24.09.2020
Новини

Розмітка, хлорка та багато перепрошень: як карантин змінив Тернопіль

Від сьогодні в Тернополі посилили карантинні заходи. Згідно з рішенням оперативного штабу для боротьби з коронавірусом, всі продукти тепер мають продавати пофасованими, в чергах людей має бути якомога менше, а на підлогах у супермаркетах має бути розмітка – між кожним покупцем мінімум 1 метр.

Що працює, а що ні? Тут навіть не треба спеціально йти на перевірку, варто просто пройтись звичним маршрутом: сходити в магазин по продукти, зайти в аптеку, надіслати пакунок. Буденний режим.

Але дещо все ж змінилось.

Супермаркет “АТБ” на масиві “Дружба”, на розі вулиць Винниченка та Миру. Близько 16.00 людей тут небагато. Фрукти та овочі пофасовані в поліетиленові пакети. Ще вчора вони лежали просто в ящиках: набирай, скільки хочеш. Поруч жінка тягнеться по банани. Але кладе пакунок, орієнтовно пів кілограма вагою, назад.

– А якщо мені треба тільки дві штучки? – питає сама в себе і йде далі.

В цей час працює одна каса. І касирка, і охоронець в масках та рукавичках. На підлозі рожевим скотчем наклеєні лінії – через 1 метр. Люди слухняно дотримуються дистанції. Але не всі. Я стою остання в черзі. За спиною – вже поличка з насінням та сухариками. Тому якась жінка зупиняється одразу біля мене. Черга посувається. Але жінка вперто стає знову біля мене.

– Ви знаєте, нащо ті лінії на підлозі, – питаю.

– Без поняття.

– Щоб дотримуватись дистанції. Коронавірус. Карантин. Ви не чули?

– Але ж я не хвора.

– Але ж я можу бути хворою.

– То чого без маски ходите між люди?

– Я можу ще не знати, що я хвора.

Але на мої слова жінка реагує мляво. Спершу відступає на крок. Але, коли я опиняюсь на касі, все одно зупиняється одразу ж біля мене.

Мало наклеїти лінії. Треба ще, щоб люди дотримувались тих обмежень.

***

В супермаркеті “Теко” на Мазепи одразу ж на вхідних дверях висить оголошення. У покупців перепрошують, нагадують про карантинні заходи та просять не затримуватись в крамниці довше, ніж треба, щоб “не наражати на небезпеку себе та інших і не сприяти поширенню інфекції”. Ліній на підлозі біля кас немає. Але й черги в той момент немає. Персонал в масках та рукавицях. В приміщенні пахне хлоркою і підлога волога – недавно прибирали, очевидно.

***

Аптека на Миру. Мережі “ЗІ”. В сьогоднішньому повідомленні Тернопільського оперативного штабу для боротьби з коронавірусом вказано, що ця мережа має медичні маски. Але в цій їх немає. І розмітки на підлозі – теж.

Провізорка не знає, коли маски будуть. Каже, що нема їх вже давно.

Майже неможливо знайти в аптеках і санітайзери для дезінфекції рук. Але в мережі інтернет є багато рецептів, як зробити їх самотужки. Тому питаю, чи є хоча б складники для саморобки.

– Настоянка ромашки?

– Нема.

– А гліцерин?

– Немає. Все розкупили, – винувато посміхається дівчина-провізор.

***

Але мені ще треба надіслати пакунок. Це не “горить”, але й завтра-післязавтра ситуація навряд чи зміниться. Тому йду на відділення “Нової пошти” на Кривоноса.

Вже на підході дивують жовті смуги скотчу, наклеєні просто на асфальті за межами офісу.

В приміщенні на підлозі – жовтий квадрат зі скотчу: два на два метри. Кожен метр теж відділений.

В офісі четверо працівників (всі в масках та рукавичках) і стільки ж клієнтів.

– Перепрошую, але зачекайте, будь ласка, на вулиці, – це до мене. Тому чемно йду за двері. На склі – оголошення про карантинні заходи.

Виходять троє клієнтів, чую, як менеджерка гукає, аби я заходила. За звичкою йду аж до столу, але мені знову вказують на жовту лінію за метр.

– Перепрошую, але дотримуйтесь, будь ласка, дистанції.

Отак, на відстані одного метра диктую дані, куди надіслати пакунок. А потім, протягнувши руку до такої ж протягнутої руки менеджерки (дистанція ж 1 метр), отримую і чек.

***

Дорогою в дворах помічаю оголошення з порадами, як уникнути коронавірусу. Наклеєні на кожній дошці оголошень біля під’їзду. Але в моєму дворі таких немає. Може, поки що?

Заходжу в Ощадбанк на Миру. Дивуюсь, як підскочив курс. В приміщенні немає багато людей. Але й жодних ліній на підлозі поки теж немає. Касирка за склом працює в медичних рукавичках, але без маски. Мабуть, тому що за склом?

***

Біля самого дому зустрічаю подругу. Посміхаємось одна до одної, махаємо привітно руками.

– Обійматись не будемо, – сміюсь. – Карантин.

Подруга посміхається у відповідь.

***

На відділенні Укрпошти на Мазепи також всі в масках. За метр від стійки – жовтим скотчем “проведена” лінія. Про те, щоб дотримувались дистанції, клієнтів попереджають надруковані оголошення, приклеєні до дверей. Також наголошують на змінах у робочому графіку.

***

У «Смаколику» на Бережанській 17 березня життя також помітно змінилося. Продавчині у масках та рукавичках, на підлозі – нанесені лінії червоним скотчем, які мають відділяти покупців на метр один від одного. Фотографую – на світлині скотч чомусь має помаранчевий відтінок. Але підтверджує: розмітка є. Щоправда, не всі на неї звертають увагу – дехто переступає лінію і прямує до каси, ігноруючи чергу.

Одна з працівниць миє підлогу. Чути запах хлорки.

– Я вже п’ятий раз сьогодні мию, – розповідає колегам жінка.

В одному з відділів у ящику хлібини без упаковки, хоча рішенням Тернопільського штабу для боротьби з коронавірусом це заборонено. Всі харчові товари, крім м’яса і риби, мають реалізовувати упакованими і фасованими. Але раптом одна з продавчинь бере пакетик і починає пакувати туди хлібини. Вже маємо фасовані! Проте наскільки це гігієнічно – під питанням.

***

В аптеці неподалік теж дотримуються певних правил: покупці тримають метр дистанції між собою. Але, на жаль, це не допомагає їм купити заплановані ліки.

– Парацетамолу немає, може, завтра привезуть, – розводить руками фармацевтка.

– Дайте Септефрил, – просить жінка.

– Також немає.

– А Інгаліпт?

– Немає.

Завтра мають привезти антисептик для рук, каже працівниця аптеки, але він буде коштувати близько 100 грн. Наразі в аптеці ще є одноразові рукавички, хоча їх активно розбирають.

Текст і фото: Євгенія Цебрій, Ірина Небесна

 

 

Схожі пости

Золоті та срібні нагороди привезли тернополяни (фото)

Заступника начальника поліції Тернопільщини відсторонили від посади через фінансові махінації

Багатостраждальну дорогу до села Стінка Бучацького району обіцяють відремонтувати. Депутати облради підтримали проект рішення

Євгенія Цебрій