26.02.2020
Культура Новини

“Вони утримують для нас небо”: в Тернополі – виставка фантастичних дерев-картин

Цілий ліс фантастичних дерев, щоправда намальованих, тернополяни можуть побачити на виставці львівського художника Ярослава Станчака із однойменною назвою – “Дерева”.

– Малюючи ці дерева, я намагався зобразити не те, що є переді мною, а те, що хотів би бачити, – розповідає митець. – Я прагнув відтворити характер, відчуття чи мить, яку переживає дерево.

Техніка створення картин, за словами Ярослава, водночас і дуже проста, і дуже кропітка. Бо вимагає багато часу, хоча саму картину потрібно створювати дуже швидко. Досягти ефекту, наче дерево вишили гладдю на полотні, дозволяє мастихін.

– Це спеціальний шпатель, на який накладають багато олійної фарби. От із ним я й працюю. Щоправда, робити мазки потрібно досить швидко. Бо хоч картина потім і досить довго сохне, але фарба сама швидко густіє, і нею вже не помоделюєш, – пояснює художник.

Тому іноді виходить попрацювати кілька годин, іноді — пів дня. Хоча це також дуже залежить і від настрою, і від того, яке дерево малює.

Над виставкою Ярослав працював три роки. Розповідає, що його на образи дерев надихнуло з відповідною назвою Бруно Ферреро.

– У ньому дідусь показував онуку велетенські дерева, які росли неподалік алеї, зі словами “Подивись, як вони працюють!”. На що хлопчик дивувався, бо не міг зрозуміти: в чому ж полягає робота дерев? “Вони ж сполучають небо та землю. Це дуже важке завдання”, – такою буда відповідь діда.

Тому Ярослав вирішив присвятити цьому сюжету серію робіт.

– Бо ці прекрасні велетні утримують для нас небо, щоб вітер не відірвав його від землі. Вони живуть в моїй уяві, – зізнається художник і пояснює: хоч натхнення черпає таки із натури, але показує це все по-своєму. Ти десь щось бачиш на вулиці, воно тебе надихає. З часом ти твориш щось подібне. Але воно потім все одно відрізняється від натури. Все ж таки ти відпускаєш свою руку, вона йде сама, її веде твоя свідомість. Тіло створює ці картини саме. Людина, навіть дивлячись на натуру, може малювати з уяви. Натура надихає, але не завжди треба її повторювати. Варто зробити щось своє.

Навіть якщо мольберт зараз десь вдома і не під рукою, але побачене і те, як ти це відчув, тобі десь зафіксувалось, пояснює Ярослав.

– Дерева нас супроводжують все життя, починаючи від колиски, вони слугують нам опаленням, ми добуваємо їжу з дерев. І лягаємо потім теж у дерево, – пояснює своє бачення автор картин.

Друзі іноді питають у художника, чи не хоче він влаштувати аналогічну виставку, але зі світлинами. Адже він також і фотограф. Однак Ярослав відмахується – наразі не відчуває потреби в цьому.

Виставка діятиме в галереї “Бункермуз” до 9 лютого щодня з 16.00. Вхід вільний

Довідка:

Ярослав Станчак народився у Львові в 1976 році. Навчався у Львівському державному коледжі декоративного та прикладного мистецтва ім. Івана Труша. У студентські роки захопився фотографією. Шість років жив і малював на півдні Італії. Опісля повернувся до України та став фоторепортером всеукраїнської газети «Експрес».

У вільний час займається живописом. Його роботи зберігають у приватних колекціях в Україні, Великобританії, Італії та Німеччині.

Фото Анни Золотнюк

 

Ваш коментар

Схожі пости

Барна спростував свою причетність до “дерибану” землі Міністерства оборони

Наталя Павлусик

Алейки із затінком вже не буде. Реконструкцію на вул. Чорновола розпочали з дерев: виріжуть 12 лип

Євгенія Цебрій

Зробив вибір та помер: у районному центрі Тернопільщини на виборчій дільниці помер 75-річний чоловік

Назарій Наджога