Деякі шкільні їдальні у Тернополі використовують рецепти переможця “МастерШефа” Клопотенка. Що готують школярам?

Збірник із 110 рецептів для шкільних їдалень склав кулінарний експерт, переможець проекту “МастерШеф” Євген Клопотенко. Цей збірник – єдиний після радянського, за яким офіційно можна готувати у шкільних їдальнях країни, повідомив кулінар на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук”. Збірник затверджений, має ухвалення від Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Міністерства освіти і науки України, а також Міністерства охорони здоров‘я України. За новим збірником рецептур вже готують понад 2000 шкіл по всій країні. 

“На кожному етапі проєкту Нове шкільне харчування I Cult Food я стикаюся із запереченнями і сумнівами. Але ні мене, ні мою команду це не зупинить. Коли я казав, що зміню кошмарну їжу у їдальнях, люди дивилися на мене як на божевільного. А тепер у школах готують паелью, мінестроне та нагетси”, – пише Євген Клопотенко.

Відкриті до змін

Чи є у Тернополі школи, які харчують учнів за рецептами пана Клопотенка, ми запитали начальницю управління освіти міськради Ольгу Похиляк. 

– Повністю на нове меню ніхто не перейшов, але є школи, які щось запозичили частково, – каже вона. – Ми статистики не маємо, які це саме школи. Плануємо зібрати підприємців і проаналізувати це питання. Наскільки зараз мені відомо, рецепти Клопотенка використовують школи №8, №21, Українська гімназія ім. Франка, спецшкола І ступеня повного дня з поглибленим вивченням іноземних мов.  До деяких страв наші діти звикли, але ми ставимо питання, щоб щось змінювати. Ми відкриті до змін. Я вважаю, що місія освітян виховати у дітей вміння вести здоровий спосіб життя, це дуже важливо. Наприклад, ті самі овочі, вони не такі дорогі і їх можна використовувати в різних комбінаціях. Я вивчала меню Євгена Клопотенка, там хороші і перші, і другі страви і салати. Вони не дорожчі від того, що зараз пропонують у школах, тільки підходи цікавіші. Загалом багато залежить від підприємця, який обслуговує їдальні і від шеф-кухаря, який може це реалізувати. 

Ньокі, кебаб з сиром і бургер

Підприємець Олександра Фука, яка обслуговує їдальні у чотирьох школах (№15, 12, Українська гімназія, спецшкола І ступеня повного дня з поглибленим вивченням іноземних мов) показує рецепти зі збірника Євгена Клопотенка. Каже, спеціально видрукувала собі їх з інтернету, добре вивчила і багато чого спробувала дома перед тим, як застосовувати у школі. Проаналізувавши рецепти, жінка схвалює не усі. А деякі як каже вона, у школах давно готують, там ті самі інгредієнти, просто назви інші.

– Це та сама їжа, яку ми готуємо, тільки іншими словами. Ми користуємось збірником за 1987 рік, який завірений за всіма стандартами, тільки не має таких красивих картинок. І порівнюючи книгу кулінара і цю, бачимо багато ідентичних страв, – каже вона. – Наприклад, у нас картопляна запіканка з фаршем, а в нього пастуший пиріг; у нас макарони по-флотськи, в нього макарони з соусом болоньєзе; у нас ліниві вареники, а в нього ньокі; у нас печена картопля, а в нього печеня. 

Із рецептів Євгена Клопотенка у шкільних їдальнях, які обслуговує Олександра Фука, запозичили трав’яні чаї.

– Вони справді смачні – з м’яти і каркаде, з липи, – каже вона. – Також готуємо бургер, який пропонує кулінар. Печемо маленьку булочку, додаємо туди котлетку, помідор і соус-кетчуп також за рецептом Клопотенка. Пекінської капусти не даємо, бо не всі діти її люблять. Також готуємо кебаб з сиром – він справді дуже смачний.

