маски будуть. Каже, що нема їх вже давно.

Майже неможливо знайти в аптеках і санітайзери для дезінфекції рук. Але в мережі інтернет є багато рецептів, як зробити їх самотужки. Тому питаю, чи є хоча б складники для саморобки.

– Настоянка ромашки?

– Нема.

– А гліцерин?

– Немає. Все розкупили, – винувато посміхається дівчина-провізор.

***

Але мені ще треба надіслати пакунок. Це не “горить”, але й завтра-післязавтра ситуація навряд чи зміниться. Тому йду на відділення “Нової пошти” на Кривоноса.

Вже на підході дивують жовті смуги скотчу, наклеєні просто на асфальті за межами офісу.

В приміщенні на підлозі – жовтий квадрат зі скотчу: два на два метри. Кожен метр теж відділений.

В офісі четверо працівників (всі в масках та рукавичках) і стільки ж клієнтів.

– Перепрошую, але зачекайте, будь ласка, на вулиці, – це до мене. Тому чемно йду за двері. На склі – оголошення про карантинні заходи.

Виходять троє клієнтів, чую, як менеджерка гукає, аби я заходила. За звичкою йду аж до столу, але мені знову вказують на жовту лінію за метр.

– Перепрошую, але дотримуйтесь, будь ласка, дистанції.

Отак, на відстані одного метра диктую дані, куди надіслати пакунок. А потім, протягнувши руку до такої ж протягнутої руки менеджерки (дистанція ж 1 метр), отримую і чек.

***

Дорогою в дворах помічаю оголошення з порадами, як уникнути коронавірусу. Наклеєні на кожній дошці оголошень біля під’їзду. Але в моєму дворі таких немає. Може, поки що?

Заходжу в Ощадбанк на Миру. Дивуюсь, як підскочив курс. В приміщенні немає багато людей. Але й жодних ліній на підлозі поки теж немає. Касирка за склом працює в медичних рукавичках, але без маски. Мабуть, тому що за склом?

***

Біля самого дому зустрічаю подругу. Посміхаємось одна до одної, махаємо привітно руками.

– Обійматись не будемо, – сміюсь. – Карантин.

Подруга посміхається у відповідь.

***

На відділенні Укрпошти на Мазепи також всі в масках. За метр від стійки – жовтим скотчем “проведена” лінія. Про те, щоб дотримувались дистанції, клієнтів попереджають надруковані оголошення, приклеєні до дверей. Також наголошують на змінах у робочому графіку.

***

У «Смаколику» на Бережанській 17 березня життя також помітно змінилося. Продавчині у масках та рукавичках, на підлозі – нанесені лінії червоним скотчем, які мають відділяти покупців на метр один від одного. Фотографую – на світлині скотч чомусь має помаранчевий відтінок. Але підтверджує: розмітка є. Щоправда, не всі на неї звертають увагу – дехто переступає лінію і прямує до каси, ігноруючи чергу.

Одна з працівниць миє підлогу. Чути запах хлорки.

– Я вже п’ятий раз сьогодні мию, – розповідає колегам жінка.

В одному з відділів у ящику хлібини без упаковки, хоча рішенням Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом це заборонено. Всі харчові товари, крім м’яса і риби, мають реалізовувати упакованими і фасованими. Але раптом одна з продавчинь бере пакетик і починає пакувати туди хлібини. Вже маємо фасовані! Проте наскільки це гігієнічно – під питанням.

***

В аптеці неподалік теж дотримуються певних правил: покупці тримають метр дистанції між собою. Але, на жаль, це не допомагає їм купити заплановані ліки.

– Парацетамолу немає, може, завтра привезуть, – розводить руками фармацевтка.

– Дайте Септефрил, – просить жінка.

– Також немає.

– А Інгаліпт?

– Немає.

Завтра мають привезти антисептик для рук, каже працівниця аптеки, але він буде коштувати близько 100 грн. Наразі в аптеці ще є одноразові рукавички, хоча їх активно розбирають.

Текст і фото: Євгенія Цебрій, Ірина Небесна

 

 

Схожі пости

У В.Гаях обурюються, що важка техніка знищує їхню дорогу

Redaktsia

У Чорткові демонтували близько 100 вивісок і банерів: переймаємо корисний досвід

Redaktsia

Стали відомі прізвища всіх депутатів нової Тернопільської міської ради (список, інфографіка, відео)

Євгенія Цебрій
Перейти до панелі інструментів