Діти не будуть такого їсти

Багато рецептів зі збірника Євгена Клопотенка дивують. Це меню, як каже Олександра Фука, має свої “за” і “проти”. 

– Наприклад, чай з мелісою і молоком. Не кожна дитина буде таке пити, – каже вона. – А рецепт лимонаду мене взагалі здивував  – кулінар пропонує лимонну кислоту, цукор воду і мелений імбир. Або наприклад, у страву пропонує мускатний горіх, це по-перше дорого, по-друге не кожна дитина буде таке їсти. Картопля запечена з куркумою – не будуть такого діти їсти, ми просто запікаємо картоплю.  Морквяне пюре – ось дайте дитині таке з’їсти, не з’їсть. А картопляне пюре з соком буряка, будуть їсти? Є у збірнику пшоняна крупа з квашеною капустою. Це може бути страва на Святвечір, але не дітям на шкільний обід. Мінестроне – суп із овочів, – дай нашим дітям таке, ну не будуть їсти. Це для людей на дієті так. Тут є морква, цибулька, селера, але краще це все перебити  і зробити крем-супчик, його дитина з’їсть. 

Візьмімо салатні заправки “Cоус вінігретний” – олія, оцет, цукор, сіль. Хіба ж ми не додаємо їх, коли робимо салат? Я планувала включити в меню паелью – рис, філе курки, цибуля, морква куркума. Думала, може діти будуть їсти. Але спершу вирішила дома приготувати внукам, але їм не дуже сподобалося, не кидається ця страва в очі, не апетитна вона. Можу сказати так, ми читаємо рецепти Євгена Клопотенка, але часто використовуємо перевірені рецепти, щоб дітям було смачно.

Чіз-кебедж і запечена картопля з беконом

Оновили цього року харчування і в Тернопільській школі № 4. Проте не використовують рецептів Клопотенка, а запровадили власні нововведення, проаналізувавши бажання батьків і дітей. 

– У шкільній їдальні є зміни, але не за Клопотенком. Його меню нам не дуже підійшло. Наприклад, він пропонує обсмажені страви, а це заборонено. Загалом його збірник – це спірне питання, хоча звісно деякі моменти можна взяти, – каже директорка школи Наталія Левенець. – Ми провели анкетування, опитали, чого діти не хочуть, того не готуємо, що хочуть – запровадили. У нас є зміни в меню, ми нові назви придумали. Наприклад, діти бігали за паніні, ми подумали, якщо вони бігають на вулицю, а наше завдання завернути їх звідти, зробимо своє паніні, але здорове, без майонезу. А от відварена курятина там може бути, морква, помідор і пекінська капуста. Також нові супи запровадили, бо не всі діти вживають перше, тому що мами перестали це готувати. Наприклад, пшеничний – це новий суп, я його дуже люблю і діти його розбирають. Також готуємо різноманітні салати, навіть голубці, налисники з яблуками, сиром, їх з’їдають в момент!

Наталія Левенець додає, що вивчає меню у школах розвинутих країн світу. 

– Але приміром, так як в Японії, де великий асортимент і діти обирають, що хочуть, ми такого зробити не можемо, бо в нас дуже обмежені кошти, – каже вона. 

Як розповідає завідувач їдальнею школи №4 Олександра Шеременда,  паніні у них називається чіз-кебедж. Його ціна 25 грн. 

– Замість майонезу робимо соус зі сметани, лимонного соку, томату і даємо відварену курку і помідор, – каже вона. Старшокласники беруть із задоволенням, кажуть, нічим не гірше з паніні. Батьки підходили, пробували і їм теж сподобалося. Також для учнів старших класів готуємо запечену  у фользі картоплю з беконом. 

А що готують у шкільних їдальнях ваших дітей? Чи задоволені ви якістю харчування? Чи підтримуєте нове меню від Євгена Клопотенка? Свої думки пишіть у коментарях до статті. 

Довідка

Збірник рецептур страв для дітей шкільного віку в організованих освітніх та шкільних заклада- шукайте від Євгена Клопотенка тут. Відеорецепти знаходяться на ютуб-каналі проєкту «Нове шкільне харчування | CultFood». Ось посилання: https://bit.ly/2Nt6UMO.

Як впроваджувати нове харчування у школах Євген Клопотенко готовий навчити. Зараз кулінар шукає  лідерів руху Cultfood. Школяр, директор школи, кухар, працівник держустанови, вчитель, мама чи тато — кожен може приєднатися до команди та стати Лідером у своїй школі чи регіоні. Протягом року будуть  організовувати зустрічі з учасниками руху, щоб досягти максимального впровадження меню у шкільних закладах. Подати анкету на участь можна тут: https://tinyurl.com/y5zyyzoz. Заявки приймають до 13 листопада включно.

About the author

trending_flat
Із кранів текла “кава і віскі” : чому тернополяни не змогли набрати чистої води перед її відключенням

Фото ванн з брудною водою, яку набрали напередодні відключення водопостачання у Тернополі, публікують користувачі соцмереж. Як тільки не називають з іронією рідину, яка тече з кранів: кавою, віскі, шампанським, фантою. Брудна вода увечері 18 травня з'являлася у різних мікрорайонах міста, пишуть у соцмережах. Тернополяни цікавляться, чому вода такої поганої якості.  Нагадаємо, у  Тернополі на два дні припинене водопостачання мікрорайонів “Сонячний”, “Аляска”, “Східний”, “Канада”, “Дружба”, “Кутківці”, “Пронятин”, “Березовиця”, а також довколишніх сіл у зв’язку з плановим промиванням водопровідних мереж і ремонтними роботами на насосних станціях та  мережах. Як повідомили у КП “Тернопільводоканал”, постачання води припиняється з 00 год 19 травня до 24 год 20 травня. Проте багато тернополян розповідають, що брудна вода почала тексти з кранів ще з 20.00 18 травня.  “Або ванну мити, або сидіти без води 2 дні” “То навіщо писати, що відключають в 00.00 год 19 травня, якщо ти […]

trending_flat
П’ятирічна Злата з Тернопільщини віддала 34 см свого волосся на перуки онкохворим дітям (відео)

Своє довге волосся заради перук для онкохворих діток вирішила підстригти 5-річна Злата Воробель із Заліщиків. Дівчинка цілий рік виношувала цю ідею і нарешті втілила її у життя.  - Якось донечка побачила по телебаченню сюжет, де дівчинка віддала своє волосся на виготовлення перук для онкохворих дітей, - пригадує мама Злати Юлія Воробель. - Тоді моя чотирирічна дитина почала розпитувати: що таке онко? Чому діткам необхідні перуки? Чому її ровесники такі бліденькі і сумні?  Ми  намагались їй все  пояснити. А згодом Златочка повідомила, що відмовляється підстригати кінчики, бо хоче відростити достатню довжину, щоб пожертвувати свою косу. На добру справу Злата віддала 34 см волосся. Заплетені дитячі кіски відправили до Львова для проєкту Hair for Share.  Як розповідає Юлія Воробель, у її доньки змалечку довге волосся, лише час від часу їй підрівнювали кінці. Проте у останній рік, відколи дитина загорілась мрією стати донором, […]

trending_flat
На Тернопільщині таксист висадив пасажирку з авто, коли вона попросила його одягнути маску

Про неприємний інцидент з водієм таксі у Теребовлі художниця Марія Ворончак написала у фейсбуці. 12 травня на автостанції жінка взяла таксі місцевої фірми “Княже”.  “Проїхавши декілька метрів, я помітила, що водій був без маски і попросила його одягнути її. Він не тільки відмовився виконати моє прохання, але розвернувся і висадив мене знову на автостанції”, - написала обурена пасажирка.  Жінку не розуміє, чому кожного разу потрібно просити таксистів одягати маски. - Чому керівництво таксі в Теребовлі не зобов'язує водіїв одягати маски при посадці пасажира? Яке право мав водій висадити мене з машини лише за те, що я попросила одягнути маску? - запитує Марія Ворончак.  Вона також просить фірму таксі розібратися з поведінкою водія.  “Відповів, що не повезе мене” Про цей випадок, як розповіла Марія Ворончак журналістці Терміново, вона одразу повідомила диспетчера служби таксі, де їй сказали, що у ситуації розберуться. Проте […]

trending_flat
“Збив і залишив помирати”: потерпіла у ДТП на Тернопільщині вимагає покарати сина поліцейського

19-річна Олена Хрещук з Тернопільщини добивається покарання винуватця ДТП, в якій вона отримала серйозні травми. Аварія сталася в серпні минулого року. Дівчина за цей час пережила дві операції, наново вчиться ходити, а водій, який є сином заступника начальника Шумського відділення Кременецького відділу поліції розгулює на волі. Про це Олена Хрещук написала на своїй сторінці в Instagram. Аналогічний пост опублікувала її мама Людмила Хрещук у фейсбуці. Матеріал містить фото з елементами насильства (ред.). “Він далі їздить на машині, мотоциклі, тракторі”  “8 місяців тому, 24 серпня  син замначальника поліції Андрій Д., житель с.Бриків Шумського району на службовому автомобілі батька збив мене і залишив саму помирати на вулиці, - написала у соцмережі Олена Хрещук. - Якби не почули люди в придорожній хаті, то не знаю, що було б зі мною до ранку. У мене внаслідок аварії вибиті зуби, перелом коліна зі зміщенням, струс […]

trending_flat
“Єдина надія – на Всевишнього і добрих людей”: на лікування Арсенка з Тернопільщини вже зібрали перший мільйон доларів 

Тисячі людей з Тернопільщини, всієї України та світу об’єдналися заради того, щоб зібрати кошти для маленького Арсена Бориса зі Скалата, в якого діагностували рідкісне захворювання СМА - спінально м’язова атрофія.  Небайдужі люди надсилають кошти на рахунки батьків хлопчика, організовують конкурси, ярмарки, розіграші, марафони, розпродажі, благодійні вечори. До доброї справи підключаються школярі, церковні парафії, волонтери, співаки, блогери, політики та підприємці. Нещодавно вдалося зібрати перший мільйон доларів на придбання ін'єкцї, яка коштує 2 млн 300 тис. доларів.  “Раніше ми думали, що це нереально...Але завдяки кожному з Вас за три місяці ми зібрали майже половину потрібної суми! Навіть не можу уявити СКІЛЬКИ людей подали нам руку допомоги ! Люди, ми щиро просим, не залишайте нас...Зустрівшись з родиною, розкажіть їм історію Арсенка... У нас єдина надія на Всевишнього і на добрих людей” , - написала у соцмрежі фейсбук мама Арсена Надія Борис.  На другий […]

trending_flat
У міськраді чекають на заяву мами залишеного у “Вікні життя” хлопчика

Інформація про те, що мама залишеного у “Вікні життя” хлопчика за кілька днів повернулася за сином, з’явилася у деяких тернопільських ЗМІ. Проте наразі офіційно цього не підтверджують ні у пологовому, ні у міськраді.  - Станом на 5 травня до нас із заявою мама не зверталася, - повідомила виданню Терміново начальниця міського управління сім’ї, молодіжної політики та захисту дітей Христина Білінська. - Офіційного листа із лікарні про появу мами ми теж не отримували.  Дітей переводять з пологового Медична директорка з дитинства та пологової роботи міської лікарні №2 Ольга Сидорчук також не підтвердила зацікавленість матері покинутим сином. Як каже вона, лікарня не займається усиновленням, відтак таких питань вона коментувати не може.  Нагадаємо, 28 квітня у "Вікні Життя", що в тернопільській міській лікарні №2, залишили здорового двотижневого хлопчика. Його назвали Володимир Великодній. А наступного дня у “Вікні життя” з’явилися ще новонароджені двійнята. Тут […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025